Články / Offtopic / / Komix

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 09.06.2018

To zahodíte nabitou zbraň jen tak do koše? Jsme v Americe, nemám čas ji darovat dítěti nebo mentálně postiženému, takže si ji budou muset najít sami.

Koncem května všichni milovníci bondovek pozvedli sklenku Martini (protřepaného, nemíchaného) a připili na stodesáté výročí narození Iana Lancastera Fleminga, autora jedné z nejslavnějších literárních i filmových postav všech dob - agenta 007 Jamese Bonda. Vzor mužů a prototyp muže snů spousty žen, který má styl a smysl pro humor. Je vždy dobře oblečen a nejenže má tu největší krásku zavěšenou po svém boku, má i nejlepší auto, kufřík a hodinky (většinou se zabudovaným laserem nebo bombou, kam se hrabe iWatch), dokonalý Playboy, který nejvybranější Hefnerovy zajíčky přejmenoval na Bondgirls.

Která strana postele vám lépe vyhovuje?

V druhé knize nové komiksové série o agentovi 007 se Bond vydává do Los Angeles pro forenzní účetní MI6, jejíž vyšetřování z ní udělalo terč (nejedné) konkurenční zpravodajské agentury. Důvodem jsou samozřejmě podezřelé finanční toky a červivé jablko v košíku špionů sídlí doma v Británii. A doma Bond může střílet tak maximálně vodní pistolí.

Myslíte, že zvládnete něco tak mužného, jako je pětačtyřicítka, 007?

Warren Ellis konečně servíruje ryzí bondovku (jen Aston Martin nahradil Bentley) a při vrstvení příběhu postupuje především realisticky. Byrokracie, zabijáci, kterým jde hlavně o peníze, účelné mučení a uvěřitelný záporák. Cynismus a chladná krutost je v kresbě Jamese Masterse jasně čitelná, ale díky přímočařejšímu příběhu více vynikne. Pěstní souboj ve výtahu dá vzpomenout na Vlčí něhu od Aleše Kota. I díky Mastersově vizuálu založeném na plynulém pohybu.

Jenom tě stáhneme z kůže a vyrobíme z ní jelenice na leštění aut. Já mám auta rád. Mám Bentley.

Druhá bondovka tu první hravě překonává jak v zápletce, tak v kvalitě hlášek. Nabízí navíc detektivní zápletku a propracovanější akční scény – zejména tu v Box tunelu, která překvapivě dokazuje, že přestřelky v temnotě jsou v komiksu mnohem přehlednější než ve filmu. James Bond si teď sice užívá na stříbrném plátně čtvrtým rokem prázdniny, ale už v listopadu 2019 se Daniel Craig vrátí v pětadvacátém díle v režii Dannyho Boylea (Transpotting, Trans). A pokud by se mohli v něčem z Fantoma inspirovat, je to akce.

Info

Warren Ellis, Jason Masters - James Bond 2: Fantom (Comics Centrum, 2018)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.