Články / Offtopic / / Komix

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 09.06.2018

To zahodíte nabitou zbraň jen tak do koše? Jsme v Americe, nemám čas ji darovat dítěti nebo mentálně postiženému, takže si ji budou muset najít sami.

Koncem května všichni milovníci bondovek pozvedli sklenku Martini (protřepaného, nemíchaného) a připili na stodesáté výročí narození Iana Lancastera Fleminga, autora jedné z nejslavnějších literárních i filmových postav všech dob - agenta 007 Jamese Bonda. Vzor mužů a prototyp muže snů spousty žen, který má styl a smysl pro humor. Je vždy dobře oblečen a nejenže má tu největší krásku zavěšenou po svém boku, má i nejlepší auto, kufřík a hodinky (většinou se zabudovaným laserem nebo bombou, kam se hrabe iWatch), dokonalý Playboy, který nejvybranější Hefnerovy zajíčky přejmenoval na Bondgirls.

Která strana postele vám lépe vyhovuje?

V druhé knize nové komiksové série o agentovi 007 se Bond vydává do Los Angeles pro forenzní účetní MI6, jejíž vyšetřování z ní udělalo terč (nejedné) konkurenční zpravodajské agentury. Důvodem jsou samozřejmě podezřelé finanční toky a červivé jablko v košíku špionů sídlí doma v Británii. A doma Bond může střílet tak maximálně vodní pistolí.

Myslíte, že zvládnete něco tak mužného, jako je pětačtyřicítka, 007?

Warren Ellis konečně servíruje ryzí bondovku (jen Aston Martin nahradil Bentley) a při vrstvení příběhu postupuje především realisticky. Byrokracie, zabijáci, kterým jde hlavně o peníze, účelné mučení a uvěřitelný záporák. Cynismus a chladná krutost je v kresbě Jamese Masterse jasně čitelná, ale díky přímočařejšímu příběhu více vynikne. Pěstní souboj ve výtahu dá vzpomenout na Vlčí něhu od Aleše Kota. I díky Mastersově vizuálu založeném na plynulém pohybu.

Jenom tě stáhneme z kůže a vyrobíme z ní jelenice na leštění aut. Já mám auta rád. Mám Bentley.

Druhá bondovka tu první hravě překonává jak v zápletce, tak v kvalitě hlášek. Nabízí navíc detektivní zápletku a propracovanější akční scény – zejména tu v Box tunelu, která překvapivě dokazuje, že přestřelky v temnotě jsou v komiksu mnohem přehlednější než ve filmu. James Bond si teď sice užívá na stříbrném plátně čtvrtým rokem prázdniny, ale už v listopadu 2019 se Daniel Craig vrátí v pětadvacátém díle v režii Dannyho Boylea (Transpotting, Trans). A pokud by se mohli v něčem z Fantoma inspirovat, je to akce.

Info

Warren Ellis, Jason Masters - James Bond 2: Fantom (Comics Centrum, 2018)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.