Články / Offtopic / / Komix

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 09.06.2018

To zahodíte nabitou zbraň jen tak do koše? Jsme v Americe, nemám čas ji darovat dítěti nebo mentálně postiženému, takže si ji budou muset najít sami.

Koncem května všichni milovníci bondovek pozvedli sklenku Martini (protřepaného, nemíchaného) a připili na stodesáté výročí narození Iana Lancastera Fleminga, autora jedné z nejslavnějších literárních i filmových postav všech dob - agenta 007 Jamese Bonda. Vzor mužů a prototyp muže snů spousty žen, který má styl a smysl pro humor. Je vždy dobře oblečen a nejenže má tu největší krásku zavěšenou po svém boku, má i nejlepší auto, kufřík a hodinky (většinou se zabudovaným laserem nebo bombou, kam se hrabe iWatch), dokonalý Playboy, který nejvybranější Hefnerovy zajíčky přejmenoval na Bondgirls.

Která strana postele vám lépe vyhovuje?

V druhé knize nové komiksové série o agentovi 007 se Bond vydává do Los Angeles pro forenzní účetní MI6, jejíž vyšetřování z ní udělalo terč (nejedné) konkurenční zpravodajské agentury. Důvodem jsou samozřejmě podezřelé finanční toky a červivé jablko v košíku špionů sídlí doma v Británii. A doma Bond může střílet tak maximálně vodní pistolí.

Myslíte, že zvládnete něco tak mužného, jako je pětačtyřicítka, 007?

Warren Ellis konečně servíruje ryzí bondovku (jen Aston Martin nahradil Bentley) a při vrstvení příběhu postupuje především realisticky. Byrokracie, zabijáci, kterým jde hlavně o peníze, účelné mučení a uvěřitelný záporák. Cynismus a chladná krutost je v kresbě Jamese Masterse jasně čitelná, ale díky přímočařejšímu příběhu více vynikne. Pěstní souboj ve výtahu dá vzpomenout na Vlčí něhu od Aleše Kota. I díky Mastersově vizuálu založeném na plynulém pohybu.

Jenom tě stáhneme z kůže a vyrobíme z ní jelenice na leštění aut. Já mám auta rád. Mám Bentley.

Druhá bondovka tu první hravě překonává jak v zápletce, tak v kvalitě hlášek. Nabízí navíc detektivní zápletku a propracovanější akční scény – zejména tu v Box tunelu, která překvapivě dokazuje, že přestřelky v temnotě jsou v komiksu mnohem přehlednější než ve filmu. James Bond si teď sice užívá na stříbrném plátně čtvrtým rokem prázdniny, ale už v listopadu 2019 se Daniel Craig vrátí v pětadvacátém díle v režii Dannyho Boylea (Transpotting, Trans). A pokud by se mohli v něčem z Fantoma inspirovat, je to akce.

Info

Warren Ellis, Jason Masters - James Bond 2: Fantom (Comics Centrum, 2018)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hokus pokus (Doctor Strange: Krev v éteru)

redakce 19.05.2019

Obrovský úspěch velké marvelovské rozlučky vyšponoval likviditu svých brandů na maximum a protože je nejvyšší mág jedním z hlavních tahounů blížící se filmové čtyřky...

Čarodějova nevěsta se pouští do díla

redakce 27.04.2019

Čarodějova nevěsta se čtvrtým i pátým svazkem dostává do dějových obrátek, z nichž ve třetím svazku poněkud vypadla.

Život nenarozeného (Sága 8)

redakce 18.04.2019

Když se dva vojáci znepřátelených ras Alana a Marco do sebe zamilovali, bylo to špatné. Když si udělali malou Hazel, bylo to ještě horší.

Ježíš v zemi Mad Maxe (Alita)

redakce 13.04.2019

Alita je kyborgem, jehož křehký vzhled ukrývá zuřivou sílu a bojové schopnosti, které jsou pro samotnou titulní postavou záhadou. Stejně jako celá její minulost.

Viselec (Temná věž: Pistolník 1: Cesta začíná)

redakce 06.04.2019

Příběh působí roztříštěně a hlavní hrdina se nevyvíjí, jeho pojetí se navíc začíná lišit od předlohy. Chybí charakterová strohost a fanatismus.

Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet (Spiderman/Deadpool: Bokovky)

redakce 02.04.2019

Deadpool v kinech nedávno znovupředstavil svůj druhý díl ve verzi pro děti a důchodce, tentokrát bez krve, hořících lidí a sprostých slov... Co na to komiks?

Netopýr po italsku (Batman: Můj Temný princ)

redakce 19.02.2019

DC Comics jsou pro každou „legraci“, takže se nebáli nezávislé speciální řady, v níž chtějí svěřit své superhrdiny ne-americkým tvůrcům a nakladatelům.

Možná přijde i kouzelník (Humr Johnson: Železný Prométheus)

redakce 18.01.2019

Mignola vytvořil pro Hellboyův svět právě takového Indyho Jonese, jen archeologa zkřížil s Batmanem.

Bez vzpomínek se žije líp (Deadpool: Prvotní hřích)

redakce 12.01.2019

Příběh temný jako první epizoda Teletubbies. Zastřelil by zabiják prezidenta? Anglickou královnu?

Abrakadabra (Doctor Strange: Poslední dny magie)

redakce 30.12.2018

Nyní ale přichází protivník, který převyšuje jeho schopnosti a nechce zabít jeho, nýbrž vymýtit magii ze světa. Ovšem co je čaroděj bez magie? Podvodník?