Články / Recenze

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

Barka Fabiánová | Články / Recenze | 13.09.2019

Někdejší spoluhráč kontrabasisty Larse Danielssona a zpěvačky Cæcilie Norby, dánský pianista Søren Bebe, patří k nejaktivnějším muzikantům tamější hudební scény. Se svým triem vydal debutové album před deseti lety, letos pak vyšla už šestá řadovka Echoes. Kromě toho se podílel na řadě alb jako sideman a v mezičase skládal i hudbu pro balet.

Přestože jsou Dánové považováni za jeden z nejšťastnějších národů na světě, jejich hudba je často melancholická. Nejinak je tomu i ve tvorbě Sørena Bebeho, stejně jako jeho další desky i Echoes plyne v lyrické náladě, je introspektivní a bez potřeby exhibicionismu. Trio, které kromě Bebeho tvoří kontrabasista Kasper Tegel a bubeník Anders Mogensen, si za léta společného hraní vyvinulo až telepatickou souhru. Hraje úsporně, bez zbytečně dlouhých sól, a i proto je album Echoes snadno poslouchatelné a stravitelné i pro obyčejného, jazzem nepolíbeného posluchače.

Většina skladeb je autorských, osvěžením jsou pak lidová píseň Kærlighedstræet, žalm Jeg er traet og går til ro a opus č. 70 Sospiri anglického skladatele Edwarda Elgara. Původní skladba pro velký orchestr je zde zredukována na obsazení tria, na své působivosti však neztratila. Inspirace klasickou a lidovou hudbou je pro Bebeho typická.

Dánský pianista bývá přirovnáván k Esbjornu Svenssonovi, Keithu Jarrettovi nebo Billu Evansovi. Na albu Echoes je znát, že ho tito velikáni inspirovali, přesto skladby Sørena Bebeho nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který jej řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Info

Søren Bebe - Echoes (From Out Here Music, 2019)
album na bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace