Zprávy / Pozvánky

Chapelier Fou: návrat šíleného Kloboučníka

Chapelier Fou: návrat šíleného Kloboučníka

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.01.2015

Spojit housle a další akustické nástroje s divnými elektronickými beaty? To zní jako nápad hodný Kloboučníka z Alenčiných dobrodružství v říši za zrcadlem! Právě postava z románů Lewise Carolla - francouzsky Chapelier Fou, dala jméno instrumentálnímu projektu hudebníka Louise Warynskiho, který se 22. ledna představí na večírku EuroConnections. Poprvé navíc vystoupí Chapelier Fou v doprovodu plnohodnotné živé kapely, což slibuje zbrusu nový zážitek.


Louis Warynski z francouzského městečka Metz strávil svoje mládí poctivým cvičením na housle. Teprve na konzervatoři objevil, že vedle klasiky existuje i báječný svět klubové elektroniky nebo rocku. Proč jedno nebo druhé opouštět, když by mohl všechny svoje lásky spojit do jedné? Třicetiletý houslový virtuóz a elektronický alchymista v jedné osobě Chapelier Fou je dnes považován za jednu z hvězd francouzské nezávislé hudby a za své desky si vysloužil srovnání s Four Tetem, Boards of Canada či Owenem Pallettem. Jeho náladové skladby využívají sílu sofistikovaných beatů, do nichž Louis vplétá smyčky z klasické hudby či vlastních kompozic.

Chapelier Fou vzbudil pozornost hned debutovými EPčky Darling, Darling, Darling... a Scandale! Obě vyšly v roce 2009 na proslulém labelu Ici d'ailleurs, který se stará o nahrávky takových osobností jako jsou třeba Yann Tiersen nebo Matt Elliott. Oba jsou velkými fanoušky Chapelier Fou - zatímco prvního jmenovaného houslita zremixoval, druhý zpívá na jeho debutovém albu 613, které vyšlo v roce 2010. "Šílený kloboučník Lewise Carolla miluje hádanky, které jsou zcela absurdní a často ani nemají odpověď. A přesně takové je album 613 – nic v něm není nemožné a při poslechu se cítíte jako ve snu," napsal o desce blog Lamusique à Papa.


Hravé, delikátní a mimořádně vynalézavé - takové jsou i další desky Chapelier Fou - Invisible (2012) a Delta (2014). Skladby se pohybují od sofistikovaného downtempa až po uhrančivý ambient a jsou v nich slyšet neobvyklé nástroje jako je třeba drnkací nástroj buzuki. Chapelier Fou vystupuje na živo sám a jak na pódiu divoce skáče mezi počítačem, klávesami a houslemi, připomíná šíleného vědce, který se snaží stvořit dokonalou hudbu. Jak se mu to daří se budeme moci přesvědčit na jeho druhém pražském koncertě, který proběhne 22. ledna v Paláci Akropolis.

Info

EuroConnections:
Chapelier Fou (fr)
22. 1. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 520,- v předprodeji / 580,- na místě

www.facebook.com/events/1567734453441748
www.facebook.com/chapelierfou
www.chapelierfou.com
www.palacakropolis.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Polští Przepych a francouzští Monstre uzavřou Underdogs'

redakce 01.10.2020

Pomyslnou tečku za letošní sezónou pak v neděli 4. října udělá polské art punkové trio Przepych a francouzské indierockové duo Monstre.

Nikol Bóková vydává druhé album

redakce 30.09.2020

Souhra tria, jež dýchá jako jeden organismus, autorčina klavírní hra bez jakýchkoli technických limitů, jakož i originální kompoziční rukopis.

Severští písničkáři Axel Flóvent a Plàsi přijedou do Prahy

redakce 29.09.2020

Axel Flóvent vyzkoušel život v Amsterdamu i Brightonu a společně s The Paper Kites a Juníem Meyvantem vystupoval snad ve všech zemích Evropy.

Bazaar festival ožije na podzim

redakce 27.09.2020

Původně se měl pražský divadelní a taneční festival uskutečnit v březnu letošního roku, ale pandemie koronaviru jej odsunula na podzim.

The Neighbourhood přijedou až za rok

redakce 26.09.2020

Pražské a bratislavské zastávky se kapela rozhodla odložit z důvodů, které netřeba připomínat.

Bittová/Dusilová/Načeva naposledy Spolu zahrají až příští rok

redakce 26.09.2020

Speciální koncertní projekt Bittová, Dusilová, Načeva - Spolu Naposledy se... přesouvá.

Bratři vysílají do světa Signal

redakce 25.09.2020

Bratři byli spolu s dalšími patnácti evropskými umělci vyhlášeni finalisty prestižních cen Music Moves Europe Talent Awards.

Zabelov Group mají nové EP

redakce 25.09.2020

EP Madhouse Session tvoří čtyři skladby, název vychází ze stísněné atmosféry ve společnosti i osobního pocitu izolace.

Fotografická výstava Neobyčejné příběhy

redakce 25.09.2020

Skupina fotografů ze všech koutů České republiky se zaměřila na neobyčejné příběhy zdánlivě obyčejných lidí.

Poprvé se uskuteční Liveurope online festival

redakce 23.09.2020

Čerstvé objevy evropské hudby se představí v šestnácti ikonických evropských klubech. Celý festival proběhne online.