Zprávy / Pozvánky

Chelsea Wolfe v propasti gotické temnoty

Chelsea Wolfe v propasti gotické temnoty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.09.2015

V říjnu 2013 se v pražském Meet Factory sešla výjimečná sestava – Russian Circles a Chelsea Wolfe. Post rockoví bohatýři se do české metropole vrátili letos na jaře, kalifornská písničkářka si počkala na roční období (a den), které jsou pro její hudbu nejvhodnější. V pátek 13. listopadu se v intimním prostředí Divadla Dobeška rozevře propast gotické temnoty – Chelsea Wolfe představí svoje nové album Abyss, před nímž se hluboko sklání na jedné straně třeba hipsterský tribunál na Pitchorku, tak i striktně metalové servery. "The haunting work of a twisted genius in her prime," píší na Consequence of Sound. S radostí podepisujeme. Chelsea Wolfe s kapelou doprovodí coby support novozélandská dvojice A Dead Forest Index. Výjimečný večer v Praze ovšem zcela mimořádně otevře americký trubadúr Dave Heumann známý ze skupiny Arbouretum.

Když se temná post-gotická písničkářka Chelsea Wolfe upsala labelu Sargent House, možná ani netušila, jak velký krok ve své kariéře udělala. Tehdy v roce 2012 měla na kontě už tři studiová alba, včetně uznávaného Apocalypsis, ale nic slavného to nebylo. Ovšem s přestupem k vydavatelství, jež mimo ni pečuje také třeba o zmíněné Russian Circles nebo Boris, Earth či Red Sparowes, rozvinula se její kariéra naplno. Kolekcí Unknown Rooms: A Collection of Acoustic Songs, ze které si Mark Lanegan do svého repertoáru záhy vypůjčil skladbu Flatlands, uzavřela Chelsea ranou kapitolu své tvorby. Následující řadové album Pain Is Beauty (2013) už sklízelo nadšení z mnoha více stran. Společné turné s Russian Circles coby co-headliner + hostování na jejich albu Memorial byly pak definitivním razítkem na glejt v oboru "zrodila se hvězda".


Chelsea Wolfe se na letošní album Abyss spojila s velmi uznávaným producentem Johnem Congletonem (mj. Swans, St. Vincent nebo Anna Calvi, známý také ze svých vlastních projektů jako The pAper chAse nebo Nighty Night). Společně pak vytvořili dílo, které je pravděpodobně dosavadním vrcholem její tvorby. "Zkreslené kytary vytvářejí děsivé tunely, v nichž zpěv jen tísnivě světélkuje. Více se pracuje s prvky noise a industriálu, přičemž tempa zůstávají vesměs pomalá, plíživá," píše se v recenzi v magazínu Full Moon. Chelsea Wolfe na novém albu překvapuje chvílemi až brutálním zvukem, Abyss je určitě jejím nejvyhrocenějším albem, autorka přes hutné burcující momenty ovšem nezapomíná na svoje folkové začátky.


Dvojice A Dead Forest Index pochází z největšího města Nového Zélandu, z Aucklandu. Ale Adam a Sam Sherryovi jsou již několik let doma v Londýně. EP Cast of Lines jim vyšlo loni na labelu Pop Noire, jenž částečně spravují členky skupiny Savages, s nimiž A Dead Forest Index často spolupracují a hrají. Členové skupiny uvádějí jako své rané inspirace básníka Williama Blakea nebo rumunskou cikánskou skupinu Taraf de Haidouks, žánrově se ale pohybují někde mezi post punkem a ambientní gotikou.

Pauza, již si baltimorská čtveřice Arbouretum v minulém roce naordinovala, rozhodně neznamenala zimní spánek pro jejího frontmana Davea Heumanna. Dave dál psal nové písničky a rozhodl se natočit sólové album. To se jmenuje Here in the Deep a pomohli mu s ním třeba členové kapel jako Lower Dens nebo Wye Oak, závěrečný mix a produkci alba posvětil známý zvukový mistr John Parish (PJ Harvey, Jenny Hval, Tracy Chapman a mnoho dalších). Sedmdesátky stále vládnou, Heumann se tentokrát obrací hlavně ke svým folkovým kořenům, dřevní zvuk alba může připomenout Buffalo Springfield, The Byrds nebo některá alba Wilco. Nádherné album pro babí léto. Dave Heumann ho představí s doprovodnou kapelou, ve které najdeme členy Arbouretum a Trembling Bells.

Info

Chelsea Wolfe (us)
Support: A Dead Forest Index (nz) + Dave Heumann (us)
13. 11. 2015 18:30
Divadlo Dobeška, Praha
Vstupné: 350,- v předprodeji / 450,- na místě

www.facebook.com/events/1119534141413012
www.chelseawolfe.net
www.adeadforestindex.com
www.divadlodobeska.cz
www.kyeo.net
www.scrapesound.org
www.silver-rocket.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Denzel Curry přijede do Prahy s novým albem

redakce 28.01.2022

O tom, že se Curry nebojí experimentovat, svědčí i jeho i spolupráci s indie jazzovou formací BadBadNotGood.

Beata Hlavenková pokřtí šestou sólovku

redakce 28.01.2022

Hlavenková během křtu představí repertoár nového alba Žijutě, zazní i písně z předešlé nahrávky Sně i kus z hudebního doprovodu Zátopka.

Groove Brno pokračuje jarní edicí

redakce 23.01.2022

V Metru vystoupí světové hvězdy Dean Brown, Victor Wooten, Dennis Chambers a Eric Marienthal.

Animal Collective v Praze

redakce 21.01.2022

Dlouhých jedenáct let. Tak dlouho trval návrat Animal Collective do MeetFactory.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace