Články / Recenze

Christine Owman mezi mezi melancholií a šílenstvím

Christine Owman mezi mezi melancholií a šílenstvím

mArcElkrIz | Články / Recenze | 23.11.2013

Divné věci se dějí po setmění v zákoutích, do nichž nevidíme. Divné věci se dějí ve městě daleko od dálničních tepen. Divné věci se dějí v rodině s bytem s věčně zataženými, silně škrobenými záclonami. A divné věci se dějí v malých šelmách...

První, co vás při poslechu nového alba severské zlatovlasé krásky doslova slastně omotá, je jedinečná kompaktnost, minimalismus a čistota. Všechny nástroje zní, jako když spolu dýchají, probouzí se i trpí. A není divu. Všemožné kytary, ukulele, baskytara, kontrabas a piáno jsou vedeny a rozeznívány jednou jedinou osobou. Stejně jako housle, violoncello, vokální efekty či její oblíbená pila. Souzní, odpovídají si a vytvářejí jedinečnou pavučinu zvuků, která je tak jemná a lehoučká, až chvílemi přechází ve všepohlcující mlhovinu. Lynch se zjeví, ať už chcete nebo ne. Atmosféra pohlcení, tušeného tajemna, nejistoty. Spíše plochy než snadno identifikovatelné melodické linky.

Na celém albu je minimum hostů – drobná pomoc s rytmikou a vokály. Dokonce ani dva duety (One of the Folks, Familiar Act) s temně hučícím sympaťákem Markem Laneganem z alba znatelně neční a pouze dokreslují celou paletu nálad a příběhů. Naprostým vrcholem se nakonec překvapivě stává pozvolna gradující Fear & The Body s odtikávající akustickou kytarou, skřípěním, klenutým violoncellem a hradbou vokálů. A pak je tu na smyčcích vystavěná litanie I'd Rather Die Than Play Dead se skvěle využitou melodikou, dusavým rytmem, nenápadnou elektrickou kytarou a zlomem kdesi mezi melancholií a šílenstvím. Když nic, tak tuhle věc si najděte!

Christine Owman je písničkářka mapující ty odvrácenější kouty života. Bolest, děsy, ubíjející city a strach. Christine Owman je písničkářka, jejíž hlas vábí do smrtelných pastí. Christine Owman vás už neopustí...

Info

Christine Owman ‎– Little Beast (Glitterhouse Records, 2013)

http://christineowman.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace