Články / Recenze

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák | Články / Recenze | 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Texty, které používaly prostředky typické pro poezii, na jednu stranu zaznamenávaly úzkosti spjaté s městským životem, na druhou tak činily s hravostí a humorem. Na ramenatost nezbylo místo. Pokud se dávala na odiv vlastní moc, tak ve schopnosti introspekce bez sentimentu, jako by tradiční flexení byla naopak jen zástěrka nevyrovnanosti a slabosti. Pokud se chopili klišovitých žánrových témat, tak aby je zavedli na hranu trapnosti. Nový počin mění poměr ingrediencí, ze kterých byl sestaven jeho předchůdce.

Tinnitus je temnější i uhlazenější. Naléhavé elektronické podklady a agresivní raveové jízdy ustoupily do pozadí, přednost dostaly atmosférické ponory. V titulní skladbě jsou za sebou skládány zveličené obrazy nekonečného úsilí („Dej si prášek odděl noc/ Zapři svý pocity pro úspěch/ Dělej, šichta nemá strop“) i konzumního úspěchu („Chci sto milion wievs, Chci stokilovej chain, Chci stokilovej cock“), tolik typické pro vykreslení ideálního rapového lifestyleu. Jako u několika dalších skladeb je ale znát sarkasmus a ironie, skrze které se k těmto ideálům přistupuje ofenzivně. Přesto jde spíše o vzdor, vyjádření nelibosti i bezradnosti než o projev nadřazenosti nebo snahu zvítězit.

V Planetě B se odráží vliv EP Hybris, které kapela nahrála před dvěma lety pro divadelní představení Šílený Herkules – pro P/\ST bylo překvapivé, ale pro dané účely pochopitelné, že v nich byl dán prostor patosu. Toto vyznání environmentálního žalu se odehrávalo v hudební rovině, zatímco na novince, v paranoidní skladbě Omuamua je v té textové a na hraně parodie. V písních Egotrap a Dech fasád patos zostřuje popisovanou melancholii, humor vyznívá jako posmutnělý povzdech. Zcela opačně je na tom track Projekt, který si dobírá umělecký snobismus. Svůj part tu má Cheso Kriss, což vedle hostovaček 6polnic nebo Gambrz Reprs funguje jako důkaz sympatií k rapové různorodosti, možná ale těmto featům schází důvtip.

Album Tinnitus zaznamenává širší spektrum témat i nálad než debut. Vyprázdněnost ani zacyklenost není v tvorbě P/\ST problém a trápit je nemusí ani zahořklost nad stavem scény. Někdy jde i rap dělat jinak než jen stokrát opakovat, že chci stokilovej chain.

Info

P/\ST - Tinnitus (P/\ST|Musicraft, 2023)
Bandcamp

živě: Pop Messe
28.–⁠29. 7. 2023
Za Lužánkami, Brno
Fb událost

foto © se souhlasem P/\ST

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustředit se na přítomný okamžik (Gouge Away)

Klára Šajtarová 23.07.2024

Mnozí si je automaticky asociují s písní Pixies, pro americkou hardcore-punkovou komunitu nabírají ale tato slova úplně jiný význam.

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace