Zprávy

CinEd rozšiřuje kolekci o experimentální a dokumentární filmy

CinEd rozšiřuje kolekci o experimentální a dokumentární filmy

redakce | Zprávy | 31.01.2021

CinEd, v Česku zastoupený Asociací českých filmových klubů (AČFK), do mezinárodní kolekce pro školy zařadil litevské dokumentární filmy, experimentální filmy a filmy z počátku kinematografie. Také tentokrát je v kolekci český zástupce, experimentální film Rhupus Thypina. Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd se představí 1. a 3. února 2021 během Festivalu umění a kreativity, ten vysílá online pražský DOX.

CinEd vede učitele a studenty k umělecky hodnotným filmům, učí je, jak se na ně dívat a jak o nich přemýšlet. „Snažíme se mladým divákům nabídnout všeobecný přehled, získat gramotnost a zprostředkovat setkání s takovými filmy, které běžně nepotkají,” říká Eva Spilková, koordinátorka projektu, jehož dosavadní kolekce pokrývá historické, současné i animované filmy. Součástí nabídky, která je bezplatná, jsou výukové materiály, které jsou pochopitelné i pro ty nejmladší diváky.

V tomto roce přibývají v jeho kolekci pásma Znovuvynalezená kinematografie, v němž je právě český zástupce Rhupus Thypina (2014) v režii Alexandry MoralesovéGeorgy Bagdasarové, Z počátku kinematografie a Litevský program dokumentárních filmů. „Česká republika se počtem obsazení filmových zástupců v kolekci zařadila na úroveň francouzských a španělských velmocí. Jsme hrdí na to, že se AČFK podařilo vyslat do evropských lavic již tři tuzemské tituly,” říká Eva Spilková. K uvedení a práci s novými pásmy využije CinEd první příležitosti v rámci Festivalu umění a kreativity, který pořádá DOX a Společnost pro kreativitu ve vzdělání. „Srdečně zveme pedagogy, pracovníky kulturních center i všechny zájemce o filmovou výchovu, stejně jako ty nejdůležitější – mladé diváky s chutí experimentů,” říká Eva Spilková.

CinEd spolu s Free Cinema v rámci online festivalu nabídne workshop „Já to nechápu! Co je to experimentální film?” zaměřený na pásmo Znovuvynalezené kinematografie pro děti od 13 let ve středu 3. února od 18:00. Předcházet mu bude seminář „Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje kata a světýlko?” pro učitele a veřejnost, který v pondělí 1. února od 15:00. představí práci s filmy, které se ve výuce osvědčily. Obě akce proběhnou pro registrované zdarma.

Vložením nových pásem se symbolicky uzavírá první pětiletá část projektu pod francouzským vedením. Znovuvynalezená kinematografie otevírá cestu k málo poznané tvorbě. Filmy zastoupené v této sekci nevyprávějí příběhy jako spíš ukazují dobrodružství barev, tvarů, materiálů; ukazují filmový pás zblízka – škrábance, perforace, dělení mezi filmovými políčky – a odhalují počátky filmu. Litevský program dokumentárních filmů tvoří krátké filmy Sny staletých (1969) Robertase Verby, Cesta lukami zahalenými v mlze (1973) Henrikase Šablevičiuse a Sám (2001) Audriuse Stonyse. Pásmo rozšiřuje geografické hranice sbírky CinEdu, především představují poetické dokument – nabízejí jemné hry světla, vizuální metafory, zvuky všech barev.

Info

CinEd
web projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Mladí ladí jazz vyhlašuje soutěž Jazzfruit

redakce 16.05.2021

Finále proběhne naživo na palubě lodi na Vltavě, z níž poběží streamy na YouTube a Facebooku.

Greynbownes odhalují další song animovaným klipem

redakce 16.05.2021

Jde o druhý singl z chystané druhé desky Bones & Flowers, která má vyjít v létě 2021. Píseň je o důležitosti přátelství a nebezpečí samoty.

Essential Changes aneb Zásadní proměny hudebního projevu živě z DOX+

redakce 15.05.2021

Ostravské centrum nové hudby připravuje další ze série koncertů situovaných do originálních prostor pražského Centra pro současné umění DOX. Cage, Kotík, Wada a další.

Full Moon #121 na Spotify

redakce 14.05.2021

Kde začít? Třeba playlistem k aktuálnímu číslu, které je věnováno britské kapele Squid!

Dagmar Voňková dostala k narozeninám nový videoklip

redakce 14.05.2021

Producent a vydavatel jejího posledního alba Archa Petr Ostrouchov jí spolu s režisérkou Majou Hamplovou připravili dárek.

Městský festival Žižkovská noc se rozrůstá

redakce 14.05.2021

Čas, kdy není možné s jistotou plánovat jakékoliv kulturní akce, využil festivalový tým k radikální proměně aktivit pod hlavičkou Žižkovské noci.

Vychází debut noiserockových Sinks

redakce 13.05.2021

Trojice autentickým způsobem klopýtá a překračuje překážky, které skýtá zlomyslná každodennost jednoho z nejživějších českých měst.

Beck potvrdil účast na Metronome Prague

redakce 13.05.2021

Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

The Ills zrekonstruovali svoj prvy album aj s nikdy nevydanou skladbou

redakce 13.05.2021

Myšlienka na možné prepracovanie materiálu z debutu prišla práve po oslavách 10. narodenín, kde kapela v pôvodnom zložení hrala niekoľko starých skladieb.

Mooncloud #57: February

redakce 12.05.2021

Největší část playlistu tvoří klasiky indie scény nultých let, dostane se ale také na starší kousky od The Beatles Led Zeppelin nebo čerstvý vítr ve formě Black Country, New…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace