Články / Reporty

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch | Články / Reporty | 20.05.2023

Podzemní prostory klubu Underdogs' dotvářely tísnivou atmosféru hudby Xiu Xiu. Kapela, působící na experimentální scéně přes dvě dekády, je známá ponurým a syrovým zvukem. Její současné složení a letošní deska Ignore Grief posouvá úzkostlivost dokonce dál než kdy dřív. K zakládajícímu Jamiemu Stewartovi a tradiční člence Angele Seo se vloni přidal bubeník David Kendrick, který zároveň se Stewartem napsal většinu písní z novinky.

Ve stejné sestavě vystoupili i v Praze, kde odstartovali euroasijské turné. Na něm je podporuje producent Freddy Ruppert, který v minulosti se členy Xiu Xiu několikrát spolupracoval. Pulzující syntezátory doprovázené nepohodlným vizuálem a později agresivní, ale zároveň bezmocný křik do noiseových podkresů gertie adelaido více než dostatečně připravily na emoce hlavní části večera.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón. Tracklist otevřela skladba z Ignore Grief, následně zněly napříč diskografií tak, aby se dramaturgicky střídaly melodičtější a strožejší momenty. Všechny působily naléhavě zejména kvůli Stewartovu intenzivnímu zpěvu a prudkým kovovým tónům činelů, zvonů, gongu nebo rolniček. Ty měl k dispozici každý z trojice na pódiu a nebál se je využívat současně. Kdyby někdo pochyboval o zápalu hudebníků, mohl sledovat třísky, které s každým úderem činelu odlétaly z paliček. Kreativně pracovali s méně obvyklými zvuky (píšťalka, balonky) a narušovali tradiční písňové postupy, což podporovalo tajemnost studiového materiálu. Výsledná kakofonie navíc přidávala celkové znepokojivosti. Nejen tou jsou Xiu Xiu jedineční.

Info

Xiu Xiu (us) + gertie adelaido + Freddy Ruppert
16. 5. 2023 Underdogs', Praha

foto: Anna Stepanova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štastnej chlápek Walter Trout

Jiří V. Matýsek 01.06.2023

Walter Trout slaví v těchto dnech devět let od svého návratu do života a očividně je do hloubi duše šťastný.

Ackermannův atomový kufřík (A Place to Bury Strangers)

David Stoklas 31.05.2023

Otřepané přízvisko o nejhlasitější kapele New Yorku každý slyšel tolikrát, kolikrát Oliver Ackermann za svůj život hodil o zem kytarou.

Chuť, která jen tak nepřejde (Psychedelic Umami)

Jiří Přivřel 30.05.2023

„Je to tu moc hezký, ale nenechávej mě tady,“ říkává žena, kdykoliv zavítáme na Broumovsko.

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr 28.05.2023

A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství...

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Žánrový chaos v centre Brna (FAUN Festival)

Maxim Mičúch 26.04.2023

V tichšej pasáži zrazu vreskot, z ktorého stuhla krv. „Stand up! Stand the fuck up!“ kričala žena so šialeným pohľadom a tečúcim make-upom...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace