Články / Reporty

Cirkusová hravost Sergent Pépère

Cirkusová hravost Sergent Pépère

Anna Mašátová | Články / Reporty | 05.09.2013

Sergent Pépère odehráli v Čechách už několik úspěšných koncertů, od Colours of Ostrava přes Letní Letnou, Filmovku v Hradišti až po Palác Akropolis, přesto se dalo v pražském Rock Café napočítat jen pár desítek příchozích. Snad poprázdninová únava z festivalů. Faktem ale je, že poslední rok zdejší program za sledování příliš nestál a klub nabírá dramaturgický nový dech až s letošním podzimem.

Jenže pokud není natřískáno, připadáte si v tmavém podzemí jako v jeskyni, navíc můžete jen stěží odlepit nohu z podlahy. Pivní ulepenost dosahuje maxima, člověk by měl sto chutí nakoupit z vlastní kapsy savo a kartáč. Ono když jdete na francouzskou kapelu, o které se mluví jako o veselém mixu dechovky se šantánem, rádi byste si trochu šoupli nohou. Musíte však doufat, že se bude hrát nahlas, aby mlaskavé odlepování podrážky či odtrhávání kelímku ze země, nebylo slyšet.

Nevypadalo to, že by si malou návštěvností nechaly hvězdy večera zkazit náladu. Lakýrky se jim blýskaly na dálku a házely prasátka po zdech, bretaňská krev se čeřila hned od úvodního tance Gavotte. Na pódium vtancovávali postupně, až byla šestice kompletní. Neodolatelná dávka komedianství se ani na chvíli nezapřela, skupina se ostatně seznámila před patnácti lety při pouličním hraní. Od jamování se přešlo k činům, muzikanti se chtěli více přiblížit dechovkovému hraní, aniž by popřeli nejrůznější vlivy z celého světa, balkán, orient, jazz nebo ska. Záměr se zdařil, ačkoliv jen instrumentální, francouzský šraml baví lehkostí a hravostí.

V bezstarostném tónu se pokračovalo i po zbytek noci. Letní ovocné dryjáky jsou populární, Bière-citron navíc zněl jako dokonalý soundtrack k nenatočené francouzské šedesátkové komedii. Akordeonistka se předháněla se suzafonistou, ovšem pódium opanoval hyperaktivní saxofonista Archie Sec. Co poutalo pozornost, byl neuvěřitelný stroj, v jehož sedadle seděl bubeník Patrick Touc. Kolečkové křeslo nebo bicí soustava? Bubny s řídítky? Kovová konstrukce vypadala těžkotonážně, Touc si však svého vynálezu užíval, a pokud nebouchal přímo do originálního nástroje, rozezníval a skřípal strojem samým.

Danse du genou bylo vcelku jasnou výzvou, na kterou Češi milující Pelíšky ochotně slyší. Kapela vyhlásila soutěž o nejlepšího kolenokroutiče a mnozí odvážlivci twistovali o život, odměnou nejlepšímu bylo album. Veselé přeskakování z blues do klezmeru, hudebníci se v oblecích kroutili a strhávali všechny kolem. Navíc okouzlovali slušnou českou slovní zásobou, která nepředstavovala jen výkřiky, ale celé věty rozvité. Zakončit a odejít není jejich styl, po několika přídavcích se pokračovalo dál mezi diváky, až to vypadalo, že se bude hrát do rána. Dvouhodinová smršť sice utichla, ansámbl však i poté konverzoval s příchozími, nechávajíce je ozkoušet a ohmatat si instrumenty.

Něco na tom francouzském šarmu je. Zkuste na vlastní kůži a odchyťte Sergent Pépère během jejich právě probíhajícího turné po vlastech českých.

Info

Sergent Pépère (fr)
4. 9. 2013, Rock Café, Praha

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.

Vybraná slova po B: Hviezdne noci Bytča

David Čajčík 19.08.2020

„Vedeli ste, že Bytča je podľa jedného sociológa najtypičtejšim malomestom na Slovensku?“ Ne tak úplně. Smack my Bytča!

Filmová nakládačka (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 15.08.2020

„Pojď, je to takovej temnej ruskej film, co má asi sto padesát tři minut, prej je to hodně intenzivní a drsný.“ Čil a dril.

Mistři krásných splínů (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 13.08.2020

Vzpomíná, jak při návštěvě Ruska někdo odmontoval kliku z pokoje Františka Vláčila, aby se nemohl dostat ven, nebo vypráví o hrůzách poválečných odsunů...