Články / Rozhovory

Elekce: jednoduchý, praktický klíč

Elekce: jednoduchý, praktický klíč

mxm | Články / Rozhovory | 06.06.2015

Elekce festival, dnes v MeetFactory. Jestli se nějaký festival mezi ostatními odlišuje, je to Elekce. Jak funguje, kolik je za ním práce a jaké si dává cíle, vyjma zábavy? Řekla nám Nikola Bratrychová z organizačního týmu. Česká elektronická scéna, znáte?

Jedním z cílů festivalu Elekce je vysvětlit, co v současné době znamená pojem česká elektronická scéna. To by mě taky zajímalo, co to znamená?
Tahle otázka padá dost často i uvnitř našeho týmu: Jak definovat českou elektronickou scénu? Stanovili jsme si jednoduchý praktický klíč: u DJů je snadné rozlišit je podle žánrů, které hrají, ale u živých hudebních projektů, producentů a kapel je zásadní, aby se umělec cítil součástí pojmu „česká elektronická scéna“ a na pódiu se během jeho koncertu objevil přinejmenším jeden počítač, syntezátor nebo drum machine. Navíc se hodí, když skutečně dělá něco, co se dá označit za elektronickou hudbu, ať je jakkoli eklektická.

Pro nás je česká elektronická scéna nepojmenované uskupení mnoha hudebníků, kteří tu tvoří často za punkových podmínek velmi kvalitní hudbu, ale málo se o tom ví, a to je škoda. Elektronická hudba není jenom party shit, ale naprosto svébytný hudební žánr a způsob, jak vyjádřit emoce a umělecké cítění.

Rešeršujete ze stovek kapel, to musíte mít pořádný přehled – kolik vás na to je?
Projektů a DJů bylo první dva roky skutečně obrovské množství, ale po třech letech rešerší docela víte, co má smysl sledovat a co ne. Navíc mnoho zajímavých projektů vzniká mezi lidmi, kteří často stojí i za jinými projekty. Hudební tipy si házíme v celém týmu, ale finální dramaturgii sestavuji každý rok já s tím, že ji konzultuji s mnoha lidmi z radia a klubů, i od nich dostávám dobré tipy.

Například projekt Selektiv Mutism má na soundcloudu jediný track – není to málo pro představu?
To sice ano, ale naživo jsou skvělí, což je dostatečný materiál pro představu. Naprostou většinu umělců, kteří hrají letos na Elekci, viděl alespoň jeden člověk z našeho festivalového týmu na jiné akci.

Objevili jste nějaké jméno, u kterého jste si řekli: ty vole, to je bomba, jaktože o tom ještě všichni neví, proč už nejsou „slavní“?
To se nám popravdě stává často. Typickou ukázkou je brněnský producent HRTL, kterého jsme si „objevili“ minulý rok a letos jsme z něj udělali headlinera celého bloku Spolupráce. Na jeho vystoupení s Tomem Holičem se moc těším. Podobně je tomu i s producentkou MGDLN a tento rok představuje podobný objev projekt z Valašského Meziříčí Fred Madison, který si u nás odbude pražskou premiéru.


Jak je koncipovaný letošní ročník? A čím se odlišujete od podobných akcí, tedy pokud tady něco podobného je? Vedle koncertů i rozhovory a workshopy?
Letošní ročník se soustředí na blok Spolupráce, což jsou dva exkluzivní koncerty, které společně připravovali námi vybraní hudebníci posledního půl roku. Brněnská dvojice HRTL a Tom Holič, na druhé straně pak producenti Aid Kid a Murder Bear Doug s hudebnicí, která si říká Ira Mimosa. Už jen tímto obsahem se odlišujeme od podobných akcí, které v Česku jsou. Navíc skrze debaty otevíráme palčivá témata české nejen elektronické, ale hudební scény vůbec. Letos se v debatách moderovaných Jonášem Zbořilem – moderátorem Radia Wave – zaměříme především na vztah VJe a hudebního interpreta (hosty budou audiovizuální duo Space Love, Aid Kid a kapela Fertilizer – všichni se pak objeví na pódiu živě) a na využívání češtiny v hudbě. Český jazyk zastoupí kapela Dalekko a Dominik Zezula (post-hudba, Děti mezi reprákama), na stranu angličtiny se přikloní Dominik Gajarský ze skupiny Palermo. Naše snaha není jen vytvořit dobrou party, ale i prostor k debatě o hudbě, která u nás vzniká. To se zatím naštěstí daří.

Kolik lidí u nás zajímá česká elektronická scéna, kolik lidí v MeetFactory bude úspěch?
Bohužel jen relativně málo lidí. Je smutné sledovat, kolik dobré hudby tu vzniká a jak ji lidi ignorují a radši si pustí něco zahraničního, protože to je „světovější“. Kdyby přišlo 600 lidí, budeme rádi. Každý rok ten počet roste, uvidíme, jak letos.

Info

Elekce 2015
Aid Kid + Murder Bear Doug + Ira Mimosa + Tom Holič + HRTL
6. 6. 2015 MeetFactory, Praha
Vstupné: 200,-
www.facebook.com/events/372145359576711

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Voice of Baceprot: Náš hlas bude silnější a hlasitější!

Barbora Števanka Kadlíčková 09.07.2022

Kapela mladých Indonésanek pocházejících z konzervativní muslimské komunity neměla zdaleka jednoduchou cestu za svým hudebním snem. Rozhovor. Živě na Colours.

Kalandra: Přijmout sebe sama a svůj díl zodpovědnosti

Barbora Števanka Kadlíčková 30.06.2022

Čtveřice, pohybující se na pomezí alternativního popu s vlivy rocku a folku a s odzbrojujícím hlasem Katrine Stenbekk v popředí, letos na Colours of Ostrava. Rozhovor.

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Daniel Romano: Žádné potěšení by nemělo být proviněním

Adéla Polka 23.06.2022

Rozhovor o tom, co bylo a je country, jak si stojí kanadská hudební scéna, ale také malé nahlédnutí do přísných pracovních postupů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace