Články / Seriály

10 + 1 = Alison Cotton

10 + 1 = Alison Cotton

redakce | Články / Seriály | 03.10.2022

Anglická zpěvačka a violistka Alison Cotton, která u nás premiérově vystoupí 6. října, navazuje na tradici ostrovního folku, melancholické balady ovšem často doplňuje o hypnotický drone. Její tvorba bývá úzce navázaná na konkrétní místa nebo historické události, proto jsme tuto rubriku pro jednou pojali geograficky. Vydáváme se na malebný venkov do vesniček s kouzelnými názvy i k tajemným počátkům evropských dějin.

NORTHUMBERLAND
Moje oblíbené hrabství. Pocházím ze severovýchodu, takže to je oblast, kterou dobře znám už od dětství. Krásný venkov, Hadriánův val, písečné duny a hrady, kam se podíváš. Tohle místo je pro mě dokonalé a jsou tam taky nejvíc přátelští lidé… Zvlášť důležitý je pro mě Holy Island – Lindisfarne, tajemný přílivový ostrov, který byl jedním z nejvýznamnějších středisek raného křesťanství v Anglii. Mám to tam moc ráda.

NORTH YORK MOORS
Tamní vřesové mokřiny jsou úžasně malebné a svérázné. Když jsem skládala Murmurations over the Moor, představovala jsem si, že kráčím přes takovou mokřinu. Znám tuhle oblast celkem dobře a už od dětství jsem bývala ve vesnici jménem Osmotherley (odkud vychází stezka Lyke Wake Walk), která pro mě bude vždycky mimořádná. Neobvyklý středověký klášter Mount Grace Priory se nachází hned vedle Osmotherley a velice zajímavou a výstřední atrakcí je Shandy Hall, dům Lawrence Sterna v nedalekém Coxwoldu. A když už tam jsem, ráda se taky dívám po nábytku od Mousemanů.


AVEBURY, WILTSHIRE
Rodina mého manžela žije ve Wiltshiru, takže tam už dlouho jezdíme. Je to jedno z mých oblíbených hrabství. Při návštěvě se vždycky jedeme podívat na prastarý kamenný kruh v Avebury, na Silbury Hill, což je největší prehistorický umělý pahorek v Evropě, a na působivý komorový hrob West Kennet Long Barrow. Když se blížíme k té vesnici, vždycky nám musí hrát Salisbury Plain od Mr. Foxe.


CHARLESTON FARMHOUSE, EAST SUSSEX
Mám moc ráda krajinu ve Východním Sussexu a zvlášť jeden dům miluju už od doby, co mi bylo šestnáct, dokonce natolik, že jsem o něm z části napsala svou dizertaci. Charleston bylo venkovské sídlo Bloomsbury Group, jeho interiér zařizovali Vanessa Bell s Duncanem Grantem a zahradu navrhl Roger Fry. Blízko je kostel Berwick Church s freskami od Vanessy Bell, Duncana Granta a Quentina Bella a dům Virginie Woolf, Monk’s House.

DORSET
Když jsem byla malá, vyráželi jsme na dlouhou cestu ze Sunderlandu na jih a zůstávali v hotelu Moonfleet Manor blízko Chesil Beach v Dorsetu. Mám moc pěkné vzpomínky na prázdniny v téhle malebné oblasti. Desátková stodola v nedalekém Abbotsbury inspirovala mou skladbu A Tragedy in the Tithe Barn. Zvlášť ráda mám vesnici Cerne Abbas a tamní opatství (nad kterým se nachází prastará, víc než padesátimetrová křídová kresba obra vyrytá do úbočí kopce), idylická chalupa Thomase Hardyho a Cloud’s Hill, odlehlé venkovské sídlo T. E. Lawrence.


EPPING FOREST
Bydlím ve Walthamstow ve východním Londýně a nepřestává mě fascinovat, že máme za humny obrovský prastarý les. Považuju za velké štěstí, že se tam můžu kdykoli snadno vypravit. Moje oblíbené části jsou Ambresbury Banks a Loughton Camp, což jsou působivé valy z doby železné.

SISSINGHURST CASTLE, KENT
V tomhle zámku bydlela Vita Sackville-West a mě jeho návštěva inspirovala ke složení skladby Violet May. Uprostřed jedné z nejslavnějších zahrad v Anglii se nachází majestátní alžbětinské panské sídlo s věží. V jejím horním patře měla Vita místnost, kde psala a kam vedlo jen úzké schodiště. To mě inspirovalo k napsání písně o umělkyni, která se straní lidí a žije v podobné věži.


MORWENSTOW, CORNWALL
Před pár lety jsem na rodinné dovolené bydlela v bývalém domě výstředního viktoriánského vikáře, básníka a milovníka starožitností Roberta S. Hawkera. Na jeho pozemcích byl vesnický kostel a hřbitov. Celá oblast má v noci tajuplnou atmosféru a kolem je nádherný venkov. Blízko domu a kostela je Hawker’s Hut, malá chatrč zasazená do útesu nad mořem, kde Hawker psal básně. Postavili ji z naplaveného dřeva a trámů z lodních vraků. V téhle maličké chajdě zřejmě přijímal hosty, jako byli Charles Kingsley a lord Tennyson. Je to pozoruhodné místo, kde bych klidně mohla sedět celý den. Kromě toho ve vesnici najdete skvělou hospodu ze 13. století.

MINSMERE, SUFFOLK
V domě přímo v ornitologické přírodní rezervaci Minsmere v Suffolku jsme strávili několik moc příjemných rodinných dovolených. Když se tam probudíte a všude kolem vás je příroda a zvířata, je to naprostá idyla. Moje skladby The Bells of St Agnes a na ni navazující In Solitude I Will Fade Away zčásti inspirovaly mé pobyty v tomhle domě, ale taky Dunwich, sousední „ztracené anglické město“. Vynikající místní hospoda The Eels Foot Inn má fascinující historii, co se lidové hudby týče. V roce 1938 přesvědčil A. L. Lloyd BBC, aby v hospodě nahrála místní folkové zpěváky do rádia, a BBC pak s živým nahráváním několik let pokračovala.


ANGLESEY
Tenhle historický ostrov je dalším z mých oblíbených míst. Když jsem tam byla, měla jsem podobný pocit jako na Lindisfarne, je to takové napojení na místo, jaké často cítím u míst, která mám opravdu ráda. Obvykle si na dovolenou beru knihu Juliana Copea Modern Antiquarian a v tomhle případě byla zvlášť užitečná. Strávili jsme celý týden návštěvami pohřebních komor a menhirů… Bylo jich víc, než se dá vypsat.

Info

Alison Cotton (uk)
Bandcamp

živě: Jednota uvádí: Alison Cotton + Wojciech Rusin & Jo Hellier + Overdriven Dreams
6. 10. 2022 19:00
Punctum, Praha
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce 08.11.2022

Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak nabízíme ještě několik dalších lákadel.

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace