Články / Seriály

10 + 1 = Bruno Bassi (The Gluts)

10 + 1 = Bruno Bassi (The Gluts)

redakce | Články / Seriály | 17.10.2021

„Žádná z vybraných písniček není současná, všechny jsou staré,” říká k výběru své jedenáctky zásadních skladeb bubeník skupiny The Gluts, Bruno Bassi. A to nám samozřejmě nevadí, naopak jsme rádi, kořeny je dobré odkrývat. Stejně jako jsme rádi, že u nás jeho kapela co nevidět vystoupí. Stane se tak 24. října ve smíchovském klubu Underdogsʼ, kde s nimi zahrají i portugalští 10 000 Russos. Italové The Gluts se dříve prezentovali psychedelickým noise rockem, ovšem na ještě horké nahrávce Ungrateful Heart slyšíme ozvěny klasického sedmdesátkového punku i hardcoru osmé dekády. Ne že by na tom záleželo, stačí heslo skupiny: „Play to believe. But play it LOUD.”

Nirvana - Aneurysm
Nejnergičtější píseň Nirvany. Pokaždé, když ji poslouchám, mám pocit, že je to poprvé. Představuje zlom v mém životě: předtím to byla beztvará a nevkusná část života, to mi bylo víceméně patnáct, to druhé období pokračuje, je mi skoro třicet.


Refused - New Noise
Píseň z desky, která nezestárne. Ani písnička, ani deska. Nemůžu se toho nabažit. Za tímhle je celý hudební svět, genialita a vztek v jediné skladbě.


Fugazi - Waiting Room
Kdo řekl, že posthardcorové basové linky nemůžou být groovy? Většina z nás ráda tancuje nebo se aspoň celým tělem houpá při poslechu (živé) hudby a Fugazi tohle umí vybudit (nejen) touhle neuvěřitelnou písničkou.


Franco Battiato - Summer on a Solitary Beach
Úvodní skladba jednoho z nejlepších alb nejlepšího italského skladatele. Když před pár měsíci zemřel, hudebníci na všech úrovních, ať už profesionální nebo ne, mladí i staří, všechny to zasáhlo. Pro všechny byl jako otec. Na všech večírcích, na kterých jsem letos byl, zazněla aspoň jedna jeho písnička a zpívala se sborově.


CCCP - Punk Islam
Italský postpunk může být velmi drsný, ale taky intelektuální. S arabským nádechem, jako káva. Lindo Ferretti je záhadná postava, jejíž osobní a umělecký život se prolínají a procházejí prudkými změnami. Když jsem ho před několika lety potkal, nemohl jsem říct nic jiného než „díky”.


Il Teatro Degli Orrori - A sangue freddo
Písnička, která mi hrála v hlavě jedno celé léto, když mi bylo šestnáct. Na desce jsem ji potom už tolik nedocenil, ale stejně ji považuju za jeden z mých hudebních pilířů.


Verdena - Il Gulliver
Jeden z nejnáročnějších bubenických partů, který jsem se pokoušel naučit. Luca Ferrari je asi nejtalentovanější italský rockový bubeník a tady je v rámci dokonalé sestavy. Není co dodat. Jedině že je to dokonalé. To už jsem říkal?


Diät - Toonie
Všechny dnešní postpunkové kapely by si měly pamatovat tuhle skupinu a tohle album. Jeho název – Positive Energy – je naprosto vystihující, forma odpovídá obsahu. Povinnost pro všechny, kdo milujou postpunk.


The Sound - Heyday
Platí všechno to, co jsem řekl o odstavec výše.


Peter Kernel - We’re Not Gonna Be the Same Again
Dokážete zahrát ten kytarový riff, co je na konci? Vždycky mě z něj mrazí. O švýcarském nezávislém rocku toho moc nevím, vlastně jsem si před nima neuměl představit, že by taková hudba mohla pocházet z Alp. Nejde jen o hudební spřízněnost, ale ještě o něco hlubšího, něco jako podobná láska? Myslím, že je to slyšet.


Guilty pleasure: Yellowcard - Ocean Avenue
Znovuobjevené guilty pleasure. Zpívám si ji sám nebo s přáteli cestou do zkušebny.

Info

The Gluts (it)
Bandcamp

živě:
10 000 Russos (pt) + The Gluts (it)
24. 10. 2021 20:00
Underdogsʼ, Praha
fb událost

foto © Anna Louise Yorke

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Polí5

redakce 07.12.2021

Trojanova 9, Nové Město, Praha. Naše oblíbená adresa prodejny Rekomando a sídlo široce rozmáchnutého vydavatelství Polí5. Vánočka, nákupy!

Moon Crew #56: Martin Kozumplík

redakce 06.12.2021

Jsou nejlepší kapely na světě z Brna? Čtěte v Moon Crew s naším roadiem!

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 01.12.2021

Je libo všežravé experimentátory Boris a Richards Dawsona, ambasadorku ženského sebevědomí Sevdalizu nebo jen trochu dobré nálady z Moskvy?

Vstupní prohlídka: Hello Incognito

redakce 29.11.2021

Nahrávka Greenhorn, kterou tvoří sedm skladeb, staví především na silném písničkářském projevu, rozmanitá je ale i zvukově. Kdo je Hello Incognito?

Radio FMz: Brzy se stmívá

su, Kateřina Cumin, Aneta Martínková 24.11.2021

Brzo se stmívá, na hyperpop už není nálada a atmosféra ve společnosti nic s bpm nad 90 nesnese.

Vstupní prohlídka: Frankie & The Deadbeats

redakce 22.11.2021

Členové kapel jako Prague Conspiracy, Unholy Preachers nebo Inventa Storca. Krize středního věku, punk, country a folk. A co dále?

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Kateřina Cumin, Maria Pyatkina, su 17.11.2021

Co nového za poslední týden? Bangery, hledání samotných hranic lidského vnímání i hořící lesy. Horsegirl!

Radio FMz: Charli XCX, Arca, Fvlcrvm a další bangery

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 10.11.2021

Redakce tentokrát zamířila do elektronického záhonku. Arca, Charli XCX, Fvlcrvm, Annet X, Hudson Mohawke. Neber to!

Pořadatelská: Renata Goryszewská (Underdogs’)

redakce 08.11.2021

Renata Goryszewská je součástí party, která provozuje klub Underdogs’. Kam se chystá, kam bychom se měli chystat my a kde v létě nebyli?

Radio FMz: Yaeji, Black Country, New Road a další šlágry

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 03.11.2021

Novinky z posledního týdne? Pravidelné elektronické okénko tentokrát doporučuje zlomené beaty producenta Ploye, nezapomínáme ale ani na přítulnější skladby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace