Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 24.02.2021

Vydavatele a producenta Dana Dudarce a jeho vydavatelství Minority Records čeká poměrně nabitý rok. V tuto chvíli připravuje vydání Floexova soundtracku k adventuře Papetura, nové autorské album Beaty Hlavenkové nebo soundtrack k filmu Zátopek, jehož autorkou je taktéž Hlavenková. A chystá i dolisy vyprodaných alb, např. soundtracků her Samorost 3 a Machinarium. Jaké písně považuje Dan ve svém životě za zásadní? A co je jeho guilty pleasure?

Tortoise - The Suspension Bridge at Iguazú Falls
Jednoznačně nejdůležitější kapela mého života. Skladba je z alba TNT, díky němuž jsem v sobě našel dostatek odvahy a koncentrace k poslechu jazzu a instrumentální elektronické hudby. Vystoupení Tortoise ve Vídni v roce 2000 patří dodnes k mým největším koncertním zážitkům.


Fire! Orchestra - [I Am a] Horizon
Tvorba Fire! Orchestra se od debutového alba Exit! posunula od frenetického freejazzu pro velký orchestr k více stravitené podobě avantgardní polohy jazzu, při níž dostávají více prostoru obě vokalistky. Proud emocí z obou z nich v úvodní skladbě alba Arrival je dodnes mimo moje chápání a ano, proč to nepřiznat, miluji Mariam Wallentin!


Exploding Star Orchestra - The Careening Prism Within (Parable 43)
Tvorbu ansámblu Exploding Star Orchestra sleduji od první nahrávky a do tohoto playlistu jsem vybral skladbu z aktuálního alba Dimensional Stardust. Rob Mazurek i po letech nepřestává fascinovat!


David Sylvian – The Only Daughter
Mohl jsem vybrat jinou skladbu z jiného alba Davida Sylviana, nicméně právě The Only Daughter z desky Blemish nejlépe reprezentuje mužskou zoufalost z rozpadlého manželství a ztráty společného soužití s malými dětmi. Za hudební složkou skladby stojí Christian Fennesz.


Gastr del Sol – The Sea Incertain
Před mnoha lety jsem si nechal naslepo z jednoho amerického e-shopu poslat CD Upgrade & Afterlife projektu Gastr del Sol Davida Grubbse a Jima O’Rourkra. Bohužel mi v té době album přišlo příliš abstraktní a ne úplně jsem tehdy jejich propojení postrocku s musique concrète rozuměl. Postupem času a mnoha posleších jsem pochopil, proč právě toto album Gastr del Sol patří k pilířům katalogu vydavatelství Drag City.


Deaf Center – Hunted Twice
Norské duo patří ke špičce evropské moderní klasické a ambientní hudby. Zde jsem vybral finální skladbu z přelomového alba Owl Splinters z roku 2011.


Arve Henriksen – Opening Image
Dlouze jsem váhal, jestli sem nedat skladbu Lament, nakonec přeci jen zvítězila Opening Image z alba Chiaroscuro i díky vzpomínce na koncertní přídavek v Divadle Archa 24. 10. 2009.


Talk Talk – New Grass
Důležitost finálního alba Talk Talk nejlépe vystihuje fakt, že hudební publicisté si jeho význam začali uvědomovat až po deseti letech od jeho vydání.


Jaga Jazzist – All I Know Is Tonight
Devítičlenou kapelu založil Lars Horntveth ve čtrnácti letech a mně se zvukově začali líbit až s albem What We Must, ze kterého jsem vybral úvodní skladbu s neskutečnou energií, co spolehlivě funguje i po tolika letech.


Taylor Deupree - A Fading Found
Taylor neúnavně kurátoruje katalog vydavatelství 12K zaměřené na mikrotonální ambientní hudbu již od roku 1997. Tato skladba je z mého oblíbeného alba Shoals z roku 2010.


Guilty pleasure:
Zero 7 – Destiny
Za textem skladby Destiny je skryta skutečná a stěží uvěřitelná zpěvaččina životní událost.

Info

Dan Dudarec (Minority Records)
web vydavatelství

foto @ Kateřina Fialová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

10 + 1 = Andrea Motis (es)

redakce 22.07.2022

Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, vystoupí na festivalu Dobršská brána. Formativní skladby?

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace