Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 24.02.2021

Vydavatele a producenta Dana Dudarce a jeho vydavatelství Minority Records čeká poměrně nabitý rok. V tuto chvíli připravuje vydání Floexova soundtracku k adventuře Papetura, nové autorské album Beaty Hlavenkové nebo soundtrack k filmu Zátopek, jehož autorkou je taktéž Hlavenková. A chystá i dolisy vyprodaných alb, např. soundtracků her Samorost 3 a Machinarium. Jaké písně považuje Dan ve svém životě za zásadní? A co je jeho guilty pleasure?

Tortoise - The Suspension Bridge at Iguazú Falls
Jednoznačně nejdůležitější kapela mého života. Skladba je z alba TNT, díky němuž jsem v sobě našel dostatek odvahy a koncentrace k poslechu jazzu a instrumentální elektronické hudby. Vystoupení Tortoise ve Vídni v roce 2000 patří dodnes k mým největším koncertním zážitkům.


Fire! Orchestra - [I Am a] Horizon
Tvorba Fire! Orchestra se od debutového alba Exit! posunula od frenetického freejazzu pro velký orchestr k více stravitené podobě avantgardní polohy jazzu, při níž dostávají více prostoru obě vokalistky. Proud emocí z obou z nich v úvodní skladbě alba Arrival je dodnes mimo moje chápání a ano, proč to nepřiznat, miluji Mariam Wallentin!


Exploding Star Orchestra - The Careening Prism Within (Parable 43)
Tvorbu ansámblu Exploding Star Orchestra sleduji od první nahrávky a do tohoto playlistu jsem vybral skladbu z aktuálního alba Dimensional Stardust. Rob Mazurek i po letech nepřestává fascinovat!


David Sylvian – The Only Daughter
Mohl jsem vybrat jinou skladbu z jiného alba Davida Sylviana, nicméně právě The Only Daughter z desky Blemish nejlépe reprezentuje mužskou zoufalost z rozpadlého manželství a ztráty společného soužití s malými dětmi. Za hudební složkou skladby stojí Christian Fennesz.


Gastr del Sol – The Sea Incertain
Před mnoha lety jsem si nechal naslepo z jednoho amerického e-shopu poslat CD Upgrade & Afterlife projektu Gastr del Sol Davida Grubbse a Jima O’Rourkra. Bohužel mi v té době album přišlo příliš abstraktní a ne úplně jsem tehdy jejich propojení postrocku s musique concrète rozuměl. Postupem času a mnoha posleších jsem pochopil, proč právě toto album Gastr del Sol patří k pilířům katalogu vydavatelství Drag City.


Deaf Center – Hunted Twice
Norské duo patří ke špičce evropské moderní klasické a ambientní hudby. Zde jsem vybral finální skladbu z přelomového alba Owl Splinters z roku 2011.


Arve Henriksen – Opening Image
Dlouze jsem váhal, jestli sem nedat skladbu Lament, nakonec přeci jen zvítězila Opening Image z alba Chiaroscuro i díky vzpomínce na koncertní přídavek v Divadle Archa 24. 10. 2009.


Talk Talk – New Grass
Důležitost finálního alba Talk Talk nejlépe vystihuje fakt, že hudební publicisté si jeho význam začali uvědomovat až po deseti letech od jeho vydání.


Jaga Jazzist – All I Know Is Tonight
Devítičlenou kapelu založil Lars Horntveth ve čtrnácti letech a mně se zvukově začali líbit až s albem What We Must, ze kterého jsem vybral úvodní skladbu s neskutečnou energií, co spolehlivě funguje i po tolika letech.


Taylor Deupree - A Fading Found
Taylor neúnavně kurátoruje katalog vydavatelství 12K zaměřené na mikrotonální ambientní hudbu již od roku 1997. Tato skladba je z mého oblíbeného alba Shoals z roku 2010.


Guilty pleasure:
Zero 7 – Destiny
Za textem skladby Destiny je skryta skutečná a stěží uvěřitelná zpěvaččina životní událost.

Info

Dan Dudarec (Minority Records)
web vydavatelství

foto @ Kateřina Fialová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

10 + 1 = Lukáš „Lelek“ Novotný (Bratři Orffové)

redakce 16.04.2022

Bratři Orffové jsou zpátky? Dejte si deset a jednu zásadní písničku zákládajícího člena a kytaristy „Lelka“ Novotného, jízda je to rozmanitá, a kupte lupen na jarní koncert.

10 + 1 = Elderbrook

redakce 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Tracklist jeho zásadních skladem je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do…

10 + 1 = Hior Chronik

redakce 24.03.2022

Jeho zvuk je schopný pojmout delikátní klavírní témata i deephouseové beaty. Poslouchejte zásadní skladby pro řeckého producenta, jehož workshop i živák můžete navštívit už zítra.

10 + 1 = dj poolboi

redakce 23.03.2022

Produkce texaského tvůrce se klasifikuje jako emo-house a je nasnadě, že průlom zažil v prvních měsících pandemie. Již za pár dní živě na Spectaculare.

10+1 = Michael Lovett (Metronomy)

redakce 13.03.2022

Metronomy po dvou letech čekání vystoupí v Roxy, ale taky na Flédě. Klávesista a kytarista Michael Lovett vybírá deset nejoblíbenějších písní a jedno guilty pleasure.

10+1 = Sam Hewitt (Easy Life)

redakce 06.03.2022

Korona jako v případě mnoha dalších vystoupení plány na koncert Easy Life překazila, fanoušci se ale dočkají. Zatím hudební radosti basáka Sama Hevitta.

10 + 1 = Nneka

redakce 23.02.2022

Nneka, hudebnice narozená v Nigérii a usazená v Hamburku, je ovlivněná americkou urban scénou. Jaké další vzory nám prozradila?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace