Články / Seriály

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce | Články / Seriály | 29.10.2022

Techno a duše. To není zaužívané slovní spojení, ale k někomu přináleží. Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick jsou klasicky vzdělaní hudebníci z Berlína, kterým průkopnická práce v oblasti elektroniky přinesla mezinárodní uznání. Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru: desetičlenného miniorchestru složeného z klavíru, harfy, trombónu, tuby, houslí, violoncella, tří perkusistů a syntezátoru Moog. Soubor se cítí doma jak v klasických koncertních sálech (Konzerthaus Vídeň, Lincoln Center, London South Bank), tak na velkých festivalových pódiích (Glastonbury, Coachella). A jako doma bude i na festivalu Prague Sounds, kde se objeví 1. listopadu, v holešovickém prostoru Dox+. Předtím vezměte zavděk oblíbenými skladbami bubeníka Daniela Brandta.

Mahmoud Guinia –⁠ Sadati Houma El Bouhala
Nemůžu se nabažit téhle písně a v podstatě veškeré Mahmoudovy hudby. Groove a vokály jsou tak působivé, že bych to mohl poslouchat celý den, což vlastně dělávám… Guinia spolu se spoustou dalších Gnawa hudebníků dělají nejlepší groovy široko daleko.


Steve Reich –⁠ Music For 18 Musicians
V posledních ročnících na střední jsem navštěvoval hodiny, které byly velmi inspirativní. Na rozdíl od všech dalších, které jsme měli předtím, náš učitel Gerd Rixmann, sbormistr, nás učil o minimal music a Neue Musik. Steve Reich je od té doby mým oblíbencem. Když jsme měli první nahrávání s Brandt Brauer Frick, byl jsem den předtím na koncertě filharmonie v Kolíně nad Rýnem, kde hráli Ensemble Modern Reichovy skladby. Jeho hudba nás formovala.


Air –⁠ Modular Mix
Jedna z prvních nahrávek Air, Premier Symptomes. Když vyšla, zoufale jsem se snažil najít na cédéčku píseň All I Need, ale na tomhle EP je jen její krátká verze bez vokálů. Jedna z mých nejoblíbenějších desek. Líbí se mi, jak všechno zní tak hřejivě, je to minimalistické, zasněné, stylové.


LCD Soundsystem –⁠ All My Friends
Asi moje nejoblíbenější kapela. Viděl jsem jejich letošní fascinující vystoupení v londýnské Brixton Academy a bylo to možná nejlepší show, kterou jsem kdy viděl a že jsem jich viděl hodně. Jsem fanouškem LCD od prvního dne a je těžké vybrat jen jednu skladbu, ale All My Friends je pro mě velmi speciální. Nejenže je velmi emotivní, ale i zajímavě postavená. Je to jako mix Velvet Underground, repetitivního klavíru à la Steve Reich a disco beatu. Je to prostě dokonalé.


Theo Parrish –⁠ Synthetic Flemm
Tahle skladba patří k mým oblíbeným při hraní v klubu, taky je ten vinyl už ve velmi špatném stavu. Rytmická struktura je úžasná, skvělý příklad polyrytmu. Zdá se, že neustále roste, ale zároveň zůstává v klidu.


Woo –⁠ Ruby Past Lives
Miluju kapelu Woo. U nich je taky těžké vybrat jen jeden song. Mají lo-fi nostalgický zvuk, který je velmi jedinečný. Jejich desky ze začátku osmdesátek zní přesně jako ty nedávné, což je skvělé. Je naprosto nejasné, kdy je nahráli, jsou jedno velké tajemství.


Neu –⁠ Für Immer
Skvělý příklad zdánlivě neměnné skladby, v níž takřka neznatelně narůstá napětí s velmi pozitivní atmosférou. A taky jeden z dobrých příkladů motorického beatu bubeníka Klause Dingera.


Giorgo Mpatis –⁠ Varka mou mpogiatismeni
Řecká hudba na mě velký vliv od samého dětství, protože část mé rodiny je tamní. Pořád nemůžu úplně přijít na rytmický vzorec, který je základem mnoha řeckých melodií. Fascinují mě, jsou svobodomyslné, ale taky docela složité.


Ahmed Fakroun –⁠ Ya Farhe Beek
Jedna z mých nejoblíbenějších písniček vůbec, její melancholie ve mně hodně rezonuje. Óda na život.


Mario Castro-Neves –⁠ Candomblé
Miluju brazilskou hudbu 60. let a tahle píseň je toho skvělým příkladem. Tehdy se jim podařilo vytvořit jedinečnou směs latiny a amerického jazzu, který je dodnes mimořádně svěží a groovy.


Guilty Pleasure: Whitney Houston –⁠ I’m Every Woman
Tuhle verzi jsem slyšel jako dítě, neznal jsem originál Chaky Khan, který je taky výborný. Vždycky jsem tuhle píseň miloval a svým způsobem to byl první houseový track, který jsem slyšel. Dodneška mě dokáže rozbrečet. Prostě ji miluju.

Info

Živě:
Brandt Brauer Frick Ensemble (de)
1. 11. 2022 20:00
Dox+, Praha
web akce

foto © Ozge Cone

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Ivo Cicvárek (Živo)

redakce 05.02.2023

Na desce Morytáty a romance se podílelo celkově osmnáct hudebníků, ale vyhlédnout z okna jsme nechali jen principála.

Protokol: Alex Maas (The Black Angels)

redakce 03.02.2023

Austin, Texas. Psychedelie. The Black Angels. A protokol v podání frontmana. A koncert už za pár dní.

Kult: Television – Marquee Moon

Michal Pařízek 31.01.2023

Na památku Toma Verlaina odemykáme text, který vyšel k desce Television – Marquee Moon ve Full Moonu #130.

Vstupní prohlídka: Brighter Days

redakce 30.01.2023

Okolo corového základu kapela mísí prvky post-rocku, math-rocku, midwest ema a dalších stylů, zabalených ale do vcelku měkčího zvuku a citlivého projevu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace