Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dano Šoltis

10 + 1 = Dano Šoltis

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 31.07.2021

Bubeník a příležitostný hráč na vibrafon Dano Šoltis má komplexní pohled na hudbu a neomezuje ani stylově, ani žánrově. Můžete ho znát z jazzové formace Vertigo, ale spolupracoval i s Miriam Bayle, Yvonne Sanchez nebo Stevem Walshem, příležitostně hostoval v kapele Dunajská vlna. „Vzhledem k mé sympatii k multižánrovosti je tohle aktuální mix skladeb, které mě zásadně ovlivnily, případně je mám dlouhodobě v paměti nebo je léta poslouchám a jsou pro mě pořád zdrojem inspirace.“ Soundgarden i Miles Davis? No prosím! Dana Šoltise můžete vidět na našem oblíbeném festivalu Dobršská brána, na němž vystoupí ve slovensko-polském projektu MaBaSo. Musíte vidět Dobrš, můžete slyšet nepoznané.

Sting - Seven Days
Sting je hudební ikona, která mě provází od puberty. Seven Days spojuje zážitek z úžasné skladby a dokonalého drummingu v podání excelentního Vinnieho Colaiuty. Jedna z mála popových skladeb, která je v lichém taktu (5/4) a působí absolutně přirozeně.


Soundgarden - Black Hole Sun
V devadesátých letech, kdy naplno fungoval hudební kanál MTV, jsem byl jako bleskem zasažen touto elektrizující skladbou. Spojení skvělého zvuku a extravagantního videoklipu ve mně zanechalo nesmazatelnou stopu.


Brian Blade - Perceptual
Jedna z mých nejoblíbenějších kompozic bubeníka Briana Bladea, který je mně dlouhá léta obrovskou inspirací, a také jsem díky téhle skladbě začal psát vlastní kompozice. S kapelou Fellowship nahráli několik alb, které vřele doporučuji k poslechu.


Vinnie Colaiuta - I'm Tweeked / Attack of the 20lb Pizza
Vinnie - bubeník, který se rodí jednou za sto let. Symbol všestrannosti a úžasného hudebního vkusu. Jeho hra mě provází od mých čtrnácti let. Vybraná skladba je úvodní kompozice z jeho jediného sólo alba. Stoprocentní nasazení celé sestavy je ohromující.


Sting - The Hounds of Winter
Když mi můj otec v roce 1996 poprvé pustil toto album, nedokázal jsem se od něj odtrhnout, poslouchal jsem to snad nonstop. Stejně jako Seven Days, další ikonické album Stinga. Opět úžasná sestava muzikantů a skvělé kompozice.


Wayne Shorter - Native Dancer
Vzhledem k obrovskému hudebnímu záběru Waynea Shortera, bylo těžké vybrat top skladbu. Native Dancer ale ve mně zanechala hlubokou stopu spojením originální barevnosti a nezapomenutelné melodiky. Připomíná mi to období, kdy jsme v začátcích kapely Vertigo s Marcelem Bártou často poslouchali alba tohoto velikána.


Chick Corea & Elektric Band - Eternal Child
Na této kapele jsem hudebně vyrůstal a Elektric Band mě provázel dlouhým obdobím, kdy jsem propadl fusion music a bubnování Davea Weckla. Jednou z mých nejoblíbenějších skladeb je Eternal Child.


Tigran Hamasyan - The Poet
Tigrana vnímám jako moderní pojetí fusion music. Jeho hudba a kompozice jsou kombinací vlastní kultury spojené s jazzem a výsledkem je excelentně propracovaná hudba, která i když je extrémně komplikovaná, nepůsobí samoúčelně. Tigran je aktuálně zásadní zdrojem hudební inspirace.


Miles Davis - Blue in Green
Když se mluví o jazzové baladě, tak Blue in Green. Nádherná kompozice spojená s úžasným provedením a osobitým zvukem. Ostatně, Kind of Blue je zaslouženě nejprodávanější jazzovou deskou všech dob.


Wynton Marsalis - Black Codes
Když jsme s trumpetistou Oskarem Törökem v roce 1999 začali studovat v Praze, album Black Codes nás provázelo několik dalších let. Díky němu jsem objevil další rozměr moderního jazzu. Jedno z mála alb, které bych si rád pořídil na vinylu.


Info

Dano Šoltis

Živě:
Dobršská brána
13.–14. 8. 2021
Dobrš v Pošumaví
Fb festivalu

foto © se svolením Dana Šoltise

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace