Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dena

10 + 1 = Dena

Libor Galia | Články / Seriály / / 10+1 | 09.09.2018

Před pár lety se procházela berlínským blešákem a znuděně hlásala, že jediné, co potřebuje, je bazén plný kamarádů. Skladba Cash, Diamond Rings, Swimming Pool jí vynesla označení bulharská M. I. A. a na kousavosti a chytlavosti svých skladeb Dena neubrala. 14. září vychází album If It’s Written, které má být výpovědí o způsobech komunikace v současné uspěchané online době. V 10+1 odkrývá, že za drsnou fasádou se skrývá citlivá osobnost, které hudba nejednou pomohla překonat horší časy. Na konci září všechny chmury rozežene v pražské MeetFactory. (Soutěž o vstupenky najdete zde.)

Kelis – Good Stuff
Kelis samotná mě tak ovlivnila… Na začátku nultých let, když vyšla dvě její alba, jsem jí poslouchala neustále dokola. Miluju vše, co ona a The Neptunes za celou dobu vytvořili. Když jsem vyrůstala, snila jsem o tom, že budu umět dělat beaty a psát hudbu – taková doba předpočítačová. O mnoho let později, když jsem produkovala desku Imaginary Friends, nastal moment, kdy se mi The Neptunes a tahle skladba vybavila, když jsem nahrávala synťák proti beatu v závěru jedné své skladby.

The Internet – Get Away
To léto, když jim vyšlo Ego Death, skončil můj dlouhodobý vztah a po mnoho týdnů jsem nebyla schopná si užít poslech jakékoliv hudby. Tahle deska mě přivedla zpátky k životu, nic jiného jsem v té době neposlouchala. Byl to taky ten moment, kdy jsem se rozhodla opět tvořit.

Chilly Gonzales – Gentle Threat
Poprvé jsem tyhle tóny zaslechla na Silvestra v roce 2016. Pamatuju si padající sníh, hořící svíčku a pocity mezi žalem a příslibem naděje. Tenkrát jsem si to neuvědomovala, ale teď mi je to jasné. Vzpomínka skrytá v podvědomí, která musela vyplout, když jsem pracovala na skladbě Hmu. Díky, Chilly.

King Krule – Ocean Bad
King Krule patří k mým nejoblíbenějším muzikantům současnosti, jeho hudební výraz mi jde hluboko pod kůži. Poslouchala jsem jeho debut, a především tuhle skladbu v jednom vypjatém období. Obzvlášť jsem se zamilovala do té basové linky, dokonce jsem si našla noty a na basu ji hrála pořád dokola a představovala si, že jsem členkou kapely.

Eyedress – Sofia Coppola
S Eyedress jsme se potkali na internetu a nahráli skladbu Can We Try. Loni, když hrál tady v Berlíně a vzal si den volno, jsme zašli do studia a s jeho spoluhráčem Rhxandersem jsme udělali skladbu This That Mean a Lot na mé nadcházející album. Zbožňuju snové, vesmírné naladění jeho hudby, poslední desky a téhle skladby, jsem jeho oddanou fanynkou.

The Whitest Boy Alive – Rollercoaster Ride
Všichni z téhle kapely jsou moje rodina, strávili jsme spolu deset let v Berlíně. Tohle je má oblíbená písnička, protože přesně vystihuje ten zoufalý pocit, když je láska nedosažitelná.

Tirzah – No Romance
Tirzah jsem objevila teprve nedávno, její hudbu a produkci Micy Levy jsem si ale zamilovala okamžitě. Tahle skladba má nejlepší text a při poslechu celého EP musím tančit.

Jubilee – Beach Ball
Taneční a elektronickou hudbu mám opravdu ráda a Jubilee je mou oblíbenou DJkou. Už léta hraje mezi NYC, Londýnem a vlastně kdekoliv jinde… a na tuhle skladbu si ráda tancuju i jen tak sama pro sebe v pokoji.

Yaeji – Raingurl
I u téhle bych protancovala noc, Yaeji je mou oblíbenou producentkou těchto dní.

ESG – Erase You
ESG patří ke kapelám, které mě nejvíce ovlivnily. Měla jsem to štěstí, že jsem je mohla vidět v Berlíně v roce 2005 a byl to ultimátní nářez, více souznějící muzikanty nenajdete. Jejich příběh je podobně legendární jako jejich muzika.

+1

Calvin Harris – Feels ft. Pharrell Williams, Katy Perry, Big Sean
Tahle je obzvlášť oplzlá a nikdy bych nedokázala poslouchat nikoho z nich, kromě Pharella. Nemůžu si pomoct: ten refrén miluju.

Info

Dena
fb interpretky

Živě:
27. 9. 2018 21:30
MeetFactory, Praha
fb událost

foto © Julie Montauk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články