Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.09.2021

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu oživuje už pětadvacet let opuštěné a nevyužívané objekty site specific uměním. Spoluzakladatelka neziskové organizace Čtyři dny, pořádající festival roku 1996, Denisa Václavová vybírá z historie festivalu nejzajímavější místa, na která se akce za svou historii podívala. Letos se 4 + 4 dny v pohybu usídlily v budově Nové strašnické školy a ještě týden nabízí bohatý program, vyražte!

Stará kanalizační čistička odpadních vod v Bubenči
Naše první festivalové místo v roce 1998. Nikdo v té době nebyl zvyklý chodit na umění do továren nebo opuštěných domů a my se strašně báli, že nikdo nepřijde. A bylo plno.

Zoologická zahrada za tmy
Performeři ve výbězích a mezi zvířaty. Úžasná možnost projít si zahradu nevšedním způsobem, zvuky a spousta překvapení.

Holešovický pivovar
Divadelní představení a instalace jsme umístili do kádí, kde kdysi kvasilo pivo. Byl to rok, kdy jsme se snažili, aby se pivovar zachoval a sloužil umění.

Tyršův dům
Festival v tělocvičně a krásné setkání se sokoly a celým jeho svazem. Večery na Kampě a bar se žíněnkami a kozou na skákání.


Bývalá stomatologická poliklinika v Jungmannově ulici
Ordinace plné pacientů prahnoucích po kultuře. Čekárny plné diváků milujících umění.

Bývalé ústředí lidové a umělecké výroby
Budova skrytá na Národní třídě, málokdo o ní ví. Kdysi měla otevírací střechu, postavil ji v roce 1936 Oldřich Starý a koncipoval ji jako galerii, podzemní kinosál a tančírnu. My jsme tento obsah na chvíli skrze festival vrátili.

Bývalé casino v Pařížské ulici, budova Mezinárodního svazu studenstva
Doupě komunistické mládeže, zavřené a zakonzervované čekalo na nás. Obrovský zážitek, když jsme našli kanceláře opuštěné v listopadu 1989 v původní podobě.

Nádherný palác u Stýblů, bývalé kino a diskotéka Alfa
Kdysi jsem tam byla v pubertě na první diskotéce. Čistý funkcionalismus Ludvíka Kysely a Jana Jarolíma, do kterého se skvěle instalovaly umělecké artefakty.


Bývalé Federální shromáždění
Po odchodu Svobodné Evropy jsme byli první, kdo do budovy vstoupil. Uspořádali jsme ve Sněmovně národů konferenci pro stovky lidí s názvem Krize jako šance a Lenka Dusilová nám k tomu zpívala.

Desfourský palác
Šlechtické sídlo s noblesními pokojíčky, kde byly krásné večírky. Mramor, kachlová kamna, vykládané dřevo a my.

Ve výčtu netradičních míst, které jsme "obsadili", chybí nákupní centrum! Takový prostor hledáme! Líbila by se mi například Kotva.

Info

Festival 4+4 dny v pohybu
9.–26. 9. 2021
Nová strašnická škola, Praha
Fb festivalu

foto © se svolením Denisy Václavové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

10 + 1 = Lukáš „Lelek“ Novotný (Bratři Orffové)

redakce 16.04.2022

Bratři Orffové jsou zpátky? Dejte si deset a jednu zásadní písničku zákládajícího člena a kytaristy „Lelka“ Novotného, jízda je to rozmanitá, a kupte lupen na jarní koncert.

10 + 1 = Elderbrook

redakce 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Tracklist jeho zásadních skladem je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do…

10 + 1 = Hior Chronik

redakce 24.03.2022

Jeho zvuk je schopný pojmout delikátní klavírní témata i deephouseové beaty. Poslouchejte zásadní skladby pro řeckého producenta, jehož workshop i živák můžete navštívit už zítra.

10 + 1 = dj poolboi

redakce 23.03.2022

Produkce texaského tvůrce se klasifikuje jako emo-house a je nasnadě, že průlom zažil v prvních měsících pandemie. Již za pár dní živě na Spectaculare.

10+1 = Michael Lovett (Metronomy)

redakce 13.03.2022

Metronomy po dvou letech čekání vystoupí v Roxy, ale taky na Flédě. Klávesista a kytarista Michael Lovett vybírá deset nejoblíbenějších písní a jedno guilty pleasure.

10+1 = Sam Hewitt (Easy Life)

redakce 06.03.2022

Korona jako v případě mnoha dalších vystoupení plány na koncert Easy Life překazila, fanoušci se ale dočkají. Zatím hudební radosti basáka Sama Hevitta.

10 + 1 = Nneka

redakce 23.02.2022

Nneka, hudebnice narozená v Nigérii a usazená v Hamburku, je ovlivněná americkou urban scénou. Jaké další vzory nám prozradila?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace