Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.09.2021

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu oživuje už pětadvacet let opuštěné a nevyužívané objekty site specific uměním. Spoluzakladatelka neziskové organizace Čtyři dny, pořádající festival roku 1996, Denisa Václavová vybírá z historie festivalu nejzajímavější místa, na která se akce za svou historii podívala. Letos se 4 + 4 dny v pohybu usídlily v budově Nové strašnické školy a ještě týden nabízí bohatý program, vyražte!

Stará kanalizační čistička odpadních vod v Bubenči
Naše první festivalové místo v roce 1998. Nikdo v té době nebyl zvyklý chodit na umění do továren nebo opuštěných domů a my se strašně báli, že nikdo nepřijde. A bylo plno.

Zoologická zahrada za tmy
Performeři ve výbězích a mezi zvířaty. Úžasná možnost projít si zahradu nevšedním způsobem, zvuky a spousta překvapení.

Holešovický pivovar
Divadelní představení a instalace jsme umístili do kádí, kde kdysi kvasilo pivo. Byl to rok, kdy jsme se snažili, aby se pivovar zachoval a sloužil umění.

Tyršův dům
Festival v tělocvičně a krásné setkání se sokoly a celým jeho svazem. Večery na Kampě a bar se žíněnkami a kozou na skákání.


Bývalá stomatologická poliklinika v Jungmannově ulici
Ordinace plné pacientů prahnoucích po kultuře. Čekárny plné diváků milujících umění.

Bývalé ústředí lidové a umělecké výroby
Budova skrytá na Národní třídě, málokdo o ní ví. Kdysi měla otevírací střechu, postavil ji v roce 1936 Oldřich Starý a koncipoval ji jako galerii, podzemní kinosál a tančírnu. My jsme tento obsah na chvíli skrze festival vrátili.

Bývalé casino v Pařížské ulici, budova Mezinárodního svazu studenstva
Doupě komunistické mládeže, zavřené a zakonzervované čekalo na nás. Obrovský zážitek, když jsme našli kanceláře opuštěné v listopadu 1989 v původní podobě.

Nádherný palác u Stýblů, bývalé kino a diskotéka Alfa
Kdysi jsem tam byla v pubertě na první diskotéce. Čistý funkcionalismus Ludvíka Kysely a Jana Jarolíma, do kterého se skvěle instalovaly umělecké artefakty.


Bývalé Federální shromáždění
Po odchodu Svobodné Evropy jsme byli první, kdo do budovy vstoupil. Uspořádali jsme ve Sněmovně národů konferenci pro stovky lidí s názvem Krize jako šance a Lenka Dusilová nám k tomu zpívala.

Desfourský palác
Šlechtické sídlo s noblesními pokojíčky, kde byly krásné večírky. Mramor, kachlová kamna, vykládané dřevo a my.

Ve výčtu netradičních míst, které jsme "obsadili", chybí nákupní centrum! Takový prostor hledáme! Líbila by se mi například Kotva.

Info

Festival 4+4 dny v pohybu
9.–26. 9. 2021
Nová strašnická škola, Praha
Fb festivalu

foto © se svolením Denisy Václavové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace