Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Edgaras Vasilias (Alaverdi)

10 + 1 = Edgaras Vasilias (Alaverdi)

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 27.02.2017

"Jsou to všechno desky, které byly pro mě nějakým způsobem důležité, ale vzdal jsem snahu o striktní "top 10". Snažil jsem se naopak vybrat i takové, které nejsou bůhvíjak slavné. Že se k nim třeba tudy dostane i někdo, kdo je ještě nezná. A bude pak mít radost...," říká Edgaras Vasilias z kapely Alaverdi. Páči sa.

The Beatles - Abbey Road
No tak tohle není dobrý příklad desky, která není slavná... Má cenu zmiňovat Beatles? Ale jo, má, a odbydeme si to hned zkraje. Protože nic naplat, Beatles jsou pořád nejlepší skupina všech dob. Všimněte si zajímavé věci - ne každý musí být jejich zapálený fanoušek, ale když vám někdo řekne, že Beatles vysloveně nemá rád, většinou je to blbec.

Regina Spektor - Soviet Kitsch
Ty písničky! Regina se od té doby stala miláčkem hipsterů, každému přáno, co jeho jest. Tohle album je skvělé a syrové, zejména Chemo Limo je píseň písní. Kam na to chodí?


Neutral Milk Hotel - In the Aeroplane Over the Sea
Asi před deseti lety mi to album někdo doporučil jako nejlepší desku na světě a já jsem se mu smál. Pak jsem si to poslechl, a i když je to pořád dost silné prohlášení, už se nesměju. Každý by to měl slyšet celé.


Entombed - Uprising
Abychom tu měli nějaké zástupce zběsilé, rychlé a hlasité hudby, vezměme švédské Entombed. Objevil jsem je teprve nedávno při nahrávání naší poslední desky, přes producenta Ondru Ježka. Říkal: “To si poslechněte, to je trochu jako vy - úplně jeblý!”


Barkmarket - L. Ron
Ten zvuk! Písničkářsky vzato to zase bůhvíjaké není, ale poslechněte si třeba jen rozjezd úvodní Invisible Cow. Každá špinavá kapela by chtěla takhle znít.


Burzum - Anthology Asi překvapivá volba od Alaverdi, když se snažíme šířit do světa pozitivní vibrace. Ale tahle kombinace naléhavosti, severského smutku a (ruku na srdce) muzikantského a zvukového neumětelství je hodně působivá.


Dunaj - Dudlay
Temná, divná deska. Poslouchal jsem ji jako puberťák na kazetě ještě před dobou internetu a byl jsem později docela zklamaný, když jsem zjistil, že jsou to normální muzikanti, kteří hrají na normální nástroje, Stratocastery, krabičky a tak. Dlouho jsem si pěstoval dojem, že to jsou nějaké pohřební příšery obalené pavučinama, které vylézají z krypty pod mechem.


Joan As Police Woman - Real Life
Intenzivní deska jednoho dávného podzimu, kdy se všechno měnilo a všechno šlo. Hrozně se mi líbí, jak píše písničky. Trochu připomíná Lenku Dusilovou, i když ta je teda pěvecky asi trochu větší kalibr.


Sleepytime Gorilla Museum - Grand Opening and Closing
Zvláštní a skvělá kapela. Kromě toho, že výborně hrajou a mívali úžasné koncerty, je mi dost blízký i jejich švihlý smysl pro humor.


Sufjan Stevens - Illinois
To je taková veselá naivistická hudba. Zkuste si to poslechnout teď na jaře cestou na výlet. Sluníčko se směje, bílé mráčky plují po modré obloze, z lesa přátelsky kývají srnky a zajíci a hřiby se pohupují do rytmu. To jsou pane pozitivní vibrace! Někdy taky smutné, ale hlavně pozitivní.


guilty pleasure

Death - Individual Thought Patterns
Deathmetalisti s tričkama zastrčenýma do džín, s nemožnýma kytarama pověšenýma nemožně vysoko, co hrajou pravoúhlé kompozice se srandovníma sólama v terciových harmoniích a sem tam s bezpražcovou basou. Neodolatené balení. Aspoň občas.

Info

Edgaras Vasilias (Alaverdi)
www.alaverdi.net
www.facebook.com/alaverdi.band

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Seafret

redakce 25.02.2020

Britské duo Seafret tvoří zpěvák Jack Sedman a kytarista Harry Draper. Na kontě mají debutové album Tell Me It's Real z roku 2016, které přivezou do pražské Lucerny.

10+1 = Ivan Eder (Náv)

redakce 18.02.2020

Tvrdé kytary, mystika, ale také tipy, co se hodí k vínu a olivám. Co si poslechnout ve vaně a co na cestě z rande?

10+1 = Mira Lu Kovacs (5K HD)

redakce 10.02.2020

Co by jiní dali do kategorie guilty pleasure rovnou, dává zpěvačka Mira Lu Kovacs do výběru svých deseti oblíbených skladeb.

10 + 1 = Jan Vegy Táborský (Fvtvre)

redakce 05.02.2020

Jan Vegy Táborský spolu s Fvtvre podpoří služebně mladší kolegy z Guilty Echoes na brněnském křtu desky Learning to Swim. Před zastávkou v Kabinetu Múz ještě jeho desítka srdcovek.

10+1 = Peter Michel (Hibou)

redakce 02.02.2020

Peter Michel alias Hibou píše hudbu, která má hlavně konejšit. Svou třetí sólovku Halve přiveze do pražské MeetFactory, své oblíbené skladby servíruje hned.

10 + 1 = Jan Sobko (Guilty Echoes)

redakce 23.01.2020

Brněnští noiserockoví floutci Guilty Echoes vydali loni na podzim desku Laerning to Swim. Jejich kytarista Honza Sobko se s námi podělil o desítku zásadních songů a jedno domácí guilty pleasure.

10 + 1 = František Převorovský (Vellocet Roll)

redakce 20.01.2020

Do jakého oddělení Levných knih si zajít pro inspiraci k založení kapely? O svých deset oblíbených a jednu navíc se podělil kytarista a zpěvák František Převorovský.

10 + 1 = Barbora Beps Pokorná (Beps’n’Johnnies)

redakce 16.01.2020

Barbora Pokorná z temné kytarové úderky Beps’n’Johnnies před křtem debutové desky Bare Bones poskládala seznam deseti songů, které ovlivnily její hudební dospívání.

10+1 = Hannes Fröhlich (Ogrom Circus)

redakce 13.01.2020

Hannes Fröhlich přijede na konci ledna se svou kapelou Ogrom Circus do Prahy i Brna. Kapelník téhle psychadelické smečky sepsal Full Moonu seznam svých oblíbených hitovek.

10 + 1 = Tamaryn Brown (Tamaryn)

redakce 05.01.2020

Tamaryn Brown slaví jedenáct let své kariéry, během níž se posunula od dream shoegazu k pozitivně laděným syntezátorům. Před pražským koncertem její oblíbené písničky.