Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Elderbrook

10 + 1 = Elderbrook

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Z undergroundu do mainstreamu ho vystřelil song Cola, na kterém spolupracoval s producentským duem CamelPhat. Navíc mu vynesl nominaci na Grammy za nejlepší taneční song. Kombinuje hip hop s elektronikou i gospelem, což působivě ukázal na svém posledním albu z roku 2020 nazvaném Why Do We Shake in the Cold?. Tracklist jeho zásadních skladeb je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do staré Motoroly.

Kings of Leon - True Love Way
Kings of Leon byli vždycky moje oblíbená kapela, obzvlášť během dospívání. První hudební projekt, co jsem měl, se jmenoval Jenny's Faces a snažili jsme se je hrozně napodobit. Myslím, že se pořád hodně přibližuju Calebově pěveckému stylu i ve svých vlastních písních, ale dost jsem ho postupně vylepšil. Kdysi jsem fakt prostě jen křičel do mikrofonu.


Totally Enormous Extinct Dinosaurs - Household Goods
Tohle byl jeden z prvních elektronických songů, ve kterém jsem konečně slyšel duši a vášeň pro práci s hlasem. Jako teenager jsem na Teed narazil na Benicassim Music Festival a hrozně mě to inspirovalo k tomu zkusit něco takového. Vždycky jsem se snažil tvořit především s kapelou a tohle mě navedlo k elektronickým experimentům. Zamiloval jsem si to.


Joni Mitchell - River
Toto je jeden z mých nedávných objevů. Zamiloval jsem si verzi Bena Platta z The Politician, originál mě pak uchvátil ještě víc. Byl to dost důležitý soundtrack mých posledních vánoc. Texty a melodie jsou fakt dojemné.


Breach - Jack
Když jsem v prváku na vysoké začal chodit do klubů, tohle byl zrovna hit číslo jedna a já ho miloval. Vzpomínám si, jak jsem jednou DJe úpěnlivě prosil, aby mi to zahrál, ačkoliv jsem si předtím myslel, že mě nezajímá, co se na parketu hraje. Je to infekční. A jakmile to slyším, mám chuť se opít a tancovat.


My Nu Leng & Majora - Hips 'N Thighs (Kry Wolf Remix)
Vždycky jsem miloval přidrzlost basové linky, která přijde v dropu. Připomíná mi to časy, kdy jsem se ztratil na Bestivalu na Isle of Wight a skončil na stagi a dost si to užíval.


Prince - I Wanna Be Your Lover
Toto byl léta zvuk mého budíku. Nikdy to nezestárne a úplně z toho vyzařuje štěstí. Doporučuju nastavit si na buzení. Navíc je to teda Prince, takže texty i melodie jsou skvělé.


Iron & Wine - The Trapeze Swinger
Tenhle song je nádherně obrazotvorný, má krásný text, který mě transportuje do jiného světa. Vždycky mi připomene dospívání a zlomy mezi starým a novým životem. Je v něm taková nadějeplná melancholie, která mnou vždy rezonuje.


Bob Marley - Selassie Is the Chapel
Jeden z nejkrásnějších coverů ever. Jde o předělávku písně Elvise Presleyho Crying in the Chapel, což je sám o sobě skvělý song, ale tahle verze ho ještě dostává úplně jinam. Jsou tu úžasné harmonie, všichni hráči jsou trochu mimo, je znát, že nezkoušeli, ale čiší z toho skvělá energie.


Red Hot Chili Peppers - Dani California
Bylo mi dvanáct nebo třináct, když jsem si stáhl tenhle klip do prastaré Motoroly. První video, které jsem si stáhl do telefonu! Tahle píseň mi vždycky pomáhala cítit se cool, i když jsem byl hrozně uncool.


Gnarls Barkley - Smiley Faces
Album St. Elsewhere bylo první, které jsem si kdy stáhl. Je zajímavé přemýšlet o deskách, které jste si stáhli nebo koupili jako první čistě ze svého rozhodnutí a není tam žádný rodičovský vliv. Tenhle moment bude mít na váš hudební vkus zásadní vliv. A tenhle track je se mnou napořád.


Guilty Pleasure: Westlife - World of Our Own
Tohle skvěle vystihuje skutečnost, že všichni žijeme ve vlastním světě. Intro je skvělé, protože je chytlavé a zábavné, skoro jako mix Davida Bowieho a Rusted Root. Hodně pohodový song, který vás nutí tančit.


Info

Elderbrook
FB interpreta

živě: Elderbrook (uk) + Ross Quinn (uk)
1. 5. 2022 19:30
MeetFactory, Praha

foto (c) se souhlasem Elderbrook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

10 + 1 = Lukáš „Lelek“ Novotný (Bratři Orffové)

redakce 16.04.2022

Bratři Orffové jsou zpátky? Dejte si deset a jednu zásadní písničku zákládajícího člena a kytaristy „Lelka“ Novotného, jízda je to rozmanitá, a kupte lupen na jarní koncert.

10 + 1 = Hior Chronik

redakce 24.03.2022

Jeho zvuk je schopný pojmout delikátní klavírní témata i deephouseové beaty. Poslouchejte zásadní skladby pro řeckého producenta, jehož workshop i živák můžete navštívit už zítra.

10 + 1 = dj poolboi

redakce 23.03.2022

Produkce texaského tvůrce se klasifikuje jako emo-house a je nasnadě, že průlom zažil v prvních měsících pandemie. Již za pár dní živě na Spectaculare.

10+1 = Michael Lovett (Metronomy)

redakce 13.03.2022

Metronomy po dvou letech čekání vystoupí v Roxy, ale taky na Flédě. Klávesista a kytarista Michael Lovett vybírá deset nejoblíbenějších písní a jedno guilty pleasure.

10+1 = Sam Hewitt (Easy Life)

redakce 06.03.2022

Korona jako v případě mnoha dalších vystoupení plány na koncert Easy Life překazila, fanoušci se ale dočkají. Zatím hudební radosti basáka Sama Hevitta.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace