Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Elderbrook

10 + 1 = Elderbrook

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Z undergroundu do mainstreamu ho vystřelil song Cola, na kterém spolupracoval s producentským duem CamelPhat. Navíc mu vynesl nominaci na Grammy za nejlepší taneční song. Kombinuje hip hop s elektronikou i gospelem, což působivě ukázal na svém posledním albu z roku 2020 nazvaném Why Do We Shake in the Cold?. Tracklist jeho zásadních skladeb je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do staré Motoroly.

Kings of Leon - True Love Way
Kings of Leon byli vždycky moje oblíbená kapela, obzvlášť během dospívání. První hudební projekt, co jsem měl, se jmenoval Jenny's Faces a snažili jsme se je hrozně napodobit. Myslím, že se pořád hodně přibližuju Calebově pěveckému stylu i ve svých vlastních písních, ale dost jsem ho postupně vylepšil. Kdysi jsem fakt prostě jen křičel do mikrofonu.


Totally Enormous Extinct Dinosaurs - Household Goods
Tohle byl jeden z prvních elektronických songů, ve kterém jsem konečně slyšel duši a vášeň pro práci s hlasem. Jako teenager jsem na Teed narazil na Benicassim Music Festival a hrozně mě to inspirovalo k tomu zkusit něco takového. Vždycky jsem se snažil tvořit především s kapelou a tohle mě navedlo k elektronickým experimentům. Zamiloval jsem si to.


Joni Mitchell - River
Toto je jeden z mých nedávných objevů. Zamiloval jsem si verzi Bena Platta z The Politician, originál mě pak uchvátil ještě víc. Byl to dost důležitý soundtrack mých posledních vánoc. Texty a melodie jsou fakt dojemné.


Breach - Jack
Když jsem v prváku na vysoké začal chodit do klubů, tohle byl zrovna hit číslo jedna a já ho miloval. Vzpomínám si, jak jsem jednou DJe úpěnlivě prosil, aby mi to zahrál, ačkoliv jsem si předtím myslel, že mě nezajímá, co se na parketu hraje. Je to infekční. A jakmile to slyším, mám chuť se opít a tancovat.


My Nu Leng & Majora - Hips 'N Thighs (Kry Wolf Remix)
Vždycky jsem miloval přidrzlost basové linky, která přijde v dropu. Připomíná mi to časy, kdy jsem se ztratil na Bestivalu na Isle of Wight a skončil na stagi a dost si to užíval.


Prince - I Wanna Be Your Lover
Toto byl léta zvuk mého budíku. Nikdy to nezestárne a úplně z toho vyzařuje štěstí. Doporučuju nastavit si na buzení. Navíc je to teda Prince, takže texty i melodie jsou skvělé.


Iron & Wine - The Trapeze Swinger
Tenhle song je nádherně obrazotvorný, má krásný text, který mě transportuje do jiného světa. Vždycky mi připomene dospívání a zlomy mezi starým a novým životem. Je v něm taková nadějeplná melancholie, která mnou vždy rezonuje.


Bob Marley - Selassie Is the Chapel
Jeden z nejkrásnějších coverů ever. Jde o předělávku písně Elvise Presleyho Crying in the Chapel, což je sám o sobě skvělý song, ale tahle verze ho ještě dostává úplně jinam. Jsou tu úžasné harmonie, všichni hráči jsou trochu mimo, je znát, že nezkoušeli, ale čiší z toho skvělá energie.


Red Hot Chili Peppers - Dani California
Bylo mi dvanáct nebo třináct, když jsem si stáhl tenhle klip do prastaré Motoroly. První video, které jsem si stáhl do telefonu! Tahle píseň mi vždycky pomáhala cítit se cool, i když jsem byl hrozně uncool.


Gnarls Barkley - Smiley Faces
Album St. Elsewhere bylo první, které jsem si kdy stáhl. Je zajímavé přemýšlet o deskách, které jste si stáhli nebo koupili jako první čistě ze svého rozhodnutí a není tam žádný rodičovský vliv. Tenhle moment bude mít na váš hudební vkus zásadní vliv. A tenhle track je se mnou napořád.


Guilty Pleasure: Westlife - World of Our Own
Tohle skvěle vystihuje skutečnost, že všichni žijeme ve vlastním světě. Intro je skvělé, protože je chytlavé a zábavné, skoro jako mix Davida Bowieho a Rusted Root. Hodně pohodový song, který vás nutí tančit.


Info

Elderbrook
FB interpreta

živě: Elderbrook (uk) + Ross Quinn (uk)
1. 5. 2022 19:30
MeetFactory, Praha

foto (c) se souhlasem Elderbrook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Robin Kvapil

redakce 12.03.2023

Robin Kvapil uvádí do kin svůj nový film More Miko, ale znát ho můžete i ze skupiny To žluté, co máte na kalhotkách. Jedenáct oblíbených písniček.

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace