Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.05.2023

Emilija Đorđević je členkou bělehradské skupiny Koikoi. Ta vznikla v roce 2019 a získala si pozornost písničkou na kompilaci platformy Hali Gali, která podporuje nové hudebníky a prosazuje otevřený přístup k hudbě. Členové Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující intimní atmosféru undergroundu a přitažlivost mainstreamu. Takové je i jejich debutové album Pozivi u stranu (2021). Poslouchejte deset (+1) nejoblíbenějších písníček Emiliji s námi, nalaďte se před koncertem v rámci festivalu Liveurope.

Obojeni Program – Kad se neko nećem dobrom nada
Před sedmnácti lety jsme s kamarádem celou noc poslouchali tuhle písničku znovu a znovu. Když jsem slyšela riff a text, něco se ve mně pohnulo. V mé mysli se otevřel nový svět a všechno, co se týká hudby, začalo.


The Stone Roses – I Wanna Be Adored
Tato píseň je jednou z manter, která se mi často honí hlavou. Dovolím si tvrdit, že The Stone Roses jsou jednou z nejdůležitějších a nejvlivnějších kapel konce minulého století. A tenhle song je na jednom z mých nejoblíbenějších alb vůbec.


Fleetwood Mac – The Chain
Když se mluví o hudbě, není možné nezmínit Fleetwood Mac. Aranže kytar, zpěvu, sladění melodií, všechno je dokonalé. Album Dreams vzniklo, jako by přicházelo z budoucnosti. Nikdy ho nepřestanu poslouchat, protože pokaždé na něm slyším novou vrstvu, je to jako vánek a znovu a znovu se zamilovávám.


Joy Division – Disorder
Když jsem Joy Division slyšela poprvé, říkala jsem si: jak je možné, že tak jednoduchá hudba může být tak melodická? Později jsem pochopila, že i ta nejjednodušší hudba je ve skutečnosti dost složitá, protože je těžké vytvořit a zachytit univerzální momenty několika málo prvky. Basové linky mě fascinovaly dlouhou dobu, až jsem si uvědomila, že možná musím hrát na baskytaru, tak jak je.


Darkwood Dub – Regioni
Často opakuju, že kdyby se Darkwood Dub narodili v Anglii nebo USA, byli by světově uznávanou kapelou. Nikdy v životě jsem neviděla větší jednotu, spojení a sílu mezi čtyřmi lidmi na pódiu. Měli ten nejautentičtější projev a kouzelné koncerty. Zkrátka srbský národní poklad. Zajímavost: V téhle kapele hraje Miki Ristić, můj oblíbený baskytarista, nejlepší na světě.


Damon Albarn – Heavy Seas of Love
Kdysi jsem si prošla těžkým životním obdobím a tahle píseň mě nějakým způsobem přiměla jít dál a ukázala mi, že nakonec všechno zapadne na své místo. Vlastně jestli bude další život, chtěla bych se narodit jako David Albarn.


The Flaming Lips – Race for the Prize
Musím přiznat, že jsem The Flaming Lips objevila až později. Race for the Prize z alba The Soft Bulletin je jedna z písní, které oslavují život jako takový a má nejkrásnější úvod. Tak naivní a zároveň obrovská a mocná. Vokál Waynea Coynea mě dokáže rozplakat.


Radiohead – Bodysnatchers
Hudba Radiohead překročila všechny hranice, až se začala líbit i delfínům. Tato píseň je pro mě zvláště důležitá kvůli mistrovským pasážím na kytary, rytmu a té části, kdy se zdá, že vychází ze zármutku, aby si oddechla. Jeden z nejumělečtějších přechodů, které jsem v hudbě slyšela.


Tame Impala – The Less I Know the Better
Kevin Parker je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších hudebníků 21. století. Ráda říkám, že našel recept na retro s moderním zvukem. Tato píseň, ale zejména basová linka vibruje vesmírem. Loni jsem byla na koncertě Tame Impala a můžu říct, že to byl největší audiovizuální zážitek v životě.


Seine – Spavam
Z Balkánu musím vyzdvihnout kapelu Seine jako něco, co tu dlouho nebylo. Vždycky si zamiluju specifickou barvu vokálů, nevšední bubenický groove a minimalistické basové linky. LP Sno Sna patří mezi ta, která si často pouštím, a skladba Spavam je moje nejoblíbenější. Pokud budete mít možnost slyšet je naživo, nenechte si to ujít!


Guilty Pleasure:
Britney Spears – Toxic
Písnička, která se vám ve vteřině dostane do hlavy, pak ji celý den nemůžete dostat ven, až se zblázníte.

Info

Koikoi (srb)
web

živě: Liveurope festival
25.–⁠26. 5. 2023 Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Nemanja Knezevic

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

10 + 1 = Joost van Dijck (My Baby)

redakce 24.04.2023

O své nejoblíbenějších songy se s námi podělil bubeník psychedelicko blues-tranceové skupiny My Baby, Joost van Dijck.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace