Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Františka Tranová (Žižkovská noc)

10 + 1 = Františka Tranová (Žižkovská noc)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | Do 09.03.2020

Seriál 10+1 už tradičně patří výběru deseti oblíbených skladeb rozličných interpretů. Františky Tranové, která spolu s Petrem Dlouhým vytváří program divadelně-literární sekce na Žižkovské noci, se nabízí zeptat se na deset oblíbených knih. A samozřejmě i na jedno guilty pleasure. U čeho si pobrečet a kde najít sám sebe?

Ted Chiang – Story of Your Life
Už několik let odpovídám na otázku, jaká je moje nejoblíbenější kniha, stejně. Je to povídka Story of Your Life od Teda Chianga. Za tu dobu si ji na základě mého doporučení nepřečetl nikdo. Takže kdyby to náhodou někdo z vás udělal, máte jedinečnou příležitost být první! Je to skvělé socio-lingvistické filosofické sci-fi, podle kterého byl natočen Arrival. Fajn film, ale originál má po filosofické stránce dost navrch.

Thi Bui – The Best We Could Do: An Illustrated Memoir
Nádherný autobiografický komiks od Američanko-Vietnamky druhé generace. V zásadě celou dobu jsem brečela, silný a pro mě skoro osobní, příběh o tom, co všechno jsou rodiče ochotní udělat pro svoje děti a jak náročné může být překlenout kulturní propast.

Věra Jirousová – tweety 1956-1963
Přelom padesátých a šedesátých let v Československu, dospívající Věra a její jakoby deníkové zápisky. V mnoha ohledech nadčasová, ale zároveň velmi dobová a obdivuhodná výpověď náctileté obyčejně neobyčejné holky.

Emily Nagoski – Come As You Are: The Surprising New Science That Will Transform Your Sex Life
Ne všechno je o beletrii, něco je taky o sexu, že. Popularizačně vědecká kniha o ženské sexualitě, která je fakt kvalitní. Je potřeba říkat víc? (Pro zdravý vztah k vlastní tělesnosti a potřebám vhodné i pro muže.)

John Steinbeck – East of Eden
Baví mě, když je literatura napsaná v jiné době na jiném místě o jiném časoprostoru a jiných lidech aktuální a dokážu se k ní vztáhnout, to ve mně vždycky vyvolá víru v nějakou obecnou lidskost. I když samozřejmě furt je to západní společnost minulého století, takže zrovna Na východ od ráje žádná šílená dálka není.

Anand Giridharadas – Winners Take All: The Elite Charade of Changing the World
Že je svět složitý, víme všichni, nenechme se ale odradit od snahy se jeho komplexitu pokoušet pochopit. Plus kritizovat milionáře a globální elity není nikdy od věci, zvlášť když si přitom člověk trochu zazpytuje i vlastní svědomí.

Jan Těsnohlídek – Hranice a zdi
Je trapný být mladá a číst Těsnohlídka? Možná, ale mě to fakt baví.

Ocean Vuong – Night Sky With Exit Wounds
Další americký Vietnamec, další dílo (nejen) o vietnamské kultuře v americké společnosti, ale taky o autorově vztahu s otcem, muži i se sebou samým. Tentokrát básně, ale brečela jsem i tak.

Marek Šindelka – Mapa Anny
Lehčí, ale upřímné čtení, krásně poetická próza, a navíc je to české, a to je vždycky plus.

guilty pleasure: J. K. Rowling – Harry Potter
Tak na něčem jsem vyrůst musela…

Info

Divadlo a literatura na Žižkovské noci 2020
26.-28. 3. 2020
Žižkov, Praha
fb událost

foto © Zuzana Drtinová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Jiří Kotača

redakce 19.12.2020

Brněnský trumpetista má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal s Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti srdcovek?

10 + 1 = Michal Worek

redakce 25.10.2020

Pianista, skladatel a aranžér Michal Worek vydal nedávno debut Piano, sám ovšem žádný debutantem na hudební scéně není.

10 + 1 = Jan Šikl

redakce 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby. Jaké skladby ho provází životem?

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce 30.08.2020

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...

10+1 = Vi Tranová (Viah)

redakce 08.07.2020

Necháváme nahlédnout do hudebních inspirací Huyen Vi Tranové, ve kterých se objevuje především žebříčkový pop, rap a emoce.

10+1 = Yvonnick Prené

redakce 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog z New Yorku Yvonnick Prené představuje své oblíbené písně.