Články / Seriály

10 + 1 = Hana Kotková

10 + 1 = Hana Kotková

redakce | Články / Seriály | 12.06.2022

Hana Kotková o sobě dala prvně více vědět v roce 1997, kdy se stala nejúspěšnějším účastníkem Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara. Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho, vystupuje na vlastních recitálech, nedávno spolupracovala s Ivou Bittovou, vede svůj Kotková Ensemble. Od roku 2003 pravidelně vystupuje na Ostravských dnech, kde uvedla celou řadu českých i světových premiér. Brzy se bude konat i akce související, tedy Dny nové opery, NODO 2022, srdečně zveme.

Salvatore Sciarrino –⁠ Allegoria Della Notte
Sciarrinovy originální zvuky mě hluboce ovlivnily ve vnímání hudby. Tento koncert, kde jen letmo uslyšíte téma z Mendelssohnova Houslového koncertu, vás zavede díky Sciarrinově hudební invenci do jiného světa – podle titulu do světa noci. Nechte se unést touto interpretací.


Pierre Boulez - Anthemes 2
Pro posluchače v sále jedinečný zážitek z této skladby, ve které se zvuky sólových houslí mísí se zvuky z reproduktorů, vytvořených speciálním programem IRCAM. Vynikající interpretace s ohledem na odmyšlenou prostorovost.


Leoš Janáček –⁠ Po zarostlém chodníčku
Tato skladba mne provází od útlého dětství, tatínek mi ji často hrával doma. Ze skvělé Páleníčkovy interpretace je cítit vše, co u Janáčka obdivujeme, také z čeho vycházel (krátký lašský přízvuk, cimbál aj.). Mísí se zde perfektní kombinace perkusivního, přeneseně cimbálového úhozu s lyrickými zpěvnými částmi.


Gustav Mahler –⁠ Sinfonia nr. 5 –⁠ Adagietto
Kolik životní a umělecké zkušenosti v taktovce velikána Claudia Abbada, který dokázal zapálit oheň v srdcích mnoha mladých hudebníků a zvláště v této skladbě, tak hluboce niterné. Vždy a znova mi tato skladba v Abbadově interpretaci dovede nahnat husí kůži.


Steve Reich –⁠ Violin Fase
Spojení choreografie Anny Teresy De Keersmaeker se skladbou Steva Reicha se mi zdá geniální. Zvuk sólových houslí zfázovaných z předehraného loopu doprovází baletčiny kroky, které postupně vytvářejí na písčitém pódiu krásný vzor.


George Crumb, Black Angels –⁠ Ensemble intercontemporain
Smyčcový kvartet amerického skladatele George Crumba mě fascinuje svou kombinací zvláštních, extrémních technik jednotlivých nástrojů s využíváním různých extra předmětů, jako jsou třeba sklenice (tady nadlidský úkol interpretů seskupit sklenice, které vyluzují předepsané tóny) a jiné. Úžasná interpretace mladého ansámblu.


Bernhard Lang –⁠ DW28 “… loops for Davis”
Fenomenální kvílení, sténání, řehtání a další lidské projevy ve hře basklarinetisty Garetha Davise, zde v interpretaci „smyček” skladatele Bernharda Langa. Čtu v ní svědectví dnešního složitého světa.


Saariaho –⁠ Sept Papillons for solo cello
Skladatelčina velice osobní hudební vize dosahuje maximální věrohodnosti ve skladbě Sedm motýlů, a to zejména v úžasně jemných flažoletových, arpeggiových zvucích, které evokují jemné třepotání motýlích křídel, jež nás neustále pronásleduje. Violoncellista zvládá technické záludnosti s absolutním nadhledem.


Antonín Dvořák - Cello Concerto in B minor, Op. 104, B. 191
Stále aktuální, obzvláště v dnešním přecivilizovaném světě, talent, hudební cítění, jedinečné provedení Dvořákova violoncellového koncertu v podání mladičké Jacquelline du Pré. Dává do svého výkonu vše, hraje na život i na smrt.


Claude Debussy –⁠ Children's Corner
Italský klavírista Arturo Benedetti Michelangeli dovede v této svěží skladbě docílit hravosti a dětskosti, téměř v protipólu ke svému přísnému vzezření. Jde o ztělesnění hry v pravém smyslu slova – nejen hry na hudební nástroj, ale i dětského hraní si. Skladba, která mě vždy znovu a znovu vrací do dětství.


Dmitrij Šostakovič –⁠ Waltz Nr. 2
Nemáte snad každý nějakou melodii, hudební téma, které se vám neustále vrací? Pro mne je to tento valčík. V jakémkoliv podání, v kteroukoliv denní hodinu. Přeji krásný poslech.

Info

Hana Kotková
web

NODO 2022 | New Opera Days Ostrava
25.–⁠30. 6. 2022
Ostrava
Fb událost

foto © Martin Popelář

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce 08.11.2022

Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak nabízíme ještě několik dalších lákadel.

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace