Články / Seriály

10 + 1 = Hana Kotková

10 + 1 = Hana Kotková

redakce | Články / Seriály | 12.06.2022

Hana Kotková o sobě dala prvně více vědět v roce 1997, kdy se stala nejúspěšnějším účastníkem Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara. Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho, vystupuje na vlastních recitálech, nedávno spolupracovala s Ivou Bittovou, vede svůj Kotková Ensemble. Od roku 2003 pravidelně vystupuje na Ostravských dnech, kde uvedla celou řadu českých i světových premiér. Brzy se bude konat i akce související, tedy Dny nové opery, NODO 2022, srdečně zveme.

Salvatore Sciarrino –⁠ Allegoria Della Notte
Sciarrinovy originální zvuky mě hluboce ovlivnily ve vnímání hudby. Tento koncert, kde jen letmo uslyšíte téma z Mendelssohnova Houslového koncertu, vás zavede díky Sciarrinově hudební invenci do jiného světa – podle titulu do světa noci. Nechte se unést touto interpretací.


Pierre Boulez - Anthemes 2
Pro posluchače v sále jedinečný zážitek z této skladby, ve které se zvuky sólových houslí mísí se zvuky z reproduktorů, vytvořených speciálním programem IRCAM. Vynikající interpretace s ohledem na odmyšlenou prostorovost.


Leoš Janáček –⁠ Po zarostlém chodníčku
Tato skladba mne provází od útlého dětství, tatínek mi ji často hrával doma. Ze skvělé Páleníčkovy interpretace je cítit vše, co u Janáčka obdivujeme, také z čeho vycházel (krátký lašský přízvuk, cimbál aj.). Mísí se zde perfektní kombinace perkusivního, přeneseně cimbálového úhozu s lyrickými zpěvnými částmi.


Gustav Mahler –⁠ Sinfonia nr. 5 –⁠ Adagietto
Kolik životní a umělecké zkušenosti v taktovce velikána Claudia Abbada, který dokázal zapálit oheň v srdcích mnoha mladých hudebníků a zvláště v této skladbě, tak hluboce niterné. Vždy a znova mi tato skladba v Abbadově interpretaci dovede nahnat husí kůži.


Steve Reich –⁠ Violin Fase
Spojení choreografie Anny Teresy De Keersmaeker se skladbou Steva Reicha se mi zdá geniální. Zvuk sólových houslí zfázovaných z předehraného loopu doprovází baletčiny kroky, které postupně vytvářejí na písčitém pódiu krásný vzor.


George Crumb, Black Angels –⁠ Ensemble intercontemporain
Smyčcový kvartet amerického skladatele George Crumba mě fascinuje svou kombinací zvláštních, extrémních technik jednotlivých nástrojů s využíváním různých extra předmětů, jako jsou třeba sklenice (tady nadlidský úkol interpretů seskupit sklenice, které vyluzují předepsané tóny) a jiné. Úžasná interpretace mladého ansámblu.


Bernhard Lang –⁠ DW28 “… loops for Davis”
Fenomenální kvílení, sténání, řehtání a další lidské projevy ve hře basklarinetisty Garetha Davise, zde v interpretaci „smyček” skladatele Bernharda Langa. Čtu v ní svědectví dnešního složitého světa.


Saariaho –⁠ Sept Papillons for solo cello
Skladatelčina velice osobní hudební vize dosahuje maximální věrohodnosti ve skladbě Sedm motýlů, a to zejména v úžasně jemných flažoletových, arpeggiových zvucích, které evokují jemné třepotání motýlích křídel, jež nás neustále pronásleduje. Violoncellista zvládá technické záludnosti s absolutním nadhledem.


Antonín Dvořák - Cello Concerto in B minor, Op. 104, B. 191
Stále aktuální, obzvláště v dnešním přecivilizovaném světě, talent, hudební cítění, jedinečné provedení Dvořákova violoncellového koncertu v podání mladičké Jacquelline du Pré. Dává do svého výkonu vše, hraje na život i na smrt.


Claude Debussy –⁠ Children's Corner
Italský klavírista Arturo Benedetti Michelangeli dovede v této svěží skladbě docílit hravosti a dětskosti, téměř v protipólu ke svému přísnému vzezření. Jde o ztělesnění hry v pravém smyslu slova – nejen hry na hudební nástroj, ale i dětského hraní si. Skladba, která mě vždy znovu a znovu vrací do dětství.


Dmitrij Šostakovič –⁠ Waltz Nr. 2
Nemáte snad každý nějakou melodii, hudební téma, které se vám neustále vrací? Pro mne je to tento valčík. V jakémkoliv podání, v kteroukoliv denní hodinu. Přeji krásný poslech.

Info

Hana Kotková
web

NODO 2022 | New Opera Days Ostrava
25.–⁠30. 6. 2022
Ostrava
Fb událost

foto © Martin Popelář

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas 17.05.2022

Jaký je debut britské superskupiny The Smile, co čekat od pražského koncertu, který už klepe na dveře? Úsměv plný úzkosti, ale taky určitý optimismus.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace