Články / Seriály

10 + 1 = Irena Havlová

10 + 1 = Irena Havlová

redakce | Články / Seriály | 04.09.2021

„… jejich spolupráce byla natolik těsná a harmonická, že se nadále dá hovořit již pouze o manželech Havlových jako o jednolitém uměleckém subjektu,“ dočteme se na webu Vojtěcha a Ireny Havlových, kteří spolu tvoří od… nepaměti. A ačkoliv je tuto nesnadno identifikovatelnou dvojici – co se týče stylového zaměření – rozdělit, pro tuto rubriku jsme si to dovolili. A Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Poslechnout si je, samozřejmě oba, můžete třeba v kutnohorském Gasku na akci nazvané A Day of Sound.

Stephan Micus – Violeta
Máme s Vojtou rádi celou tvorbu Stephana Micuse, ale toto CD jsme poslouchali asi nejčastĕji. Je nám blízký svojí citlivostí pro zvuk a líbí se nám propojování barev různých etnických nástrojů v jeho skladbách. Máme moc rádi i jeho zpĕv. Se Stephanem nás spojuje dlouholeté přátelství a měli jsme i možnost si společnĕ zahrát na našem koncertĕ v Praze.


Sufjan Stevens – Seven Swams
Se Sufjanem jsme se setkali na festivalu Music Now v Cincinatti v roce 2007, kde jsme mĕli společný koncert. Album Seven Swams se nám líbí z jeho nahrávek asi nejvíc a je pro nás i vzpomínkou na setkání s ním.


Clogs – Lantern
S kapelou Clogs jsme odehráli nĕkolik koncertů na společném turné po USA, kam nás pozval její zakladatel – kytarista a skladatel Bryce Dessner, také člen kapely The Nationals. Jejich skladby jsou velmi blízké naší tvorbĕ. Písně z tohoto alba hrávali Clogs právě na tomto turné.


Purshotamdaas Jalota – Ram Bhaja Jo Jeeta Jag
Purshotamdaas Jalota zpívá písnĕ indického svĕtce a básníka Kabirdáse. Krásné duchovní texty a melodie, zpĕv jen za doprovodu indického harmonia a tabel. Indická hudba byla pro nás vždy velkou inspirací a Indii jsme několikrát navštívili a nahrávali tam duchovní a lidovou hudbu Rádžasthánu.


Christopher Hogwpod, The Academy of Ancient Music – J. S. Bach, houslové koncerty
Bachovy známé skladby interpretované autentickým způsobem v barokním ladĕní na dobové nástroje. Jedna z mnoha nahrávek staré hudby, které jsme se hodnĕ vĕnovali na počátku naší společné hudební cesty s Vojtou, nejprve v souboru Musica antiqua Praha, pozdĕji v souboru Capella Antiqua e Moderna. Hogwood byl jeden z nejlepších odborníků na autentickou interpretaci staré hudby.

Jordi Savall - Hespèrion 21
Autentická interpretace renesanční hudby na staré nástroje v nás probudila lásku ke zvuku viol da gamba a ke komponování vlastních skladeb pro tyto nástroje. Savall je největším virtuosem na violu da gamba a se svým souborem Hespèrion 21 natočil mnoho krásných alb.

Steve Reich – Different Trains
Jedno z hudebních zjevení. Hudba jako pulzující energie.


Bix Beiderbecke – Royal Garden Blues
Na úplném začátku mé hudební cesty mĕ nejvíce ovlivnil starý jazz 20. a 30. let a inspiroval mĕ natolik, že jsem hrála několik let na trumpetu a později i na barokní dechový nástroj cink, zvukovĕ podobný právĕ trumpetĕ.


George Gershwin – Summertime
Jedna z nejkrásnĕjších nahrávek Elly Fitzgerald a Louise Armstronga. Jedna z mnoha desek, které jsme mĕli po našem sestĕhování s Vojtou dvakrát.


Bruno Coulais – Himalaya
Pro nás jeden z nejlepších soundtracků, inspirovaný hudbou Tibetu a Nepálu. Nádherné spojení hudby a obrazu.


Keith Jarrett – My Song
Alba vydavatelství ECM jsme často poslouchali a toto album Keitha Jarreta a Jana Garbareka asi nejvíce. Skladba My Song patřila k našim oblíbeným.

Info

Irena a Vojtěch Havlovi
web dua

Živě:
A Day of Sound
17. 9. 2021
Gask, Kutná Hora
web galerie

foto © se svolením Ireny Havlové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace