Články / Seriály

10 + 1 = Irena Havlová

10 + 1 = Irena Havlová

redakce | Články / Seriály | 04.09.2021

„… jejich spolupráce byla natolik těsná a harmonická, že se nadále dá hovořit již pouze o manželech Havlových jako o jednolitém uměleckém subjektu,“ dočteme se na webu Vojtěcha a Ireny Havlových, kteří spolu tvoří od… nepaměti. A ačkoliv je tuto nesnadno identifikovatelnou dvojici – co se týče stylového zaměření – rozdělit, pro tuto rubriku jsme si to dovolili. A Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Poslechnout si je, samozřejmě oba, můžete třeba v kutnohorském Gasku na akci nazvané A Day of Sound.

Stephan Micus – Violeta
Máme s Vojtou rádi celou tvorbu Stephana Micuse, ale toto CD jsme poslouchali asi nejčastĕji. Je nám blízký svojí citlivostí pro zvuk a líbí se nám propojování barev různých etnických nástrojů v jeho skladbách. Máme moc rádi i jeho zpĕv. Se Stephanem nás spojuje dlouholeté přátelství a měli jsme i možnost si společnĕ zahrát na našem koncertĕ v Praze.


Sufjan Stevens – Seven Swams
Se Sufjanem jsme se setkali na festivalu Music Now v Cincinatti v roce 2007, kde jsme mĕli společný koncert. Album Seven Swams se nám líbí z jeho nahrávek asi nejvíc a je pro nás i vzpomínkou na setkání s ním.


Clogs – Lantern
S kapelou Clogs jsme odehráli nĕkolik koncertů na společném turné po USA, kam nás pozval její zakladatel – kytarista a skladatel Bryce Dessner, také člen kapely The Nationals. Jejich skladby jsou velmi blízké naší tvorbĕ. Písně z tohoto alba hrávali Clogs právě na tomto turné.


Purshotamdaas Jalota – Ram Bhaja Jo Jeeta Jag
Purshotamdaas Jalota zpívá písnĕ indického svĕtce a básníka Kabirdáse. Krásné duchovní texty a melodie, zpĕv jen za doprovodu indického harmonia a tabel. Indická hudba byla pro nás vždy velkou inspirací a Indii jsme několikrát navštívili a nahrávali tam duchovní a lidovou hudbu Rádžasthánu.


Christopher Hogwpod, The Academy of Ancient Music – J. S. Bach, houslové koncerty
Bachovy známé skladby interpretované autentickým způsobem v barokním ladĕní na dobové nástroje. Jedna z mnoha nahrávek staré hudby, které jsme se hodnĕ vĕnovali na počátku naší společné hudební cesty s Vojtou, nejprve v souboru Musica antiqua Praha, pozdĕji v souboru Capella Antiqua e Moderna. Hogwood byl jeden z nejlepších odborníků na autentickou interpretaci staré hudby.

Jordi Savall - Hespèrion 21
Autentická interpretace renesanční hudby na staré nástroje v nás probudila lásku ke zvuku viol da gamba a ke komponování vlastních skladeb pro tyto nástroje. Savall je největším virtuosem na violu da gamba a se svým souborem Hespèrion 21 natočil mnoho krásných alb.

Steve Reich – Different Trains
Jedno z hudebních zjevení. Hudba jako pulzující energie.


Bix Beiderbecke – Royal Garden Blues
Na úplném začátku mé hudební cesty mĕ nejvíce ovlivnil starý jazz 20. a 30. let a inspiroval mĕ natolik, že jsem hrála několik let na trumpetu a později i na barokní dechový nástroj cink, zvukovĕ podobný právĕ trumpetĕ.


George Gershwin – Summertime
Jedna z nejkrásnĕjších nahrávek Elly Fitzgerald a Louise Armstronga. Jedna z mnoha desek, které jsme mĕli po našem sestĕhování s Vojtou dvakrát.


Bruno Coulais – Himalaya
Pro nás jeden z nejlepších soundtracků, inspirovaný hudbou Tibetu a Nepálu. Nádherné spojení hudby a obrazu.


Keith Jarrett – My Song
Alba vydavatelství ECM jsme často poslouchali a toto album Keitha Jarreta a Jana Garbareka asi nejvíce. Skladba My Song patřila k našim oblíbeným.

Info

Irena a Vojtěch Havlovi
web dua

Živě:
A Day of Sound
17. 9. 2021
Gask, Kutná Hora
web galerie

foto © se svolením Ireny Havlové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce 08.11.2022

Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak nabízíme ještě několik dalších lákadel.

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace