Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Jakub Jirásek (Cold Cold Nights)

10+1 = Jakub Jirásek (Cold Cold Nights)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 06.06.2020

„Uf, přiznám se, že dát dohromady tenhle playlist bylo dost náročný. Dělal jsem to asi na čtyřikrát. Nakonec jsem to pojal jako takovej deníček od krize v roce 2008 do krize 2020,“ říká ke svému výběru oblíbených písniček Jakub Jirásek. Řekli byste to do něj při poslechu Cold Cold Nights? Ano i ne, každopádně jeho domovskou kapelu si můžete najít třeba na červnovém koncertu v Chapeau Rouge v rámci cyklu Fource Live, kde si zanotují i s Dnéčkem.

b. fleishmann - 24.12.
Tahle písnička dost vystihuje, v jak melancholický hudbě jsem si liboval na gymplu, když se obecně jelo spíš LMFAO a podobně. Evropu 2 jsem začal poslouchat, až když jsem si pořídil řidičák a auto, asi o čtyři roky později.

Casiotone for the Painfully Alone – Roberta C.
Myslim, že za celym nápadem hrát jako Jéčko s iPodem stálo to, že jsem viděl Casiotone for the Painfully Alone na Sedmičce a absolutně se do něj zamiloval. Dodnes je to textařsky asi můj největší vzor. 

Bon Iver - Blood Bank
Tuhle písničku jsem poslouchal pokaždý, když jsem šel pěšky z Hanspaulky na autobus do Podbaby. Zanechala ve mně dost silnej otisk, stejně jako všechny následující desky Bon Ivera.

Lana Del Rey - Born to Die
Už si přesně nevybavuju, kdo to přitáhl, ale bylo nás dost, co ji poslouchalo téměř obsesivně v maturitním ročníku. Měla koncert v Arše, na kterej se mi - ačkoliv byl během půlhodiny vyprodanej - podařilo koupit deset lístků. Takže jsme tam pak v docela velký partě šli a přesvědčili se, že tvrzení, že Lanička naživo neumí zpívat, je sprostá lež. 

Neutral Milk Hotel - Two Headed Boy
Jsem v prváku na FAMU, Neutral Milk Hotel, jedna z mejch úplně nejoblíbenějších kapel, oznamuje comebackový turné po deseti letech. Neuvěřitelný. Musim je vidět, kupuju lístky do Glasgow, kde tou dobou studuje kamarád Vojta. Přidávaj se ještě dva dobrý kamarádi Mates a další Vojta, navzájem se ani jeden neznají, ale je z toho nezapomenutelnej roadtrip po celym Skotsku. NMH pak navíc přidaj koncert i v MeetFactory, takže je uvidim ještě jednou na konci léta. 

David Bazan - Cold Beer andCigarettes
Ve druháku jsem potkal Paula a Mary z Hey!Rabbit, který mě sami hudebně ovlivnili jako málokdo, a taky mě naučili poslouchat Davida Bazana, frontmana kapely Pedro the Lion. Ten mě zase naučil, že když člověk při běhání neposlouchá příliš energickou hudbu, tak vydrží běhat daleko dýl. Touhle dobou jsme pak s kamarádem Martinem začli trénovat na maraton, kterej jsme dodnes neběželi. Ale člověk je prej stejnak v nejlepší běžecký formě až ve čtyřiceti.

The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die - January 10th 2014
Paul a Mary se vrátili do Ameriky a ze stesku po jejich nepřítomnosti jsem se hodně zaposlouchal do Midwest emíčka, což následně ovlivnilo celou naši kapelu. Tahle písnička je za všechny. Má za sebou dost neuvěřitelnej příběh o holce, co vzala spravedlnost do svých rukou a zavraždila několik autobusáků-sexuálních predátorů, ale to si vygooglujte.

Frankie Cosmos – Embody
Tuhle písničku mi jednou poslala moje bejvalá holka Majda, když jsme se ještě tolik neznali. Zaprvý to na mě mělo ten efekt, že jsem se do ní zamiloval, protože jsem si uvědomil, že je citlivá a má dobrej vkus. Podobnou scénu jsem pak v obměněný verzi reprodukoval ve svym bakalářskym filmu, kde kluk (trochu frajírek) pouští holce v autě přesně tuhle písničku a skrz ni se sblížej, protože mu to ubere toho frajírkovství a dodá důvěryhodnosti. Zadruhý touhle písničkou začíná období, kdy můj hudební vkus hodně formovaly holčičí kapely, který mi Majda pouštěla.

Sleep Party People - Missing Steps
Kdysi jsem hrál na skvělym festivalu Poke kousek za Prešovem. Jako headlineři tam byli Sleep Party People a já jsem na to koukal jako na zjevení. O několik let pozdějc jsme to začli zase poslouchat s kapelou v dodávce a byla to jedna z kapel, kterou jsme měli, myslim, všichni fakt rádi. Když pak vydali desku Lingering a oznámili turné, který vedlo i přes Česko, usmyslel jsem si, že udělám klukům překvápko a domluvim, že bychom jim předskakovali. Nakonec se to fakt povedlo - hráli jsme s nima v Brně i v Praze - a myslim, že to pro celou kapelu byl jeden z nejinspirativnějších a nejvíc motivujících zážitků.

Phoebe Bridgers - Garden Song
Phoebe Bridgers je už třetím rokem moje zdaleka nejposlouchanější umělkyně na Spotify a taková průvodkyně osobním životem. Jeden rok byla možná druhá, protože první byli Better Oblivion Community Center, což je její další kapela, ve který hraje s Connorem Oberstem z Bright Eyes. Třetí kapela, ve který účinkuje s Julien Baker a Lucy Dacus, Boygenius, je taky skvělá. Garden Song není její nejchytlavější hit, ale rozhodně nejzajímavějc zprodukovaná písnička. Je nutný si ji pustit s adekvátníma basama. 

Khaled - Aisha
Jedna z nejhezčích písniček o lásce, který se nedá nabažit. Aishu můžu slyšet od rána do hluboký noci, v každý denní době a v každym životním období je to prostě přesně ONO. Jak se říká, že kdo nemá rád Beatles, není dobrej člověk, tak to podle mě platí o Aishe. 

Info

živě: Cold Cold Nights + Dné
25. 6. 2020 20:00
Chapeau Rouge, Praha
fb událost

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Jiří Kotača

redakce 19.12.2020

Brněnský trumpetista má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal s Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti srdcovek?

10 + 1 = Michal Worek

redakce 25.10.2020

Pianista, skladatel a aranžér Michal Worek vydal nedávno debut Piano, sám ovšem žádný debutantem na hudební scéně není.

10 + 1 = Jan Šikl

redakce 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby. Jaké skladby ho provází životem?

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce 30.08.2020

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...

10+1 = Vi Tranová (Viah)

redakce 08.07.2020

Necháváme nahlédnout do hudebních inspirací Huyen Vi Tranové, ve kterých se objevuje především žebříčkový pop, rap a emoce.

10+1 = Yvonnick Prené

redakce 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog z New Yorku Yvonnick Prené představuje své oblíbené písně.