Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Jakub Jirásek (Cold Cold Nights)

10+1 = Jakub Jirásek (Cold Cold Nights)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 06.06.2020

„Uf, přiznám se, že dát dohromady tenhle playlist bylo dost náročný. Dělal jsem to asi na čtyřikrát. Nakonec jsem to pojal jako takovej deníček od krize v roce 2008 do krize 2020,“ říká ke svému výběru oblíbených písniček Jakub Jirásek. Řekli byste to do něj při poslechu Cold Cold Nights? Ano i ne, každopádně jeho domovskou kapelu si můžete najít třeba na červnovém koncertu v Chapeau Rouge v rámci cyklu Fource Live, kde si zanotují i s Dnéčkem.

b. fleishmann - 24.12.
Tahle písnička dost vystihuje, v jak melancholický hudbě jsem si liboval na gymplu, když se obecně jelo spíš LMFAO a podobně. Evropu 2 jsem začal poslouchat, až když jsem si pořídil řidičák a auto, asi o čtyři roky později.

Casiotone for the Painfully Alone – Roberta C.
Myslim, že za celym nápadem hrát jako Jéčko s iPodem stálo to, že jsem viděl Casiotone for the Painfully Alone na Sedmičce a absolutně se do něj zamiloval. Dodnes je to textařsky asi můj největší vzor. 

Bon Iver - Blood Bank
Tuhle písničku jsem poslouchal pokaždý, když jsem šel pěšky z Hanspaulky na autobus do Podbaby. Zanechala ve mně dost silnej otisk, stejně jako všechny následující desky Bon Ivera.

Lana Del Rey - Born to Die
Už si přesně nevybavuju, kdo to přitáhl, ale bylo nás dost, co ji poslouchalo téměř obsesivně v maturitním ročníku. Měla koncert v Arše, na kterej se mi - ačkoliv byl během půlhodiny vyprodanej - podařilo koupit deset lístků. Takže jsme tam pak v docela velký partě šli a přesvědčili se, že tvrzení, že Lanička naživo neumí zpívat, je sprostá lež. 

Neutral Milk Hotel - Two Headed Boy
Jsem v prváku na FAMU, Neutral Milk Hotel, jedna z mejch úplně nejoblíbenějších kapel, oznamuje comebackový turné po deseti letech. Neuvěřitelný. Musim je vidět, kupuju lístky do Glasgow, kde tou dobou studuje kamarád Vojta. Přidávaj se ještě dva dobrý kamarádi Mates a další Vojta, navzájem se ani jeden neznají, ale je z toho nezapomenutelnej roadtrip po celym Skotsku. NMH pak navíc přidaj koncert i v MeetFactory, takže je uvidim ještě jednou na konci léta. 

David Bazan - Cold Beer andCigarettes
Ve druháku jsem potkal Paula a Mary z Hey!Rabbit, který mě sami hudebně ovlivnili jako málokdo, a taky mě naučili poslouchat Davida Bazana, frontmana kapely Pedro the Lion. Ten mě zase naučil, že když člověk při běhání neposlouchá příliš energickou hudbu, tak vydrží běhat daleko dýl. Touhle dobou jsme pak s kamarádem Martinem začli trénovat na maraton, kterej jsme dodnes neběželi. Ale člověk je prej stejnak v nejlepší běžecký formě až ve čtyřiceti.

The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die - January 10th 2014
Paul a Mary se vrátili do Ameriky a ze stesku po jejich nepřítomnosti jsem se hodně zaposlouchal do Midwest emíčka, což následně ovlivnilo celou naši kapelu. Tahle písnička je za všechny. Má za sebou dost neuvěřitelnej příběh o holce, co vzala spravedlnost do svých rukou a zavraždila několik autobusáků-sexuálních predátorů, ale to si vygooglujte.

Frankie Cosmos – Embody
Tuhle písničku mi jednou poslala moje bejvalá holka Majda, když jsme se ještě tolik neznali. Zaprvý to na mě mělo ten efekt, že jsem se do ní zamiloval, protože jsem si uvědomil, že je citlivá a má dobrej vkus. Podobnou scénu jsem pak v obměněný verzi reprodukoval ve svym bakalářskym filmu, kde kluk (trochu frajírek) pouští holce v autě přesně tuhle písničku a skrz ni se sblížej, protože mu to ubere toho frajírkovství a dodá důvěryhodnosti. Zadruhý touhle písničkou začíná období, kdy můj hudební vkus hodně formovaly holčičí kapely, který mi Majda pouštěla.

Sleep Party People - Missing Steps
Kdysi jsem hrál na skvělym festivalu Poke kousek za Prešovem. Jako headlineři tam byli Sleep Party People a já jsem na to koukal jako na zjevení. O několik let pozdějc jsme to začli zase poslouchat s kapelou v dodávce a byla to jedna z kapel, kterou jsme měli, myslim, všichni fakt rádi. Když pak vydali desku Lingering a oznámili turné, který vedlo i přes Česko, usmyslel jsem si, že udělám klukům překvápko a domluvim, že bychom jim předskakovali. Nakonec se to fakt povedlo - hráli jsme s nima v Brně i v Praze - a myslim, že to pro celou kapelu byl jeden z nejinspirativnějších a nejvíc motivujících zážitků.

Phoebe Bridgers - Garden Song
Phoebe Bridgers je už třetím rokem moje zdaleka nejposlouchanější umělkyně na Spotify a taková průvodkyně osobním životem. Jeden rok byla možná druhá, protože první byli Better Oblivion Community Center, což je její další kapela, ve který hraje s Connorem Oberstem z Bright Eyes. Třetí kapela, ve který účinkuje s Julien Baker a Lucy Dacus, Boygenius, je taky skvělá. Garden Song není její nejchytlavější hit, ale rozhodně nejzajímavějc zprodukovaná písnička. Je nutný si ji pustit s adekvátníma basama. 

Khaled - Aisha
Jedna z nejhezčích písniček o lásce, který se nedá nabažit. Aishu můžu slyšet od rána do hluboký noci, v každý denní době a v každym životním období je to prostě přesně ONO. Jak se říká, že kdo nemá rád Beatles, není dobrej člověk, tak to podle mě platí o Aishe. 

Info

živě: Cold Cold Nights + Dné
25. 6. 2020 20:00
Chapeau Rouge, Praha
fb událost

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Hellwana

redakce 09.04.2021

Jedné z nejvýraznějších rapperek u nás se ptáme na její hudební inspirace a oblíbenou hudbu. "Slabí rappery pýtajú sa že čoooo?!"

10+1 = Post-hudba

redakce 12.03.2021

Abstraktní hip hop, smutní kluci a holky, hyperpop, emo a Bourek. Aneb inspirace Post-hudby k nové desce.

10+1 = Hank J. Manchini (Kill the Dandies!)

redakce 05.03.2021

Které písně inspirují Hanka J. Manchiniho? Těšte se na noční můry, soundtracky k jaderným výbuchům i kokainové disco.

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

redakce 24.02.2021

Vydavatele a producenta Dana Dudarce a jeho vydavatelství Minority Records čeká poměrně nabitý rok, chystá vydání hned tří titulů. Jaké písně ho provází životem? A co je jeho guilty pleasure?

10 + 1 = Olaf Olafsonn

redakce 17.02.2021

Etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, skrývající se pod jménem Olaf Olafsonn, představuje srdcovky.

10 + 1 = Gregor von Kolofon (Madhouse Express, Candy Flip DJ's)

redakce 10.02.2021

Gregor von Kolofon je baskytarista psychedelické čtveřice Madhouse Express. Jaká hudba ho ovlivnila?

10+1 = Eva Konečná (Places)

redakce 05.02.2021

Places vydali po čtyřech letech novou desku a my se ptáme zpěvačky Evy na její hudební vzory a inspirace.

10+1 = Ferry (Nulajednanulanula)

redakce 28.01.2021

Kolik znáte kapel, co mají v přebalu desky vlisované brouky? Kde bere inspiraci a jaké kapely ovlivnily kytaristu Nulajednanulanula?

10 + 1 = Michael Krásný

redakce 21.01.2021

Kontrabasista Michael Krásný vydal letos sólovku, vídat ho můžete také po boku Laca Décziho v kapele Celula New York.

10+1 = Michal Burget (Nekola)

redakce 27.12.2020

10+1 tentokrát neznačí jen výběr oblíbených písniček, ale rovnou jedenácti nejlepších desek letošního roku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace