Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 10.08.2021

Kolektivní halucinace, tři duše, jedno tělo, tři přátelé, hudebníci, zpěváci. Skupina založena na Kladně a pojmenovaná po křehkých iluzích, které sdílíme při hledání smyslu života, vydala letos v březnu u labelu Indies Scope desku Reality. Nejen ji představí 13. srpna 2021 v Brně na Maratonu hudby. Co kytarista Jakub Muhlfeit poslouchá, na čem vyrostl?

The Beatles – Tomorrow Never Knows
Track z roku 1966 z alba Revolver, zní dodnes svěže. Totální odvaha experimentovat. Nejlepší kapela, založila všechno (jediní „pomocníci zakladatelé“ byli Kraftwerk). V roce 1966 to muselo lidem znít jak hudba ke konci světa, což byla svým způsobem pravda, neboť jedna epocha končila.

Radiohead – Idioteque
Radiohead a jejich nová identita. Vzpomínám, že jsem byl první, kdo si CD Kid A půjčil z kladenské knihovny bezprostředně po vydání. Podobný zážitek jako The Beatles.

Hoboes – Bedna vod whisky
Ryvolové. Kladenští písničkáři non plus ultra. Někdo si dokonce myslí, že tato píseň je tradicionál. Legendy! A navíc, Habří, kytarista Kolektivní halucinace, s nimi chodíval hrát do hospody u Petříků ve Švermově.

Bob Dylan – It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding)
První hip hop. Otec zakladatel. „While preachers preach of evil fates Teachers teach that knowledge waits Can lead to hundred-dollar plates Goodness hides behind its gates But even the president of the United States Sometimes must have to stand naked.“

Oldřich Janota – Česká skládanka
Tato píseň je esence češství! Oldřicha máme rádi celá kapela. Křtil nám první album. Nejoriginálnější hudebník v našem okolí, plus osmá kapela z tohoto seznamu. Jeden příklad za všechny - první užití loopů u nás, s kapelou Mozart K. Stále míří vpřed, i když by mohl žít z hitů minulosti. Na koncertě ho lidé pokaždé prosí o staré pecky, ale on si jede svou lajnu: Ora Pro Nobis, Anděl bělostný a dál. Solitér a přítel.

Modré Hory – Dočasná záležitost
Druhý hip hop, album s názvem Modré hory je skvělé. Upozornil mě na něj náš bubeník Tomáš. Skvělé texty. Inspirativní. I když přísně vzato tenhle track nevyšel pod značkou Modré Hory.

Alt-J – Taro
Skvělé písně, které se neoposlouchaly. Zajímavá témata textů. Tady třeba osud válečného fotografa Roberta Capy, který zemřel během bojů Vietnamců s Francouzy v roce 1954, když šlápl na minu. Všechno to v té písni je.

WWW Neurobeat – Stát
Elektroničtí Oldřichové Janotové. Naprosto originální hudba i mimo, mně známý, československý kontext. A Typltovy texty taky super. Příklad z poslední desky - píseň Stát. A velká legrace jsou diskuze na netu, kde se někteří hip hopeři(?) zlobí, co to BigBoss vydává.

The xx – Crystalised
Super haluzný minimál odněkud z Londýna. Pořád se točí. Takhle by chtěl znít každý. Díky Jamie. Fakt mě to baví.

Coco Rosie – Terrible Angels
Coco Rosie za všechny freakfolkové haluze. Devendra Banhart, Joanna Newsom, Incredible String Band... Coco Rosie jsem viděl živě v Arše s beatboxerem a kupou mluvících plyšáků, které na místě samplovaly, byl to rachot.

+1 Guilty pleasure
Kolektivní Halucinace – Člověk je chybou
Z tajných potěšení je poslech našich písní. Tato je první na albu Kosti, kterým jsme zahájili novou epochu spolupráce s Tomem Neuwerthem.

Info

Kolektivní halucinace
Fb kapely

13. 08. 2021 Brno, Maraton hudby
27. 08. 2021 Mikulov, Festival MikuLove
28. 08. 2021 Trojanovice, Festival Paseka
18. 09. 2021 Vernéřovice, Soulkostel
12. 10. 2021 Praha, Malostranská beseda, křest alba Reality

foto © se svolením Jakuba Muhlfeita

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace