Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 15.05.2021

Honzu Šamánka aka Šamana můžete znát z jeho současných i minulých kapel, nebylo a není jich málo, namátkou: Bugmen, Dakhma, Gattaca, Lakmé, Marnost, Osawatomie, Protijed, Remek nebo V0NT. Méně se ví, že sólově tvoří pod aliasem Talk=Trouble, a to angažovanou experimentální elektroniku. Poslouchat ho můžete i ve Špíně Radia Wave a poslouchat můžete i jeho oblíbenou muziku, která ho provází životem a která nepředstavuje zdaleka jen hardcore/punk. A k tomu si přečíst rozhovor s ním ve Full Moonu #121.

Nico – Secret Side
Ze skladeb Nico, ze kterých mi nabíhá husí kůže, by se dala poskládat celá deska. Secret Side je mocná věc, zvlášť v tomhle živém provedení. Nico se v ní vrací ke zkušenosti, kdy jí v patnácti znásilnil americký voják a posléze za to byl odsouzen k smrti a zastřelen…


Zegota – Sinnerman
Zegota v roce 2004 odehráli na pražském squatu Milada pro mě naprosto zásadní koncert. Tehdy mě chytla spíš jejich hardcorová energie, ale postupem času jsem zjistil, jak je to hudebně nesmírně dobrá kapela s citem pro dynamiku a improvizaci. Já mám nejradši dva songy z jejich posledního sedmipalce. Tohle je cover tradicionálu Sinnerman, kterej nejspíš budete znát z verze od Niny Simone. A pro zajímavost, bubeník Zegota je teď profesionálním hráčem na západoafrický nástroj kora.


His Hero Is Gone – Epidemic
Nejpřísnější kapela ever. Na co tihle lidi sáhli, to bylo dokonalý, ať už šlo o Tragedy, Severed Head of State, World Burns to Death, Drain the Sky nebo další kapely. His Hero Is Gone byli ale tak výjimeční, že se to ani nikomu nepovedlo pořádně vykrást. Pokaždý, když to slyším, mám chuť mlátit hlavou o stůl.


Wu-Tang Clan – Careful (Click, Click)
Střední škola, walkman a stokrát přehraná kazeta. Maká to dodnes.


Khanate – No Joy
Nevím, co k tomu napsat. Výjimečná kapela, zvukově naprosto radikální.


Jasemine – Choix
Jasemine vydali jen pár skladeb, ale pro mě je to asi nejsilnější kapela francouzské scény 90. let, ze které pak vycházely i kapely jako Amanda Woodward nebo Daïtro. Pokud bych měl vybrat top sedmipalec ze své sbírky, tak jejich split s Ivich bude horký kandidát.


The Spectacle – All Towers Must Fall
Kapela se zpěvem, který budete nenávidět, nebo milovat. Já jsem v té druhé skupině. Začínali jako nepokrytá kopírka kultovní politické hardcorové kapely Catharsis, ale postupem času si vybudovali originální styl. Dokázali nasát vlivy posthardcoru, crustu i metalu a dát to dohromady způsobem, který vůbec nezní jako kočkopes. Jejich deska I, Fail z roku 2006 je masterpiece a Spectacle jsou totálně nedoceněná kapela.


Burial Year – Destroy
Bay Area hardcorová scéna a okruh lidí, co měli milion super kapel (Takaru, Drowning With Our Anchors, Pills, Makanda, Bullets-In…). Burial Year neměli žádnej slabej song a je to věc, ke který se průběžně vracím a pořád funguje. Dodnes mě mrzí, že jsem kvůli koncertu vlastní kapely prošvihnul jejich show na Sedmičce v roce 2007.


Paysage d’Hiver – Welt Aus Eis
„Trička nebudou. Pokud někdy bude nějakej merch, tak zimní bundy.“ Touhle hláškou si mě kdysi tenhle švýcarský projekt získal ještě na MySpace a hudebně mě to naprosto vtáhlo. Ze všech black metalů je to věc, ke který se vracím asi nejčastěji. Asi proto, že je tam dostatečná dávka epičnosti bez patosu a zvukově je to taková špína, že v tom pokaždé jde najít něco nového.


Puce Mary – Enter Into Them
Puce Mary je pro mě příkladem člověka, který dělá poměrně extrémní hudbu, ve které jsou ale slyšet obrovské zkušenosti a schopnosti dokonale ovládat nástroje a zároveň zkušenosti s kompozicí. Na její desce Spiral se to naplno projevilo a mě to donutilo se víc zajímat o lidi, co prošli švédským Elektronmusikstudion.


Guilty pleasure:
Young Signorino – Mhm ha ha ha
Geniální…

Info

foto © Kubuthor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

redakce 26.11.2021

Zkraťte si čekání na soundtrack Okupace s oblíbenými tracky od La Petite Sonja!

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Před jejím vystoupením na JazzFestBrno deset plus jedna hudební srdcovka.

10 + 1 = Miss Petty

redakce 26.10.2021

Miss Petty, první česká drag queen produkující vlastní hudební tvorbu, nám představuje své životní písničky. Vyhlížíme Žižkovskou noc!

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace