Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Šikl

10 + 1 = Jan Šikl

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby, kterou vytvořil nebo naživo provozoval pro Národní divadlo, Novou scénu, Český rozhlas, Českou televizi, Jihočeské divadlo, Klicperovo divadlo, Spitfire Company, 420People aj. Jako skladatel koncertní hudby spolupracoval opakovaně s Orchestrem Berg či Epoque Quartet. Jaké skladby ho provází životem?

Tigran Hamasyan - Vardavar
S touhle skladbou a tímhle videem jsem se spadlou čelistí objevil svět páně Tigrana. Kouzelné propojení pianistického mistrovství, originálního hudebního myšlení a arménského odkazu.


Radiohead - Everything in Its Right Place
Tuhle desku jsem dostal v osmnácti od své holky. Dvacet let uplynulo od tehdy a do tohoto výběru ji dávám, jako bych ji tam dal tehdy. To je, řekl bych, dostatečně dlouhá doba na prověření kvality.


Mehliana - Hungry Ghost
Tenhle počin nám byl v Zabelov Group inspirací na mnoha frontách. Jedna z hudeb, kterou jsem v úžasu nedokázal přestat pouštět znova a znova. Když se takoví dva talenti hudebně potkají, těžko se to pobere naráz.


Little Dragon - Twice
Tomuhle jsem jednu dobu propadl. Nejprve mě to fascinovalo jako píseň, které moc nerozumím. Pak mě okouzlil videoklip, jak umí bez velké výpravy a složité produkce vyprávět tak silný příběh. Pak mě fascinovalo, jak má píseň absurdně nenáročnou formu - hudba pod melodickou linií je stejná od začátku do konce, skrze sloky a refrény. Nakonec jsem musel rozšifrovat text a propadnout se i do něj.


Tigran Hamasyan - Poet
Je to nádhera, když umí tak nadaný instrumentalista ustoupit do pozadí a posloužit uměřeně jednoduché písni. Tady se opět skvělá píseň potkala s kouzelným klipem, civilním a dojemným.


Eternal Seekers - Za vodou
Hudby od Lenky Dusilové bych sem byl schopen zařadit nemálo. Jsem vděčný za to, co české scéně dává, a za to, že jsem se s ní mohl i hudebně setkat. Vybral jsem jednu temnou píseň z projektu, kde s Lenkou hrála další skvělá a poslechuhodná žena, Beata Hlavenková.


Brian Blade - After the Revival
Tohle je jedna ze dvou hudeb, která mě ráno budí. Co jsem zmínil dříve u Hamasyana, platí tady dvojnásob. Jeden z nejlepších jazzových bubeníků vzal do ruky kytaru a natočil boží písničkovou desku o své mámě. Jednoduchou, zpěvnou, krásnou a silnou.


Rachel's - Systems/Layers
Tohle je druhá věc, která mě ráno budí. Celá deska Systems/Layers stojí za poslech v celku. Překvapila mě tím, jak nevázaně lze pracovat s formou, střihem měnit nálady a hudební motivy, z písně na píseň měnit žánr. Jako by tyhle kategorie nehrály žádnou roli a jediné, o co tady běží, je imaginace.


Arvo Pärt - Spiegel im Spiegel
Tohle zavání klišé, ale zadání tohohle seznamu si o to říká. Esence severského minimalismu a doba začátku mých studií kompozice na konzervatoři. Rozčarování z toho, jak jednoduše to taky jde.


Field Rotation - Valse Fatale
Čistá krása. Velká inspirace a motivace.


Pearl Jam - Jeremy
A vracím se ještě mnohem dál. Mohlo mi být tak třináct a na druhé straně kazety s Offspring, kterou jsem měl v úmyslu poslouchat, jsem objevil tenhle poklad. Od té doby jsem tužkou převíjel už jen tu první stranu.

Info

Jan Šikl
Zabelov Group
Korjen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

10 + 1 = Andrea Motis (es)

redakce 22.07.2022

Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, vystoupí na festivalu Dobršská brána. Formativní skladby?

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace