Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Šikl

10 + 1 = Jan Šikl

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby, kterou vytvořil nebo naživo provozoval pro Národní divadlo, Novou scénu, Český rozhlas, Českou televizi, Jihočeské divadlo, Klicperovo divadlo, Spitfire Company, 420People aj. Jako skladatel koncertní hudby spolupracoval opakovaně s Orchestrem Berg či Epoque Quartet. Jaké skladby ho provází životem?

Tigran Hamasyan - Vardavar
S touhle skladbou a tímhle videem jsem se spadlou čelistí objevil svět páně Tigrana. Kouzelné propojení pianistického mistrovství, originálního hudebního myšlení a arménského odkazu.


Radiohead - Everything in Its Right Place
Tuhle desku jsem dostal v osmnácti od své holky. Dvacet let uplynulo od tehdy a do tohoto výběru ji dávám, jako bych ji tam dal tehdy. To je, řekl bych, dostatečně dlouhá doba na prověření kvality.


Mehliana - Hungry Ghost
Tenhle počin nám byl v Zabelov Group inspirací na mnoha frontách. Jedna z hudeb, kterou jsem v úžasu nedokázal přestat pouštět znova a znova. Když se takoví dva talenti hudebně potkají, těžko se to pobere naráz.


Little Dragon - Twice
Tomuhle jsem jednu dobu propadl. Nejprve mě to fascinovalo jako píseň, které moc nerozumím. Pak mě okouzlil videoklip, jak umí bez velké výpravy a složité produkce vyprávět tak silný příběh. Pak mě fascinovalo, jak má píseň absurdně nenáročnou formu - hudba pod melodickou linií je stejná od začátku do konce, skrze sloky a refrény. Nakonec jsem musel rozšifrovat text a propadnout se i do něj.


Tigran Hamasyan - Poet
Je to nádhera, když umí tak nadaný instrumentalista ustoupit do pozadí a posloužit uměřeně jednoduché písni. Tady se opět skvělá píseň potkala s kouzelným klipem, civilním a dojemným.


Eternal Seekers - Za vodou
Hudby od Lenky Dusilové bych sem byl schopen zařadit nemálo. Jsem vděčný za to, co české scéně dává, a za to, že jsem se s ní mohl i hudebně setkat. Vybral jsem jednu temnou píseň z projektu, kde s Lenkou hrála další skvělá a poslechuhodná žena, Beata Hlavenková.


Brian Blade - After the Revival
Tohle je jedna ze dvou hudeb, která mě ráno budí. Co jsem zmínil dříve u Hamasyana, platí tady dvojnásob. Jeden z nejlepších jazzových bubeníků vzal do ruky kytaru a natočil boží písničkovou desku o své mámě. Jednoduchou, zpěvnou, krásnou a silnou.


Rachel's - Systems/Layers
Tohle je druhá věc, která mě ráno budí. Celá deska Systems/Layers stojí za poslech v celku. Překvapila mě tím, jak nevázaně lze pracovat s formou, střihem měnit nálady a hudební motivy, z písně na píseň měnit žánr. Jako by tyhle kategorie nehrály žádnou roli a jediné, o co tady běží, je imaginace.


Arvo Pärt - Spiegel im Spiegel
Tohle zavání klišé, ale zadání tohohle seznamu si o to říká. Esence severského minimalismu a doba začátku mých studií kompozice na konzervatoři. Rozčarování z toho, jak jednoduše to taky jde.


Field Rotation - Valse Fatale
Čistá krása. Velká inspirace a motivace.


Pearl Jam - Jeremy
A vracím se ještě mnohem dál. Mohlo mi být tak třináct a na druhé straně kazety s Offspring, kterou jsem měl v úmyslu poslouchat, jsem objevil tenhle poklad. Od té doby jsem tužkou převíjel už jen tu první stranu.

Info

Jan Šikl
Zabelov Group
Korjen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Michael Krásný

redakce 21.01.2021

Kontrabasista Michael Krásný vydal letos sólovku, vídat ho můžete také po boku Laca Décziho v kapele Celula New York.

10+1 = Jiří Kotača

redakce 19.12.2020

Brněnský trumpetista má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal s Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti srdcovek?

10 + 1 = Michal Worek

redakce 25.10.2020

Pianista, skladatel a aranžér Michal Worek vydal nedávno debut Piano, sám ovšem žádný debutantem na hudební scéně není.

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce 30.08.2020

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...

10+1 = Vi Tranová (Viah)

redakce 08.07.2020

Necháváme nahlédnout do hudebních inspirací Huyen Vi Tranové, ve kterých se objevuje především žebříčkový pop, rap a emoce.

10+1 = Yvonnick Prené

redakce 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog z New Yorku Yvonnick Prené představuje své oblíbené písně.