Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Šikl

10 + 1 = Jan Šikl

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby, kterou vytvořil nebo naživo provozoval pro Národní divadlo, Novou scénu, Český rozhlas, Českou televizi, Jihočeské divadlo, Klicperovo divadlo, Spitfire Company, 420People aj. Jako skladatel koncertní hudby spolupracoval opakovaně s Orchestrem Berg či Epoque Quartet. Jaké skladby ho provází životem?

Tigran Hamasyan - Vardavar
S touhle skladbou a tímhle videem jsem se spadlou čelistí objevil svět páně Tigrana. Kouzelné propojení pianistického mistrovství, originálního hudebního myšlení a arménského odkazu.


Radiohead - Everything in Its Right Place
Tuhle desku jsem dostal v osmnácti od své holky. Dvacet let uplynulo od tehdy a do tohoto výběru ji dávám, jako bych ji tam dal tehdy. To je, řekl bych, dostatečně dlouhá doba na prověření kvality.


Mehliana - Hungry Ghost
Tenhle počin nám byl v Zabelov Group inspirací na mnoha frontách. Jedna z hudeb, kterou jsem v úžasu nedokázal přestat pouštět znova a znova. Když se takoví dva talenti hudebně potkají, těžko se to pobere naráz.


Little Dragon - Twice
Tomuhle jsem jednu dobu propadl. Nejprve mě to fascinovalo jako píseň, které moc nerozumím. Pak mě okouzlil videoklip, jak umí bez velké výpravy a složité produkce vyprávět tak silný příběh. Pak mě fascinovalo, jak má píseň absurdně nenáročnou formu - hudba pod melodickou linií je stejná od začátku do konce, skrze sloky a refrény. Nakonec jsem musel rozšifrovat text a propadnout se i do něj.


Tigran Hamasyan - Poet
Je to nádhera, když umí tak nadaný instrumentalista ustoupit do pozadí a posloužit uměřeně jednoduché písni. Tady se opět skvělá píseň potkala s kouzelným klipem, civilním a dojemným.


Eternal Seekers - Za vodou
Hudby od Lenky Dusilové bych sem byl schopen zařadit nemálo. Jsem vděčný za to, co české scéně dává, a za to, že jsem se s ní mohl i hudebně setkat. Vybral jsem jednu temnou píseň z projektu, kde s Lenkou hrála další skvělá a poslechuhodná žena, Beata Hlavenková.


Brian Blade - After the Revival
Tohle je jedna ze dvou hudeb, která mě ráno budí. Co jsem zmínil dříve u Hamasyana, platí tady dvojnásob. Jeden z nejlepších jazzových bubeníků vzal do ruky kytaru a natočil boží písničkovou desku o své mámě. Jednoduchou, zpěvnou, krásnou a silnou.


Rachel's - Systems/Layers
Tohle je druhá věc, která mě ráno budí. Celá deska Systems/Layers stojí za poslech v celku. Překvapila mě tím, jak nevázaně lze pracovat s formou, střihem měnit nálady a hudební motivy, z písně na píseň měnit žánr. Jako by tyhle kategorie nehrály žádnou roli a jediné, o co tady běží, je imaginace.


Arvo Pärt - Spiegel im Spiegel
Tohle zavání klišé, ale zadání tohohle seznamu si o to říká. Esence severského minimalismu a doba začátku mých studií kompozice na konzervatoři. Rozčarování z toho, jak jednoduše to taky jde.


Field Rotation - Valse Fatale
Čistá krása. Velká inspirace a motivace.


Pearl Jam - Jeremy
A vracím se ještě mnohem dál. Mohlo mi být tak třináct a na druhé straně kazety s Offspring, kterou jsem měl v úmyslu poslouchat, jsem objevil tenhle poklad. Od té doby jsem tužkou převíjel už jen tu první stranu.

Info

Jan Šikl
Zabelov Group
Korjen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

10 + 1 = Joost van Dijck (My Baby)

redakce 24.04.2023

O své nejoblíbenějších songy se s námi podělil bubeník psychedelicko blues-tranceové skupiny My Baby, Joost van Dijck.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace