Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Šikl

10 + 1 = Jan Šikl

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby, kterou vytvořil nebo naživo provozoval pro Národní divadlo, Novou scénu, Český rozhlas, Českou televizi, Jihočeské divadlo, Klicperovo divadlo, Spitfire Company, 420People aj. Jako skladatel koncertní hudby spolupracoval opakovaně s Orchestrem Berg či Epoque Quartet. Jaké skladby ho provází životem?

Tigran Hamasyan - Vardavar
S touhle skladbou a tímhle videem jsem se spadlou čelistí objevil svět páně Tigrana. Kouzelné propojení pianistického mistrovství, originálního hudebního myšlení a arménského odkazu.


Radiohead - Everything in Its Right Place
Tuhle desku jsem dostal v osmnácti od své holky. Dvacet let uplynulo od tehdy a do tohoto výběru ji dávám, jako bych ji tam dal tehdy. To je, řekl bych, dostatečně dlouhá doba na prověření kvality.


Mehliana - Hungry Ghost
Tenhle počin nám byl v Zabelov Group inspirací na mnoha frontách. Jedna z hudeb, kterou jsem v úžasu nedokázal přestat pouštět znova a znova. Když se takoví dva talenti hudebně potkají, těžko se to pobere naráz.


Little Dragon - Twice
Tomuhle jsem jednu dobu propadl. Nejprve mě to fascinovalo jako píseň, které moc nerozumím. Pak mě okouzlil videoklip, jak umí bez velké výpravy a složité produkce vyprávět tak silný příběh. Pak mě fascinovalo, jak má píseň absurdně nenáročnou formu - hudba pod melodickou linií je stejná od začátku do konce, skrze sloky a refrény. Nakonec jsem musel rozšifrovat text a propadnout se i do něj.


Tigran Hamasyan - Poet
Je to nádhera, když umí tak nadaný instrumentalista ustoupit do pozadí a posloužit uměřeně jednoduché písni. Tady se opět skvělá píseň potkala s kouzelným klipem, civilním a dojemným.


Eternal Seekers - Za vodou
Hudby od Lenky Dusilové bych sem byl schopen zařadit nemálo. Jsem vděčný za to, co české scéně dává, a za to, že jsem se s ní mohl i hudebně setkat. Vybral jsem jednu temnou píseň z projektu, kde s Lenkou hrála další skvělá a poslechuhodná žena, Beata Hlavenková.


Brian Blade - After the Revival
Tohle je jedna ze dvou hudeb, která mě ráno budí. Co jsem zmínil dříve u Hamasyana, platí tady dvojnásob. Jeden z nejlepších jazzových bubeníků vzal do ruky kytaru a natočil boží písničkovou desku o své mámě. Jednoduchou, zpěvnou, krásnou a silnou.


Rachel's - Systems/Layers
Tohle je druhá věc, která mě ráno budí. Celá deska Systems/Layers stojí za poslech v celku. Překvapila mě tím, jak nevázaně lze pracovat s formou, střihem měnit nálady a hudební motivy, z písně na píseň měnit žánr. Jako by tyhle kategorie nehrály žádnou roli a jediné, o co tady běží, je imaginace.


Arvo Pärt - Spiegel im Spiegel
Tohle zavání klišé, ale zadání tohohle seznamu si o to říká. Esence severského minimalismu a doba začátku mých studií kompozice na konzervatoři. Rozčarování z toho, jak jednoduše to taky jde.


Field Rotation - Valse Fatale
Čistá krása. Velká inspirace a motivace.


Pearl Jam - Jeremy
A vracím se ještě mnohem dál. Mohlo mi být tak třináct a na druhé straně kazety s Offspring, kterou jsem měl v úmyslu poslouchat, jsem objevil tenhle poklad. Od té doby jsem tužkou převíjel už jen tu první stranu.

Info

Jan Šikl
Zabelov Group
Korjen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Bálint Szabó (Decolonize Your Mind Society)

redakce 20.07.2021

Maskovaná šestice z Budapeště Decolonize Your Mind Society se inspiruje se tradiční mimoevropskou hudbou i psychedelií. Na která jména přísahá jeden z jejích zakladatelů?

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce 03.07.2021

Jaké songy formovaly frontmana Dirty Old Dogs a autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

10 + 1 = JAF 34

redakce 19.06.2021

Maskovaný umělec a hudebník JAF 34 pojal svou jedenáctku jako podporu české scény. Rozluštíte hudební hádanku?

10 + 1 = Alex Fonar (Acid Row)

redakce 12.06.2021

Nejoblíbenější hudební lahůdky zpěváka Acid Row, to jsou černé díry i důvody, proč mít rád zkreslenou basu.

10 + 1 = Kateřina Malá (Tábor, Oswaldovi)

redakce 06.06.2021

Čekání na živé vystoupení Tábor si můžete zkrátit sondou do oblíbené hudby perkusionistky Kateřiny Malé, kterou můžete znát také z dvojice Oswaldovi.

10 + 1 = Vyšehrad

redakce 28.05.2021

Český projekt Vyšehrad v sobě nese silný odkaz starého lo-fi black metalu, dungeon synthu, dark ambientu či martial industrialu. Čím to?

10 + 1 = Tomáš Neuwerth (Kittchen)

redakce 22.05.2021

Které tracky má hudebník a spoluzakladatel kopřivnického nahrávacího studia Animan, Tomáš Neuwerth, pod kůží?

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

redakce 15.05.2021

Honzu Šamánka aka Šamana můžete znát z jeho současných i minulých kapel, nebylo a není jich málo. Jeho oblíbená songy, desky, hudba?

10+1 = Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem Podzim)

redakce 15.04.2021

Rozhovor s Jakubem Königem si můžete přečíst v dubnovém čísle Full Moonu, jeho nejoblíbenější skladby pak hledejte zde.

10+1 = Hellwana

redakce 09.04.2021

Jedné z nejvýraznějších rapperek u nás se ptáme na její hudební inspirace a oblíbenou hudbu. "Slabí rappery pýtajú sa že čoooo?!"

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace