Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Vegy Táborský (Fvtvre)

10 + 1 = Jan Vegy Táborský (Fvtvre)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 05.02.2020

Tetovačky a signature háro. Jan Vegy Táborský se do povědomí zapsal jako nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný kytarista surfrockových Wild Tides, s kapelou Birds & Wolves chtěl v Praze zpopularizovat jižanské hardcore, v Black Lion se zase pustil na pole folku. Jeho eklektický styl je aktuálně nejvíc slyšet v bordelózních Fvtvre. Spolu s nimi podpoří kolegy z Guilty Echoes na brněnském křtu desky Learning to Swim. Před zastávkou v Kabinetu Múz ještě jeho desítka srdečních songů.

Mňága a Žďorp - Výhledově
Pokusim se čtenáře odradit hned první písničkou, která je trochu za rohem. Ačkoliv tuzemské kapely v podstatě neposlouchám, nedávno jsem se ponořil do studia Mňágy a Ždorp a zjistil jsem, že Petr Fiala je mi textařsky hrozně blízko. Navíc miluju The Cure a kdo to v tom neslyší, ať si zajde na ušní.

The Fall of Troy - Mouths Like Sidewinder Missiles
Desku Doppelganger miluju od roku 2005, co vyšla, a nikdy mě nepřestala bavit. Je to jedna z těch, do kterých je strašně težký pronikout, alespoň tedy když je vám sedmnáct a nikdy předtím jste nic podobnýho neslyšeli, ale pak se vám odvděčí tím, že vás už nikdy nepustí. Měl jsem možnost tohle trio vidět i naživo a je to něco neskutečnýho. Určitě jeden z důvodů, proč hraju ve Fvtvre.

The Cure - Disintegration
Už jsem říkal, že miluju The Cure?

Alexisonfire - Accidents
Kanadská srdcovka, za kterou jezdím na koncerty po celé Evropě, tedy pokud se zrovna nerozpadají nebo nevracejí. Kromě samotné kapely, která zasáhla moje dospívání, mě ovlivnili i její členové Gallas Green se svým folkovým projektem City and Colour a Wayde McNeil s Black Lungs či později v Gallows. A nezapomínejme ani na jejich kamarády z Cancer Bats.

Prince - When Doves Cry
Řekl bych, že to je u nás extrémně podceňovaný a v podstatě neznámý interpret. Přitom byl jedním z nejgeniálnějších muzikantů, co kdy žili.

Further Seems Forever - Monachetti
Emíčko z přelomu milénia, něco, co nemůže chybět. Geniální deska, boží kytaristé a Chris Carrabba, než odešel do Dashboard Confessional. Většina lidí má ráda až éru po něm. Já ne.

The 1975 - Love It If We Made It
Jediná kapela současnosti, kterou doopravdy miluju. Cokoliv si od ní pustíte samostatně, bude vytrženo z kontextu, protože odkazují na všechno, a zároveň všechny alba drží pevně pohromadě. Pro mě je to momentálně nejchytřejší pop/rocková kapela současnosti s názorem, přesahem a s hudebním odkazem do minulosti.

Pink Floyd - On the Run
Zkuste tuhle píseň někomu pustit, aniž byste mu řekli, co poslouchá, schválně, ať uhádne aspoň rok. Vsadim se, že to rozklíčuje maximálně jeden z deseti.

Madonna - Into the Groove
Protože miluju osmdesátky a mámě hrála často doma. A co si budem povídat - groove složený na drum machine a do něj poslaná basa pres synťák je něco, co vám bude hejbat zadkem.

Tiny Moving Parts - Medicine
Když jsem začal tím, co momentálně poslouchám, tak tím i skončím. Tahle kapela je spojením midwest ema a pop-punku, což jsou mi velice blízké styly, které mě ovlivňovaly na začátku hudební kariéry. Tiny Moving Parts mají neuvěřitelně vtipné klipy a stejně jako u Fall of Troy i tady obdivuju kytarový um zpěváka. Za poslední dobu věc, která mě baví čim dál víc, na všech deskách.

guilty pleasure: Blink 182 - Josie
Nebejt jich, nejsou ani tyto řádky. Díky nim jsem vzal do ruky nástroj, díky nim jsem tím, čím momentálně jsem. Bez přehánění.

Info

Fvtvre
fb kapely

Guilty Echoes (křest alba) & Fvtvre & Small Town Life
13. 2. 2020 19:00
Kabinet múz, Brno
fb událost

foto (c) Marek Musil

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce 30.08.2020

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...

10+1 = Vi Tranová (Viah)

redakce 08.07.2020

Necháváme nahlédnout do hudebních inspirací Huyen Vi Tranové, ve kterých se objevuje především žebříčkový pop, rap a emoce.

10+1 = Yvonnick Prené

redakce 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog z New Yorku Yvonnick Prené představuje své oblíbené písně.

10 + 1 = Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha)

redakce 17.06.2020

Tomáše Vondru můžete znát z Rekomanda nebo z řady hudebních projektů. Dnes je základní stavební jednotkou pro těles Orient a Tomáš Palucha. Jaké jsou jeho inspirace?

10 + 1 = dné

redakce 13.06.2020

Dné na první desce ignoroval trendy i jakákoliv posluchačská očekávání. A to dělá stále a my stále čekáme na jeho druhé album. Co s tím?

10+1 = Jakub Jirásek (Cold Cold Nights)

redakce 06.06.2020

Takovej deníček od krize v roce 2008 do krize 2020, říká ke svému výběru oblíbených písniček Jakub Jirásek z Cold Cold Nights.