Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Jana Šteflíčková

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 30.08.2020

„Je to nesnadný úkol, vybrat jen jedenáct zásadních písní. Byla spousta věcí, často i nějakým způsobem protichůdných, co mě fascinovaly, zaujaly, zasáhly nebo prostě samy nějak vstoupily do příběhu... Vybavovalo se mi hlavně období dospívání, kdy muzika člověka hodně směruje,“ říká písničkářka a herečka Jana Šteflíčková, která vystupovala nejdříve s kapelou, ale už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech, jak se budete moci přesvědčit třeba 12. září v břevnovském Kaštanu.

Jimmie Rodgers - Miss the Mississippi
Tahle píseň započala v dětství moje hraní na kytaru, strýc mě to naučil, a řetězcem událostí jsem ji najednou hrála v amfiteátru Porty v roce devadesát, byl to velký, naděje plný čas. Pak jsem se zamilovala do orchestrů třicátých let, to mi bylo dvanáct, třináct, než to razantně přerušila vůně Teen Spiritu. 

Patti Smith - Smells Like Teen Spirit
Píseň, která mě přikovala k chodníku před music shopem na Václaváku, právě vyšlo Nevermind a já do té doby byla spíš ortodoxní posluchačkou staré swingové muziky. Bylo to jak blesk, mocný zásah, odstartovalo to mou pubertu. Protože vím, že Cobain to pak už nerad zpíval, dávám sem verzi Patti Smith, kterou mám taky moc ráda.

Dagmar Voňková – Skálo
Táta poslouchal a taky rozmnožoval pirátské folkové nahrávky. Náboj autentiků a solitérů se mě vždycky dotýkal. Dáša je hluboká inspirace. Měla kdysi možnost podepsat exkluzivní smlouvu s japonským vydavatelstvím a jezdit po světě, ale nepustili ji za hranice. A dnes hraje nejraději nezvučeně, pro pár lidí. Pro mě lidská inspirace z největších na naší scéně, mystická, nadčasová, intimní, syrová, hluboká. A něco takového v roce 1984 v ČSSR, to museli normalizační odborníčci na přehrávkách koukat.

Joni Mitchell - Night Ride Home
Sedávala jsem v okně v Chebu, kde jsem byla u divadla, a poslouchala Joni Mitchell pořád dokola. Mám ji moc ráda, ryzí, autentická, něžná krajina.

Led Zeppelin - Going to California
Na kazetě, i Led Zeppelin jsem poslouchala pořád dokola, miluju jejich energii. Kouřím beedeeska na verandě chaty v Mokropsech, osada pod Hladkou Skálou, koukám na Berounku, a ve vzduchu spousta hezkejch věcí.

Janis Joplin – Maybe
Janis Joplin je guru, přísaha, když ji vidím, slyším, mám pocit, jako bych ji znala, jako by to byla moje nejlepší kamarádka. Jízda. Věřím jí všechno, miluju ji a obdivuju, je pořád o něco málo starší než já, i když umřela v sedmadvaceti.

  Ali Farka Touré – Heygana
Hypnotické pouštní blues má zvláštní magii, často vlastně cestuju na YouTube po světě a poslouchám muziky, aniž rozumím textu, a třeba i politickým souvislostem. V muzice je důležitější nábo a vibrace než myšlenkové obsahy nebo přesvědčení.

 

Lianne LaHavas - What You Don't Do
Čirá krása, celá série těchhle koncertů je pozoruhodná.

Aphrodite's Child and Irene Papas - ∞ (Infinity)
Poslech této písně byl zásadní, cestovala jsem s batohem a potkala lidi, co mi řekli, "musíš poznat Armanda". To byl poloviční Indián, hipík, co jezdil kdysi jako bedňák s Led Zeppelin, ocitla jsem se v jeho prastarém katalánském domku se studiem na solární energii, měl sbírku asi tří tisíc vinylů a ohromný přehled. Pouštěl od rána do večera luxusní muziku. Brácha. Jednou zhasnul a ohulil tuhle věc. Docela jsem se chvíli i bála. Doporučuju do sluchátek.

Hugh Masekela – Stimela
Moc se mi líbí trumpeťák Hugh Masekela, manžel zpěvačky Miriam Makeba. Muselo to být silné, na tomhle koncertě s nimi hrál i Paul Simon a bylo to veliký. I kdyby člověk nerozuměl ani slovo, mluví mi z duše. Je to angažovaná, bolestná věc, a přitom tak povznášející.

Theodor Bastrad – Sagrabat
Hravá podivnost s textem neexistujícího jazyka, i takováhle věc mě moc baví. Hrála jsem v Polsku, přišla holka ze Sibiře a dala mi tohle do uší.

Info

Jana Šteflíčková
web interpretky

Živě:
UniMoon
12. 9. 2020 15:00
Kaštan, Praha
fb magazínu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Jiří Kotača

redakce 19.12.2020

Brněnský trumpetista má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal s Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti srdcovek?

10 + 1 = Michal Worek

redakce 25.10.2020

Pianista, skladatel a aranžér Michal Worek vydal nedávno debut Piano, sám ovšem žádný debutantem na hudební scéně není.

10 + 1 = Jan Šikl

redakce 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby. Jaké skladby ho provází životem?

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...

10+1 = Vi Tranová (Viah)

redakce 08.07.2020

Necháváme nahlédnout do hudebních inspirací Huyen Vi Tranové, ve kterých se objevuje především žebříčkový pop, rap a emoce.

10+1 = Yvonnick Prené

redakce 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog z New Yorku Yvonnick Prené představuje své oblíbené písně.

10 + 1 = Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha)

redakce 17.06.2020

Tomáše Vondru můžete znát z Rekomanda nebo z řady hudebních projektů. Dnes je základní stavební jednotkou pro těles Orient a Tomáš Palucha. Jaké jsou jeho inspirace?