Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Jiří Kotača

10+1 = Jiří Kotača

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 19.12.2020

Trumpetista Jiří Kotača má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal se svým šestnáctičlenným big bandem Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti zásadních skladeb? „Byla to docela fuška, vybrat jen jedenáct interpretů. Tak jsem se omezil v podstatě jen na improvizovanou hudbu, i když bych rád napsal taky pár jmen z jiných žánrů, jako je Lianne La Havas, Kendrick Lamar, Sting, Alex Isley, Björk, Bonobo nebo Amy Winehouse. A taky je trochu přetrumpetováno, ale s profesní úchylkou asi každý tak trochu počítá,“ směje se Jiří.

Miles Davis - So What
Miles byl velký vizionář. A taky měl super čich na správné spoluhráče, kteří se stejně jako on stali hybateli jazzové scény, potažmo improvizované hudby. Toto je jedna ze skladeb z desky, kterou můžu slyšet milionkrát, a přesto se neomrzí - Kind of Blue.


Wynton Marsalis - Live at House of Tribes
Jeden z mých trumpetových hrdinů. Svého času jsem na youtube sjel snad všechna jeho videa. Baví mě na něm jeho hravost a neskutečná virtuozita. Bylo těžké vybrat pouze jednu skladbu, tady je celý koncert, kde publikum skvěle interaguje s kapelou a přímo to tam vře!


Michael Brecker - Midnight Voyage
Tales from the Hudson byla první deska modernějšího jazzu, kterou jsem slyšel, a jedna z prvních vůbec. Doposlouchal jsem jen pár skladeb a musel ji vypnout, protože mě nebavila. Po půl roce jsem to zkusil znovu a zcela albu propadl. Toto byl začátek mojí cesty k improvizované hudbě, která vznikla od šedesátých let dál.Manu Katché - Number One
Vzpomínka na moji první vlastní kapelu...Miles Davis, Gil Evans - Prayer
Jedna ze skvělých skladeb nadupaného a převratného alba Porgy and Bess od Milese Davise s Gilem Evansem. Jedno z prvních alb velkokapelového jazzu, které jsem slyšel. Mysteriózní, krásné barvy, nové zvuky. Dodnes svěží deska.Christian Scott - Died in Love
Bylo těžké vybrat jednu skladbu, nejraději bych sem dal alespoň deset písniček. Každopádně to byla láska na první poslech. Je to jeden z muzikantů, který na mě udělal velký dojem. Spousta emocí, svébytný zvuk i kompozice. Christian jde až na kost, a to je dobře. Mimochodem, jeho dlouholetý kytarista Matthew Stevens, který hraje i v této skladbě, změnil můj pohled na kytaristy. Předtím jsem je moc nemusel.


Kenny Dorham - It Could Happen to You
Můj oblíbený bopový hráč. A neprávem opomíjený. Kenny není úplně typický jazzový trumpetista své doby, a to mě na něm baví.


Ola Kvernberg - The Mechanical Fair
Skvělý norský houslista. Tesklivé lyrické plochy i skandinávská drsnost. A taky originální přístup ke stavbě melodie a dobrá práce s rytmem.


Lincoln Center Jazz Orchestra - Blues Walk
Jeden z mých top big bandů. Skvěle sehraná kapela s krásným zvukem.


Keith Jarret - koncert z Tokia
Keith Jarret je opravdový guru. Umí skvěle pracovat s materiálem, je volný jako pták. A když hraje v triu Jarett, Peacock a DeJohnette, je to jako jízda, při které neustále někam odbočujete, ale nikdy se to neomrzí.


Moravská dechovka - Kmotřenka
Pocházím z regionu Slovácka a hraju na trumpetu, takže mě dechna nemohla minout. Toto je vzpomínka na mé trumpetové začátky, skladba původem ze sousední vesnice a jediná, kterou dodnes umím nazpaměť. Necelý rok zpátky jsem si dechovku po pěti letech zahrál a byla to zábava! A taky jsem si uvědomil, že jsem zapomněl, jak tato část hudebního světa vypadá.


Info

Jiří Kotača

Web umělce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Ferry (Nulajednanulanula)

redakce 28.01.2021

Kolik znáte kapel, co mají v přebalu desky vlisované brouky? Kde bere inspiraci a jaké kapely ovlivnily kytaristu Nulajednanulanula?

10 + 1 = Michael Krásný

redakce 21.01.2021

Kontrabasista Michael Krásný vydal letos sólovku, vídat ho můžete také po boku Laca Décziho v kapele Celula New York.

10 + 1 = Michal Worek

redakce 25.10.2020

Pianista, skladatel a aranžér Michal Worek vydal nedávno debut Piano, sám ovšem žádný debutantem na hudební scéně není.

10 + 1 = Jan Šikl

redakce 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby. Jaké skladby ho provází životem?

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce 30.08.2020

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...

10+1 = Vi Tranová (Viah)

redakce 08.07.2020

Necháváme nahlédnout do hudebních inspirací Huyen Vi Tranové, ve kterých se objevuje především žebříčkový pop, rap a emoce.