Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Jiří Kotača

10+1 = Jiří Kotača

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 19.12.2020

Trumpetista Jiří Kotača má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal se svým šestnáctičlenným big bandem Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti zásadních skladeb? „Byla to docela fuška, vybrat jen jedenáct interpretů. Tak jsem se omezil v podstatě jen na improvizovanou hudbu, i když bych rád napsal taky pár jmen z jiných žánrů, jako je Lianne La Havas, Kendrick Lamar, Sting, Alex Isley, Björk, Bonobo nebo Amy Winehouse. A taky je trochu přetrumpetováno, ale s profesní úchylkou asi každý tak trochu počítá,“ směje se Jiří.

Miles Davis - So What
Miles byl velký vizionář. A taky měl super čich na správné spoluhráče, kteří se stejně jako on stali hybateli jazzové scény, potažmo improvizované hudby. Toto je jedna ze skladeb z desky, kterou můžu slyšet milionkrát, a přesto se neomrzí - Kind of Blue.


Wynton Marsalis - Live at House of Tribes
Jeden z mých trumpetových hrdinů. Svého času jsem na youtube sjel snad všechna jeho videa. Baví mě na něm jeho hravost a neskutečná virtuozita. Bylo těžké vybrat pouze jednu skladbu, tady je celý koncert, kde publikum skvěle interaguje s kapelou a přímo to tam vře!


Michael Brecker - Midnight Voyage
Tales from the Hudson byla první deska modernějšího jazzu, kterou jsem slyšel, a jedna z prvních vůbec. Doposlouchal jsem jen pár skladeb a musel ji vypnout, protože mě nebavila. Po půl roce jsem to zkusil znovu a zcela albu propadl. Toto byl začátek mojí cesty k improvizované hudbě, která vznikla od šedesátých let dál.Manu Katché - Number One
Vzpomínka na moji první vlastní kapelu...Miles Davis, Gil Evans - Prayer
Jedna ze skvělých skladeb nadupaného a převratného alba Porgy and Bess od Milese Davise s Gilem Evansem. Jedno z prvních alb velkokapelového jazzu, které jsem slyšel. Mysteriózní, krásné barvy, nové zvuky. Dodnes svěží deska.Christian Scott - Died in Love
Bylo těžké vybrat jednu skladbu, nejraději bych sem dal alespoň deset písniček. Každopádně to byla láska na první poslech. Je to jeden z muzikantů, který na mě udělal velký dojem. Spousta emocí, svébytný zvuk i kompozice. Christian jde až na kost, a to je dobře. Mimochodem, jeho dlouholetý kytarista Matthew Stevens, který hraje i v této skladbě, změnil můj pohled na kytaristy. Předtím jsem je moc nemusel.


Kenny Dorham - It Could Happen to You
Můj oblíbený bopový hráč. A neprávem opomíjený. Kenny není úplně typický jazzový trumpetista své doby, a to mě na něm baví.


Ola Kvernberg - The Mechanical Fair
Skvělý norský houslista. Tesklivé lyrické plochy i skandinávská drsnost. A taky originální přístup ke stavbě melodie a dobrá práce s rytmem.


Lincoln Center Jazz Orchestra - Blues Walk
Jeden z mých top big bandů. Skvěle sehraná kapela s krásným zvukem.


Keith Jarret - koncert z Tokia
Keith Jarret je opravdový guru. Umí skvěle pracovat s materiálem, je volný jako pták. A když hraje v triu Jarett, Peacock a DeJohnette, je to jako jízda, při které neustále někam odbočujete, ale nikdy se to neomrzí.


Moravská dechovka - Kmotřenka
Pocházím z regionu Slovácka a hraju na trumpetu, takže mě dechna nemohla minout. Toto je vzpomínka na mé trumpetové začátky, skladba původem ze sousední vesnice a jediná, kterou dodnes umím nazpaměť. Necelý rok zpátky jsem si dechovku po pěti letech zahrál a byla to zábava! A taky jsem si uvědomil, že jsem zapomněl, jak tato část hudebního světa vypadá.


Info

Jiří Kotača

Web umělce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Bálint Szabó (Decolonize Your Mind Society)

redakce 20.07.2021

Maskovaná šestice z Budapeště Decolonize Your Mind Society se inspiruje se tradiční mimoevropskou hudbou i psychedelií. Na která jména přísahá jeden z jejích zakladatelů?

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce 03.07.2021

Jaké songy formovaly frontmana Dirty Old Dogs a autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

10 + 1 = JAF 34

redakce 19.06.2021

Maskovaný umělec a hudebník JAF 34 pojal svou jedenáctku jako podporu české scény. Rozluštíte hudební hádanku?

10 + 1 = Alex Fonar (Acid Row)

redakce 12.06.2021

Nejoblíbenější hudební lahůdky zpěváka Acid Row, to jsou černé díry i důvody, proč mít rád zkreslenou basu.

10 + 1 = Kateřina Malá (Tábor, Oswaldovi)

redakce 06.06.2021

Čekání na živé vystoupení Tábor si můžete zkrátit sondou do oblíbené hudby perkusionistky Kateřiny Malé, kterou můžete znát také z dvojice Oswaldovi.

10 + 1 = Vyšehrad

redakce 28.05.2021

Český projekt Vyšehrad v sobě nese silný odkaz starého lo-fi black metalu, dungeon synthu, dark ambientu či martial industrialu. Čím to?

10 + 1 = Tomáš Neuwerth (Kittchen)

redakce 22.05.2021

Které tracky má hudebník a spoluzakladatel kopřivnického nahrávacího studia Animan, Tomáš Neuwerth, pod kůží?

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

redakce 15.05.2021

Honzu Šamánka aka Šamana můžete znát z jeho současných i minulých kapel, nebylo a není jich málo. Jeho oblíbená songy, desky, hudba?

10+1 = Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem Podzim)

redakce 15.04.2021

Rozhovor s Jakubem Königem si můžete přečíst v dubnovém čísle Full Moonu, jeho nejoblíbenější skladby pak hledejte zde.

10+1 = Hellwana

redakce 09.04.2021

Jedné z nejvýraznějších rapperek u nás se ptáme na její hudební inspirace a oblíbenou hudbu. "Slabí rappery pýtajú sa že čoooo?!"

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace