Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = June Cocó

10 + 1 = June Cocó

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 02.03.2020

„Jako by Kate Bush objevila zen buddhismus,“ píše se o tvorbě německé písničkářky June Cocó. Svou prvotinu The Road vydala už v roce 2015, za svůj skutečný debut však pokládá až listopadové album Fantasies & Fine Lines. Společným jmenovatelem nových písní je téma hledání a nacházení sama sebe, ale jak přiznává při vzpomínce na první klavírní melodii, album je pomyslným milostným dopisem právě pianu. Nástroji, za který June usedá, aby ve skrytu jeho majestátnosti obnažila nitro, a zpoza kterého se nestydí rozeznít i melodie, kterých není autorkou. Některé skladby často proslaví a přivlastní si až jejich interpret. A i ty se objevují v následujícím výběru formativních skladeb June Cocó.

Beethoven - Für Elise
Beethoven je důvod, proč jsem začala hrát na piano. Bude to možná znít nadneseně, ale vážně si myslím, že piano je láska mého života. Když jsem jako malá holčička zaslechla, jak někdo z mých kamarádů hraje tuhle píseň, začala jsem být posedlá tou melodií a zvukem, jaký vyluzuje piano. Z klasických skladatelů je Beethoven stále mým nejoblíbenějším. Moje nová deska Fantasies And Fine Lines je vlastně taková love story mezi mnou a hudebním nástrojem, kterým to všechno začalo. Ludwigu, děkuji.

Nina Simone - Feeling Good
Tuhle píseň miluju, jako by se mnou byla celý můj život. Hrála jsem ji mnohokrát, dokonce u přijímacích zkoušek na univerzitu, kde jsem studovala hudbu. Nejraději mám verzi od Niny Simone, podle mě už jí ta píseň navždy patří. Nina je skvělá a její pestrý katalog písní bych mohla odrecitovat zpaměti, včetně jejích předělávek geniálních skladatelů jako The Beatles nebo Randyho Newmana. Ta čistota a upřímnost její hudby mě ohromuje a síla a nasazení, s jakým zpívá, je mi velkou inspirací. Má v sobě kouzlo. Před pár týdny jsem se na festivalu MaMa v Paříži setkala s jejím původním manažerem, oslovil mě emailem, když našel mé jméno ve festivalovém programu. Věřili byste tomu?

Ozzy Osbourne - Dreamer
Můj životní příběh… Tahle píseň by mohla být mé motto. Už ve škole jsem byla ten typ smíška s hlavou v oblacích. Některým klukům jsem možná byla pro smích, ale dnes mi mé sny a představivost dovolují tvořit hudbu. A právě tato skladba - jako pomyslná óda na Lennonovu Imagine - je dnes ještě naléhavější než kdy dřív. Hrávala jsem ji mnohokrát po barech. Jednoho dne nahraju svůj cover.

Lou Reed - Perfect Day
Když dojde na Lou Reeda, není snadné vybrat si mezi Perfect Day nebo Walk on the Wild Side. Vlastně mám mezi jeho písněmi více než jednoho favorita. Miluju ten jeho černý humor a odlehčený sarkasmus, s jakým vypráví příběhy. Kdykoliv slyším Perfect Day nebo Walk on the Wild Side, naplní mě pocit smíření se současným světem.

Kate Bush – Cloudbursting
Jedna z mých prvních kazet byla The Whole Story od Kate Bush, jako malá jsem ji poslouchala pořád dokola. A pořád ji mám. Její zpěv mě dokázal zhypnotizovat, miluju její cit pro melodii. Kate Bush je mi dodnes velkou inspirací.

Little Dragon - After the Rain
Tahle píseň mi připomíná rok strávený v Berlíně, poprvé jsem ji slyšela, když jsem se tam přestěhovala. Pak jsem Little Dragon náhodou viděla vystupovat, byl to můj první berlínský koncertní zážitek. A jejich koncert mi vyrazil dech!

Bob Dylan - Like a Rolling Stone
Životní meta každého písničkáře je, když se z vaší písně stane hymna jedné generace. Tahle píseň mi evokuje krásné letní večery u ohně. A přestože mým nástrojem je piano, Bob Dylan mě inspiroval zkusit vzít do rukou kytaru. Před pár týdny jsem předskakovala na koncertě Justina Jessa, který do svého setu zařadil i Dylanovu skladbu Make You Feel My Love. Jeho podání mě dostalo, i v roce 2019. Myslím, že dobrá píseň si vždycky najde svou cestu k hudebníkovi a odhalí jeho opravdový talent.

Queen & David Bowie - Under Pressure
Ta basová linka je jedním slovem geniální. Duet dvou mých hudebních hrdinů. A poselství skladby je jasné: give love, give love, give love… Celý repertoár Queen mě držel při životě, když jsem prožívala těžké období na maloměstě v Bavorsku. S láskou jsem přehrávala jejich písně na piano, zpívala a snila o duetu s Freddiem.

Feist - Inside and Out
Tohle byla první píseň Feist, kterou jsem objevila, přestože jejími autory jsou Bee Gees. Jsem velkou obdivovatelkou Feist, její album Let It Die jsem vydržela poslouchat rok v kuse, což se mi tak často nestává. Přežila jsem díky ní jeden bolestivý rozchod.

Stephen Sondheim - Send in the Clowns
Jak by řekl Frank Sinatra: krásný svazek mezi slovy a hudbou Stephena Sondheima. Jako malá jsem chodila na lekce hry na piano a tam můj lektor objevil můj talent na zpěv. Ve škole mě pošťuchovali, ať jim zazpívám, hrozně jsem se styděla. Send in the Clowns byla první píseň, kterou jsem zazpívala a odehrála před publikem a nikdy nezapomenu ten pocit, který jsem prožívala a reakci okolí na můj výstup. Tohle byl začátek hudební cesty, kterou kráčím dodnes. Nedávno jsem viděla nový film Joker a ten mi tuhle skladbu znovu připomněl. Je fantastická. Stephen Sondheim je autorem mnoha překrásných kompozicí.

Guilty Pleasure: Miluju stromy. Někdy je objímám, někdy s nimi mluvím. Mám svůj oblíbený buk v parku poblíž domova, který pozdravím vždycky, když venku cvičím jógu.

Info

June Cocó
web interpretky

živě:
24. 3. Praha, Jazzdock
25. 3. Rožnov pod Radhoštěm, klub Vrátnice
26. 3. Veselí nad Moravou, Kafé v kině
27. 3. Brno, Kafara

foto © Sandra Ludewig

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

10 + 1 = Lada

redakce 14.08.2021

Všech jedenáct členek dívčího sboru vybralo svou oblíbenou píseň a nadto přidaly jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce 10.08.2021

Kolektivní halucinace vydali v březnu metafyzickou desku Reality, za pár dní vystoupí na Maratonu hudby v Brně. Kapelní kořeny rostou kudy?

10 + 1 = Dano Šoltis

redakce 31.07.2021

Dana Šoltise můžete vidět na našem oblíbeném festivalu Dobršská brána, na němž vystoupí ve slovensko-polském projektu MaBaSo.

10 + 1 = Bálint Szabó (Decolonize Your Mind Society)

redakce 20.07.2021

Maskovaná šestice z Budapeště Decolonize Your Mind Society se inspiruje se tradiční mimoevropskou hudbou i psychedelií. Na která jména přísahá jeden z jejích zakladatelů?

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce 03.07.2021

Jaké songy formovaly frontmana Dirty Old Dogs a autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace