Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 28.09.2021

Karolína Vacková se jako PR specialistka dlouhodobě pohybuje kolem výtvarného umění a taky má na starost dramaturgii a produkci festivalu Film a architektura, který začíná za pár dní. Jeho desátý ročník nese téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín. Karolíny jsme se zeptali na pozoruhodné filmy o architektuře a až si projdete její výběr, koukněte na program festivalu,, který zasahuje celou republiku.

Spaceship Earth (režie Matt Wolf, 2020)
Bizarně fascinující příběh o opulentním projektu simulace života v kosmické kolonii, který realizovala skupina vědců žijící v komunitní společnosti… anebo možná v sektě? Spíš než myšlenky o tom, jak budou lidé žít v budoucnu na Marsu, mě dokument přivedl k otázce, jak žijeme dnes my tady na Zemi.


Aalto: Architektura emocí (režie Virpi Suutari, 2020)
Alvar Aalto byl tím druhem architekta, který stavbu bere jako komplexní celek – projekt plánoval od židle až po okolní zeleň. Průřez jeho tvorbou je poučným vhledem do vývoje evropské moderní architektury. Aaltův životopisný film se nám podařilo získat pro loňský ročník hned těsně po finalizaci postprodukce, tento rok se k nám dostal i do kinodistribuce.


Making a Mountain (režie Kaspar Astrup Schröder, Rikke Selin, 2020)
Stavba umělé lyžařské sjezdovky na střeše kodaňské spalovny odpadu známého dánského studia BIG asi nemá dosud obdoby. Vznik tzv. Copenhillu mapuje snímek Making a Mountain, který jsme minulý rok promítali v simultánní premiéře s kodaňským filmovým festivalem CAF.


Body-Buildings (režie Henrique Pina, 2021)
Filmy o architektuře nemusí být pouze unylými dokumenty. Příkladem toho je tvorba portugalského režiséra Henriquea Piny, který oživuje současnou architekturu pomocí tance. Vzniká tak dynamické mezioborové propojení, které zatím nemá obdoby. Body-Buildings se letos objeví v našem programu spolu s taneční performance souboru 420PEOPLE.


Koolhaas Houselife (režie Ila Bêka, Louise Lemoine, 2008)
Žít ve vile od jednoho ze „starchitektů” dnešní doby je velké privilegium. Jak se ale k tomuto architektonickému skvostu staví uklízečka, která zajišťuje jeho denní chod? Vzniká řada humorných situací vycházejících z drobných nepochopení autora a zásadního uživatele této vily. Dnes už ikonický snímek od filmařského dua Beka & Lemoine, kterým se podařilo získáním záštity americké MoMA povýšit filmy o architektuře na vysoké umění.


I’m Gentrification. Confessions of a Scoundrel (režie Thomas Haemmerli, 2017)
Jsem obětí, nebo viníkem fenoménu gentrifikace? Vtipné, ale velmi pravdivé vyprávění bytové situace řadového obyvatele evropských metropolí. I’m Gentrification nastavuje zrcadlo každému obyvateli pražských hype čtvrtí, kteří mají na jednu stranu snahu zlepšovat svoje okolí, zároveň tím nepřímo zvyšují náklady na žití v nich.


City Dreamers (režie Joseph Hillel, 2018)
Příběhy čtyř kanadských a amerických architektek minulého století svádí k pocitu, že jde o využití trendy tématu genderu, kanadský režisér však nabízí velmi citlivý a poutavý pohled na tyto úspěšné ženy.


** Norilsk, l'étreinte de glace (režie François-Xavier Destors, 2017)**
Oblasti polárního kruhu jsem si naivně představovala jako život odtržený od civilizace, zato více spjatý s přírodou – přirozeně tedy i ekologičtější. V ruském Norilsku, kde v zimě padají teplotní rekordy až k mínus 60 °C, je sice příroda hlavním hybatelem chodu města, člověk jí jde ale vzdorovitě naproti enormní těžbou a obrovským znečištěním ovzduší. Nedoceněný dokument o oblasti mimo jiné vybudované vězni gulagu, do které se podívat skrze kameru je opravdu výjimečnou událostí.


Můj strýček (režie Jacques Tati, 1958)
Francouzský režisér Jacques Tati vytvořil v 60. letech komediální postavu pana Hulota, která v kulisách moderní architektury čelí nástrahám spojeným s technologickým pokrokem a netradičním minimalismem těchto staveb. Spolu se snímkem Playtime je Můj strýček výjimečnou artovou podívanou.


Spalovač mrtvol (režie Juraj Herz, 1968)
Filmová legenda československé nové vlny Spalovač mrtvol je jedinečná i pro svou lokaci – pardubické krematorium Pavla Janáka ve stylu prvorepublikového rondokubismu nemá obdoby.


+1
Mario Botta. The Space Beyond (režie Loretta Dalpozzo, Volonte' Michele, 2018)
Málokterý architekt má ve svém portfoliu stavby pro tři hlavní monoteistická náboženství. Dílo Maria Botty ve vás vyvolá transcendentální zážitek, ať už jste jakéhokoliv vyznání nebo i pravý český ateista. Snímek promítáme letos v Praze i Brně spolu s úvodem architekta Marka Štěpána.

Info

Film a architektura
30. 9. – 4. 10. 2021
web festivalu

foto © se svolením Karolíny Vackové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

10 + 1 = Andrea Motis (es)

redakce 22.07.2022

Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, vystoupí na festivalu Dobršská brána. Formativní skladby?

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace