Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Lasse Matthiessen

10 + 1 = Lasse Matthiessen

Barka Fabiánová | Články / Seriály / / 10+1 | 30.05.2016

Lasse Matthiessen je dánský písničkář z Kodaně. Jeho hudební tvorba v sobě spojuje přímočarost, nadčasovost a upřímnost amerického folku se skandinávskou melancholií. Na kontě má 4 desky, s tou pátou zrovna finišuje. Česko si oblíbil. Začátkem června zahraje na pěti místech na Moravě i v Čechách a o tři týdny později se vrátí i se svojí dánsko-německou kapelou.

Ke svému výběru dodává: Je absurdně těžké vybrat jen 10 nahrávek. Tam venku je totiž tolik úžasných hudebníků, že se mi až chce křičet, když pomyslím na to, že o některých z nich nikdy ani neuslyším. Ale pokusil jsem se o to a tady je můj výběr. Pokud chcete, klidně k tomu můžete něco napsat na můj Facebook.

John Coltrane - Ballads

OMG! Tohle je prostě ta nejlepší deska, kterou si pustíte, když se potřebujete zklidnit. Ideálně se sklenkou dobrého červeného a ve společnosti někoho blízkého. Vždycky se pokouším zazpívat první tóny Coltraneovy nahrávky. Schválně, jestli to trefím. A jen málokdy se to nepovede. Možná TOHLE je ten správný tón, který dokáže rozeznít mé srdce.

Oblíbenou skladbou je pro mne určitě "You Don’t Know What Love Is." Nádherný standard, který začíná v rozvolněném tempu, a postupně přechází do refrénu. Když slyším tuhle píseň, zní mi pak v hlavě několik dní, občas i týdnů “you don’t know what love is, until you had a heart you had to lose…


Black Oak – Gallop

Před dvěma měsíci jsem v Lipsku odehrál dvojkoncert se skvělou holandskou kapelou Black Oak. Nahrávali tam i videoklip k písni Gallop a tak ji hráli znova a znova. Po koncertě jsme si vyměnili alba a Gallop je má oblíbená.


Radiohead - The Bends

Před nedávnem jsem se vracel k deskám, které jsem už léta neslyšel. The Bends je jedna z nich. Jednou za čas, pokud potřebuju jen jednu jedinou dávku hudby, která mi zvedne náladu, pustím si Black Star a nahlas si zpívám “blame it on the black star, blaming on the falling sky, blaming on the satellite…


Mariam the Believer – The String of Everything

Jedna má dobrá kamarádka je fotografka, která Mariam the Believer často fotí. Právě od ní jsem dostal tip na její hudbu. Slyšel jsem Mariam the Believer i naživo a hodně se mi líbila. Písnička: “The String Of Everything” a způsob jakým ji zpívá mi přijde pozoruhodný. Jen nechápu, jak se ji podařilo dostat do hlasu všechny ty emoce.


Tame Impala - Feels Like We Only Go Backwards

Jasně, vím, že zrovna vydali novou desku. I ta se mi líbí. Ale basa ve Feels Like We Only Go Backwards zní tak, že mě láká zkusit si to zahrát sám. Napsat tuhle basovou linku. Je to navíc zahráno na německou baskytaru značky Höfner, zrovna tu, na kterou Paul McCartney hrával nejčastěji. Beatles jsem poslouchal celé dětství a možná i proto, když slyším zvuk baskytary Höfner, mám stále pocit, že tančím.


Choir of young believers – Hollow Talk

Tahle dánská kapela je super. Já je vlastně nikdy neslyšel naživo, ale tuhle skladbu prostě miluju. Vokál na začátku je tak křehký, klavír opakuje jen jeden tón. A na konci byste nevěřili, jak to celé začalo. Hlasité a chaotické bubny. Sbor... Doporučuju si to poslechnout.


Under Byen – Byen Driver

Píseň dánské kapely Under Byen v překladu znamená "pod městem". Je to stará píseň, ale stále se mi líbí. Mám rád její hlas. Zpívá s takovou lehkostí.


Ian Fisher – Nero

Pokud máte rádi folk a country (a myslím tím americký folk a country), měli byste si určitě poslechnout novou desku Nero, mého dobrého kamaráda Iana Fishera.


Midlake – Antiphon

Píseň z úplně jiného soudku. Je v ní tolik vrstev kytar, kláves a hlasů, že si ji pouštím několikrát po sobě. Zejména, když sedím ve vlaku, nebo v letadle.


Nick Cave – Jubilee Street

Tuhle muziku jsem dříve moc nemusel. Myslel jsem si, že je to fakt nuda. Jednoho dne, možná spíše jedné noci, v Berlíně, v jednom zakouřeném koktejlovém baru (v tom levném, kvalitním, prostě fajnovým baru, který najdete jen v Berlíně) jsme už byli docela namazaní, když barman vyhlásil poslední objednávky. Pak začal sám pít, nás tam nechal. Vložil do přehrávače Jubilee street a my tam tak seděli, všichni pěkně potichu a poslouchali tuhle zvláštní píseň. Caveův neotesaný text, rozladěné housle a kolísající tempo… A já si to zamiloval. “You ought to practice what you preach”. Domů jsme šli dlouho po tom, co vyšlo slunce, ale Berlín byl stále tichý, bylo léto a mně ta píseň zněla celou dobu v hlavě.


Bon Iver - Holocene

Nejsem si jistý, co je moje guilty pleasure – pokud teda mluvíme o hudbě… Ale pokud bych měl zvolit jednu jedinou poslední věc, tak bych vybral Holoscene od Bon Ivera. Ta mě ovlivnila při komponování. Vokály zpívající stejnou melodii, dvě sady bicích na konci. Tleskání do rytmu na začátku. A saxofony, které málem ani nezaznamenáte.

Info

Lasse Matthiessen (DK)
02.06. 2016, 19:00, KD Vsetín
03.06. 2016, 19:00, Evangelický kostel, Rožnov pod Radhošťěm
04.06. 2016, 19:30, Studánka, Skotnice
05.06. 2016, 17:00, SOULkostel, Vernéřovice
06.06. 2016, 19:30, Chodovská tvrz, Praha
24.06. 2016, 19:00,Komorní klub, Ostrava
25.06. 2016, festival Valašský Špalíček, Valašské Meziříčí
26.06. 2016, 21:00, Jazz Dock, Praha
27.06. 2016, 19:00, Studio Ampulka, Třebíč
28.06. 2016, Střelnice - Spolkový dům, Tábor
29.06. 2016, 20:00, Valdštejnská Lodžie, Jičín

www.facebook.com/lassematthiessen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Pavel Zlámal

redakce 21.09.2019

Zásadní hudby, která mě zasáhla, je daleko víc a bohužel nemyslím, že bych dokázal vygenerovat průřez, aniž bych se cítil vinen, že jsem něco nebo spíš mnoho opomenul...

10 + 1 = Alexis Fleisig (Soulside)

redakce 19.09.2019

Výběr deseti formativních skladeb tentokrát dostal jiný nádech: tady jsou nejoblíbenější bubenické party Alexise Fleisiga.

10 + 1 = Roberts Vanags (Carnival Youth)

redakce 14.09.2019

„Když lidi přestanou poslouchat smutnou hudbu, bude zle, protože to znamená, že se něčemu brání. Poznání něčeho hlubšího. Vypnou se.“ Zkusme to nedopustit!

10 + 1 = Sasami Ashworth

redakce 10.09.2019

Epické dechy, nádherné melodie, rozmarné aranže a kontra-melodie. Zmínila jsem ty epické dechy? ptá se americká hudebnice Sasami ve svém výběru zásadních songů. Koncert v Praze brzy.

10 + 1 = Rick Maguire (Pile)

redakce 27.08.2019

Kdyby nebyli Fugazi, nemáme spoustu kapel. Ani Pile.

10 + 1 = Bartosz Borowski (Lonker See)

redakce 14.08.2019

Lonker See obsáhnou jazz, space rock i psychedelii a co je k tomu mimo jiné vedlo, se dá vyčíst i z deseti zásadních písníček/alb Bartosze Borowského.

10 + 1 = Ridina Ahmedová

redakce 23.07.2019

Hudba je pro mě vertikála, dotek něčeho mimo moji realitu. Možnost potkat se s esencí toho, kdo hudbu tvoří. Dotek jeho světa. Říká Ridina Ahmedová k výběru svých zásadních písniček…

10 + 1 = Marta Kloučková

redakce 30.06.2019

Marta Kloučková, multižánrová zpěvačka, textařka a songwriterka působí na české jazzové scéně. Kde jsou její hudební základy, které písně jsou pro ni nejvíc?

10 + 1 = Bára Zmeková

redakce 21.06.2019

Skladatelka a multiinstrumentalistka Bára Zmeková, vydala na jaře úspěšné album Lunaves, v nejbližších měsících vyráží na pódia klubová i festivalová.

10 + 1 = Tomasz Szpaderski (Kamp!)

redakce 18.06.2019

V taneční hudbě prý neexistuje nic neobjeveného? Polští Kamp! si to nemyslí a jeden z nich nám dal vodítka, kde hledat zdroje. Jejich.