Články / Seriály

10 + 1 = Max James (The Underground Youth)

10 + 1 = Max James (The Underground Youth)

redakce | Články / Seriály | 31.10.2021

Po brněnském koncertu, který sklidil nadšené reakce, mají možnost ještě fanoušci v Praze. Britští The Underground Youth jedou na turné k příležitosti vydání desátého alba s názvem The Falling, na němž opustili potemnělý kytarový postpunk nasáknutý shoegazem a nabídli jednodušší zvuk, romantickou výpravnost a folknoirové tendence. Kytaristu Maxe Jamese jsme požádali o desítku nejoblíbenějších skladeb a vedle očekávaných hitů se nám dostalo i poněkud nečekaných libůstek.

The Clash – Janie Jones
„I’m in love with a rock 'n' roll world.” Učil jsem se hrát po škole, když jsem se poflakoval s deskama The Clash nebo The Ramones, a jednoho dne to začalo znít docela dobře.


Johnny Thunders & The Heartbreakers – Pirate Love
Když jsme byli malí, můj kamarád Stu vyhrál mixtape Bobbyho Gillespieho a udělal mi kopii. Když jsem to slyšel poprvé, všechno bylo jinak, tahle kazeta změnila celý můj svět. Každej song je klenot, ale tenhle konkrétní si pamatuju nejvíc. Floutkovská sebejistota Thundersovy kytary úplně poblouznila moji pubertální hlavu. „You gotta walk that walk!”


Lee Hazlewood – Wait & See
Podobně jako Gillespieho kazeta zafungovala i tahle magická záležitost. Hlas nekonečné hloubky a pocitů. Jeho vliv je slyšet u hodně kapel, včetně té naší. Jednu dobu jsme koncerty zakončovali coververzí Hazlewoodovy Your Sweet Love a později ji vydali na desce What Kind of Dystopian Hellhole Is This.


Spacemen 3 - Losing Touch With My Mind
Vyšinutí, najetost. Energie. A ta zkreslená basa zabíjí. Neskutečná kapela a taky vstupenka do úplně jiného světa. Naše bubenice Olya mi říkala o skupině The Velvet Underground, že by se mi mohla líbit, tak se těším, až si ji poslechnu...


Suicide – Ghostrider
Suicide jsou se mnou neustále, bez ohledu na chutě danýho období. Tak jednoduchý, silný. Nadčasový. Nikdy to nezestárne a pořád z toho mám husí kůži.


Donna Summer – I Feel Love
Propojení soulu, diska, new wave a raveu. Protančené střevíce. Miluju ten song jako takový, ale ta arpeggio basa je klasika, definující celý hudební směr. Pamatuju si, jak jsem to slyšel na nějaké warehouse party v mém rodném městě Hull, zmixované s acidhouseovým trackem a bylo to naprosto skvělé.


Hildegard von Bingen – Canticles of Ecstasy
Nico 11. století. Je v tom strašně moc krásy. Jednoho dne jsem zůstal v zácpě v Manchesteru, bylo vedro a všude těžkej smogovej smrad, když začalo hrát v rádiu tohle. Najednou bylo všechno v pořádku. Transcendentální zážitek.


The Rolling Stones - Moonlight Mile
Něco, u čeho se dá zasnít. Neznám lepší způsob jak usínat v dodávce. A pak si dát k snídani horkou čokoládu. Micku Taylorovi se za tohle nedostává uznání, který si zaslouží.


The Flying Burrito Brothers – Wheels
Cosmic American Music, další favorit spojený s tour. Skvělé na cesty. Miluju country a mohl bych udělat seznam písní jenom z něj. Hank Williams, starý dobrý Townes Van Zandt, Patsy Cline, Blaze Foley, Johnny Paycheck a spousta dalších...


The Fall – I’m Going to Spain
Je toho tolik co vybírat od Marka E. Smithe... The Fall nahráli i skvělé covery včetně tohoto. Původní verzi Stevea Benta vyhodnotil magazín NME jako nejhorší song roku a fakt, že ho pak nahráli The Fall, skvěle podtrhuje jeho úsměvný antagonismus. Wah!


No guilty pleasure:
Amerie – 1 Thing
Na guilty pleasure v hudbě asi úplně nevěřím. Lidem se prostě věci mají líbit a do prdele se všema, co něco odsuzujou. Lidi dokonce některé skvělé věci naprosto předsudečně opomíjejí, aniž by si je vůbec poslechli. Anebo se bojí toho, co si o nich budou myslet ostatní, což je ještě horší. Tenhle song je přesně ten příklad – něco, co mám rád, ale když si to pustím, lidi na mě blbě koukaj. Zdravím Sternburga Studa a další příznivce All Saints, Jonnyho Puffina!

Info

The Underground Youth (uk)
web

živě:
The Underground Youth (uk) + Kill Your Boyfriend (it)
1. 11. 2021 20:00
Underdogs', Praha
Fb událost

foto © Dag Markl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: Očekávání roku 2022

redakce 16.01.2022

Co čekat od příštího roku? Někdo je opatrný, někdo nepoučitelný optimista. Shodneme se ale na tom, že...

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2021

redakce 15.01.2022

Loni jsme ve velkém upřednostňovali magazín The Quietus a portál Pitchfork coby zdroje hudebních novinek, přesahů i souvislostí, letos je výběr pestřejší.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2021

redakce 14.01.2022

Koncertní sezóna roku 2021 byla velmi nestandardní, ale kdo hledá, najde. Naši redaktoři vzpomínají...

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2021

redakce 13.01.2022

Víření těl, lap dance na ďáblově klíně a tanec u tyče, za který by se nemusela stydět ani FKA twigs. Páči sa.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

redakce 12.01.2022

Gruzínská elektronika, skotské dudy, vietnamský rap, tenhle žebříček je jako tlustá kuchařka plná receptů z celého světa.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2021

redakce 11.01.2022

Které písničky adorují mileniální guilty pleasures, které poslouží jako k odchodu do důchodu a které nás rozpláčou jako staré kočky?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2021

redakce 10.01.2022

Nejlepší desky loňského roku? Celkové pořadí redakce Full Moonu už známe, jak ale hlasovali jednotliví redaktoři a redaktorky?

Žebříčky Full Moonu: interpret*ka roku 2021

redakce 09.01.2022

Komu patřil rok 2021? Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok ve výročních žebříčcích. Vybíráme progresivní jména i kapely, které dokáží se ctí stále vydávat nový matierál.

To nejlepší z komiksů za rok 2021

3DDI3, Martin Šinkovský 30.12.2021

To nejlepší z filmové produkce loňského roku jsme si prosvištěli včera, dnes se zaměříme na zejména tuzemskou komiksovou produkci, která nabízí nemalé čtenářské zážitky.

To nejlepší z filmových zážitků v roce 2021

redakce 29.12.2021

... a výběr se to sešel pestrý jako animovaná zahrada od Břetislava Pojara. Blockbustery i artovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace