Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Michal Burget (Nekola)

10+1 = Michal Burget (Nekola)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 27.12.2020

Už máte svou desku roku? Rubrika 10+1 tentokrát neznačí jen výběr oblíbených písniček, ale rovnou jedenácti nejlepších nahrávek letošního roku, který sestavil Michal Burget, zvaný Bugy, známá firma z dnes už zaniklých kapel Nierika a Milano a z aktivních ansámblů Drutty a Nekola. Právě s poslední jmenovanou před několika dny vydali desku Lidémoni u kopřivnického labelu Kachnička Entertainment. Bugy vybírá desky, na které byste v leckterém žebříčku možná ani nenarazili, o to zajímavější jeho selekce je.

Aging – Nights in Amber
Atmosféra připomínající Badalamentiho Twin Peaks soundtrack. Rozvláčné kytary, klavír, trubka, ambientní nálada. Na tohle si nezapaříte, ale zato se zasníte třeba uprostřed dne. Tak bacha.

Alfa Mist – On My Ones
Jazzový fenomén posledních let. Po dvou skvělých deskách v plné sestavě tentokrát jen sólové piáno. Vůně černé kávy v neděli odpoledne. Nesladit a bez mléka. Mlha venku za okny vítána. No a když si to zamlžíte i vevnitř, nemůžete udělat chybu.

Roy Ayers Adrian Younge, Ali Shaheed Muhammad – Roy Ayers JID002
Tahle nahrávka mě zaujala atmosférou jak ze šedesátých let minulého století a hlavně zvukem. Krásné sborové zpěvy, křupavé bicí, žádné exhibice, lahůdka. Konzumace konopí povolena. Roy Ayers není žádné béčko.

Calibro 35 – Momentum
Epický zvuk, mísení stylů, místy jak soundtrack k šedesátkovým detektivkám, na Discogs píšou funk/soul, ale má to přesahy do rocku i popu, občas se mi vybaví Angličani Archive. Až na dva songy instrumentální záležitost. Pestrá, zajímavá deska.

Ben Williams – I Am a Man
Takový ten moderní černošský jazz - plovoucí rytmy, komplikovaná produkce, trochu experimentování. Je to takové divné. Nevím, jestli se mi to líbí, nebo ne, tak to tady dáme a nechť si laskavý posluchač udělá vlastní názor.

Moses Sumney – Grae
Debutová deska Aromanticism mě rozsekala na maďěru, nádherný vinyl, originální atmosféry. Tahle nahrávka je epičtější, komplikovanější, je skvělá, ale debut u mě vede. Přesto jedna z nejzajímavějších nahrávek roku.

Njet Njet 9 – III
Super deska. Spousta saxofonů. Nic objevného, ale velmi poslouchatelná záležitost. Stylově rozmáchnutá, nicméně opět jazzový základ, tak to mám rád. Bizarní název, ale nebojte, nejsou to Rusové, jsou to Fini a je jich devět.

Spencer Zahn – Sunday Painter
Velmi pohodové zamlžené jazzové nálady, dechy s vibrafonem a klavírem, jemný zvuk. Tady se nehraje na žádnou revoluci. Doporučuji tichý poslech ve tmě, po kvalitní masáži.

Till Bronner And Bob James – On Vacation
Trumpetista Till Broner se spojil se starým pardálem Bobem a natočili jemňoučkou nahrávku, kterou můžete pustit i rodičům při čaji o páté. Já se u toho vždycky ocitnu v příjemném prázdninovém bezčasí.

Nicolas Godin – Concrete And Glass
Srdcovka. Jediná deska v mých hudebních tipech, která naspadá do kategorie Jazz. Já nekriticky miluju Air a tahle Godinova sólovka jeho domovskou kapelu rozhodně nezapře. Nejkvalitnější popík na trhu. Koupit si vinyl byla pro mě v tomto případě povinnost. Ach, ten zvuk...

Lindstrom & Prins Thomas – III
Po jedenácti letech se chlapci vyhecovali k další společné desce a udělali mi radost. O skandinávské hudbě se říká, že je chladná, tohle norské duo to však vyvrací. Mě osobně navrstvené plochy, měkoučké basy a uklizená produkce hřejou jak Mercuryho peřiny. Dobrou noc, děti.

Info

Nekola
Bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

redakce 26.11.2021

Zkraťte si čekání na soundtrack Okupace s oblíbenými tracky od La Petite Sonja!

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Před jejím vystoupením na JazzFestBrno deset plus jedna hudební srdcovka.

10 + 1 = Miss Petty

redakce 26.10.2021

Miss Petty, první česká drag queen produkující vlastní hudební tvorbu, nám představuje své životní písničky. Vyhlížíme Žižkovskou noc!

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace