Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Miguel Santos

10 + 1 = Miguel Santos

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 08.07.2016

Jedním z pozvaných odborníků letošní konference a showcase Czech Music Crossroads je také Miguel Santos. Santos je ředitelem Red Orange Arts Agency, labelu Red Orange Recordings, zakladatelem London International Festival of Exploratory Music a programovým tvůrcem Resonance FM.

“Když jsem dával tento seznam dohromady, uvědomil jsem si, že většina umělců, s kterými spolupracuji, jsou migranti narození v jiné zemi než dnes žijí. Nevybíral jsem si je samozřejmě podle toho, prostě se tak stalo. Ostatně se mnou je to stejné, vyrůstal jsem v Portugalsku a žiji v Anglii. Nejsem si jistý, jak moc taková zkušenost ovlivní tvorbu nebo hudební vkus. Nicméně doufám, že se vám tato snaha o nadnárodní, inovativní a inspirativní soupis bude líbit. Štastnou hudební cestu.”

Claudia Aurora - Mulher do Norte (Red Orange Recordings, 2016)
Pracuji s Claudií od roku 2011. Spolupracovali jsme již na první desce a jsem pyšný, že její druhá nahrávka vyšla na Red Orange Recordings. Když došlo k samotnému nahrávání Mulher do Norte, Claudia vzala tým skvělých muzikantů do své domoviny, klidného portugalského Alenteja. Zrodily se vášnivé písně ztráty, lásky a toužení. Portugalská i španělská kytara, kontrabas, cello, buzuki, akordeon, směs toho všeho vytvořila fado, jaké jste doposud neslyšeli. Fado s náručí široce otevřenou, objímající všechny ty dávné tradice Iberského poloostrova – flamenka, tanga a cikánské hudby.


Kimi Djabaté - Kanamalu (Red Orange Recordings, 2016)
Kanamalu je třetím albem griota Kimiho Djabaté z Guinei – Bissau. Tomu předcházelo Karam, vydané u labelu Cumbancha roku 2009, které dosáhlo druhého místa World Music Charts Europe. Djabaté pochází z uznávané rodiny kmene Mandinka. Celý svůj život zasvětil studiu zvuku, hře na balafon, kytaru, zpěvu a poznávání kultur. Byl take označen Top of the World aktuálního čísla prestižního časopisu Songlines.


Badi Assad - Hatched (O-Tone Music, 2016)
Na své dvanácté desce představuje brazilská zpěvačka a kytaristka nejen své kompozice, ale také výrazně odlišné covery Skrillexe, Mumford & Sons nebo Hozier. Stereo Magazine označil nahrávku nejlepším počinem její kariéry.


Bruno Sanfilippo - The Poet (1631 Recordings, 2016)
Bruno Sanfillippo je klasicky vzdělaný hudebník a skladatel z Argentiny, žijící v současnosti ve Španělsku. Střídavě se zaměřuje na minimalistické piano a elektroakustickou hudbu. Je posedlý hledáním nových a unikátních kvalit hudby – pátrá v úchvatných magických hloubkách. Ve snech není žádná věc nepředstavitelná, absurdní nebo divná a Sanfilippova hudba pochází právě z tohoto nevyčerpatelného pramene. Jeho muzika je srovnávána s Maxem Richterem, Arvem Pärtem, Jóhannem Jóhannssonem, Haroldem Buddem a mnoha dalšími z ranku soudobé klasické hudby.


Namgar - The Dawn of the Foremothers (Namgar Music, 2012)
Namgar (což znamená v tibetštině bílý mrak) předvádí tradiční burjatskou a mongolskou hudbu. Zpěvačka Namgar Lhasaranova pochází z východní hranice Burjatska, kde se potkávají hranice tří zemí – Ruska, Mongolska a Číny.


Alamaiilman Vasarat - Valta (Laskeuma Records, 2012)
Alamaailman Vasarat (aneb Kladiva z podsvětí), je avantgardní finská hudební skupina založená roku 1997. Mezi své vlivy čítají evropský folk, klezmer, jazz a metal.


Amadou Diagne - Ligéey (Long Tale Recordings, 2015)
Amadou Diagne je hudebník, který má západoafrickou tradici v žilách. Zpěvák, písničkář, perkusista a kytarista pochází z linie griotské rodiny uznávaných zpěváků a hráčů na buben sabar z oblasti kolem Dakaru v Senegalu. Jeho perkusivní talent ho přivedl k nabídce stálého členství v Orchestre National du Senegal, ve kterém působil mnoho let a pravidelně vystupoval s mnoha africkými hvězdami. Navíc je velmi vytíženým studiovým hráčem.


Ami Koita - Songs Of Praise (Stern’s, 1994)
Ami Koita, je nejslavnější, mezinárodně uznávanou malijskou zpěvačkou. Je obdařena éterickým hlasem a zrozena do hudební tradice modlitebních zpěvů. Je divou mandincké hudby. Ačkoliv se zpočátku zaměřovala na tradiční styl jali, brzy adoptovala i moderní vlivy.


Amira Kheir - Alsahraa (Contro Cultura Music/Sterns Distribution, 2014)
Sudánsko – italská zpěvačka Amira Kheir okouzluje publikum celého světa zvukem inspirovaným v tradiční hudbě rodného Súdánu ukotveným v experimentálním jazzu a soulu. Výsledkem je unikátní sudánský jazz, který dává ochutnat bohatou sudánskou hudební scénu, odlišnou od saharského blues a sufijské hudby.


Oana Catalina Chitu - Divine (Asphalt Tango, 2013)
V Berlíně usazená rumunský zpěvačka Cătălina Chiţu využívá svůj mimořádný hlas k prezentování esenciálního repertoáru nejmilovanější a nejváženější umělkyně 20. století, Marii Tănase. Oana Cătălina Chiţu převzala a upravila populární písně. Výsledkem jsou moderní a nadčasové kusy.


Lucia Pulido - Dolor de ausencia (FM Discos, 2005)
Lucía Pulido je kolumbijská zpěvačka s nejsytějším hlasem současné jihoamerické hudební scény. Má experimentální přístup, vokální sofistikovanost a podílí se na mnoha projektech, od tradiční kolumbijské hudby přes jazz po world music. Písně z alba jsou o nešťastné lásce. Tyto jihoamerické kusy, např. Julia Jaramilla a Cuca Sancheze, byly populární mezi třicátými a šedesátými lety. Motivem skladeb, většinou boler a valčíků, je intenzivní bolest neopětované lásky. Lucia vdechla tomuto repertoáru nový život. Smutek, bolest, zklamání, zlomené srdce a bohatý rejstřík dramatismu je zcela přítomen i v jejích emotivních vystoupeních.

Info

Miguel Santos
Red Orange Arts Agency
www.redorange.org.uk

Czech Music Crossroads
12.-13. 7. 2016, Ostrava
www.crossroadsmusic.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = David Tichý (Manon meurt, Chief Bromden)

redakce 15.10.2019

K zasněnosti a mnohovrstevnatosti tvorby Manon meurt přidává David Tichý vlastní autorský vklad. Vyzobat deset a jednu zásadní píseň? Na prvním místě je fanouškovství.

10 + 1 = Klara Andersson (Fågelle)

redakce 11.10.2019

Co inspiruje švédskou noise-popovou umělkyni Fågelle, nám shrnula do deseti položek a přihodila jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Binker Golding (uk)

redakce 01.10.2019

Na ukázkách hudebního vkusu saxofonisty Binkera Goldinga se dá celkem názorně demonstrovat, o čem že vlastně je současný britský jazz. Nenechte si ujít na Jazz Goes to Town.

10 + 1 = Scott McCloud (Soulside)

redakce 26.09.2019

Soulside po letech vrací, aby odehráli dva České koncerty. A i když tady hraje Scott, jak se říká, až "druhé housle", respektive kytaru, má naposloucháno, nebrání se modernímu a nezapomíná…

10 + 1 = Sifon (WWW)

redakce 24.09.2019

Než WWW Neurobeat vystoupí před lodí Altenburg 1964, poskládal Ondřej Anděra zvaný Sifon deset a jednu hudební radost.

10 + 1 = Pavel Zlámal

redakce 21.09.2019

Zásadní hudby, která mě zasáhla, je daleko víc a bohužel nemyslím, že bych dokázal vygenerovat průřez, aniž bych se cítil vinen, že jsem něco nebo spíš mnoho opomenul...

10 + 1 = Alexis Fleisig (Soulside)

redakce 19.09.2019

Výběr deseti formativních skladeb tentokrát dostal jiný nádech: tady jsou nejoblíbenější bubenické party Alexise Fleisiga.

10 + 1 = Roberts Vanags (Carnival Youth)

redakce 14.09.2019

„Když lidi přestanou poslouchat smutnou hudbu, bude zle, protože to znamená, že se něčemu brání. Poznání něčeho hlubšího. Vypnou se.“ Zkusme to nedopustit!

10 + 1 = Sasami Ashworth

redakce 10.09.2019

Epické dechy, nádherné melodie, rozmarné aranže a kontra-melodie. Zmínila jsem ty epické dechy? ptá se americká hudebnice Sasami ve svém výběru zásadních songů. Koncert v Praze brzy.

10 + 1 = Rick Maguire (Pile)

redakce 27.08.2019

Kdyby nebyli Fugazi, nemáme spoustu kapel. Ani Pile.