Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Milli Janatková

10 + 1 = Milli Janatková

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 20.08.2017

Hudebnice a výtvarnice Milli Janatková vydala na jaře tohoto roku své druhé sólové album nazvané Mým kořenům, teď představuje jedenáct desek, které ji na její hudební cestě provázely.

Björk - Debut
Björk a její debut z roku 1993 jsem intenzivně poslouchala z kazety asi ve čtrnácti letech. Naléhavě jsem vřeštěla se zpěvačkou a cítila touhu zpívat. Žádné další její album už mě nezaujalo. Debut má sílu.


Bittová, Václavek - Bílé inferno
Bílé inferno Ivy Bittové a Vladimíra Václavka byla další pecka, která vnitřně rezonovala. Hluboká atmosféra, proměnlivé rytmy a poetika. Nutno podotknout, že i Dunaj a Rale měli šťávu.


Faith No More - Angel Dust
Mladší z mých dvou starších bratrů doma v rauši poslouchal Faith No More, tudíž i mě, malé sestře, se album Angel Dust z roku 1992 notně vrylo pod kůži. Ještě dnes, když si ho občas z nostalgie poslechnu, se mnou cvičí. Vedle Soundgarden (vzpomínám na nedávné úmrtí Chrise Cornella) byli mí oblíbenci. Puberta jak vystřižená z magacínu.


Alice in Chains - Dirt
Alice in Chains a Dirt z téhož roku má neuvěřitelnou energii (společně s Nirvanou, kterou jsem hrávala neuměle na kytaru). Grunge se sklony k depresím, samotářství, beznaději, nechuti ke komerci mě oslovil. Dnes mi naštěstí z tohohle veselého výčtu zbyla už jen ta nechuť ke komerci.


Portishead - Dummy
A přišla změna, přechod na gympl a první láska. Portishead a Dummy mmě provázely svou melancholickou sebelítostí ruku v ruce s vlasovými experimenty, včetně ostře zeleného přelivu a centimentrového sestřihu. Ovšem dnes – sebelítost pryč!


Nine Inch Nails - The Downward Spiral
Nine Inch Nails je dojemná vzpomínka na první lásku, která dnes už bohužel nežije. Když jsme na nich byli se současným partnerem v roce 2014 v Praze, dostala jsem se do ajfru, až si toho všiml chlapík z kapelního teamu, přišel k nám a ptal se přítele, jestli je tam se mnou. Prý že jo, no a tak jsme dostali zdarma dvě trika NIN. Prostě rajcovní muzika, na kterou se muselo divočit. Jen pozor na sebedestruktivní náboj.


Maria Rita - Maria Rita
A přicházíme k době, kdy jsem začala vážně uvažovat o muzice. Tedy i k nadějnějším emocím. Přišla ke mně Maria Rita, dcera mé oblíbenkyně Elis Reginy, královny brazilských písní A. C. Jobima. Píseň Cara Valente z alba Maria Rita mě vždycky roztančila a rytmy samby mi naprosto přirozeně vlezly do těla. Jestli opravdu existují minulé životy, tak jsem musela žít v Brazílii. Alespoň jsem zkusila Portugalsko.


Maria João - Maria João
V Portugalsku jsem se ocitla na jazzovém festivalu, na koncertě osobité portugalské zpěvačky Maria João, jejíž stejnojmenné album jsem si koupila. Tvůrčí svoboda (až „hudební drzost“), brazilské a znatelné africké rytmy po jejích předcích vás oživí.


Fitzgerald & Pass... Again
Famózní Ella Fitzgerald s kytaristou Joe Passem na albu Fitzgerald and Pass... Again mi dávali klid, poznání jazzového frázování, vyprávění smyslu písně, a hlavně improvizaci. Není divu, že toto album vyhrálo Grammy, je nádherné.


Badi Assad - Rhythms
Potěšila mě u nás neznámá, ale o to lepší hra na kytaru brazilské krásky Badi Assad. Album Rhythms (1996) ocení ti z vás, kdo máte rádi kvalitu, rytmus, smyslnost a sofistikovanost, včetně klasiky, ale i brazilských rytmů.


Guilty Pleasure: Teresa Salgueiro - O Horizonte
Dnes je pro mě pleasure bez výčitek ticho. V poslední době mě ale zaujala zkušená portugalská zpěvačka Teresa Salgueiro, s níž jsem měla tu čest dvě hodiny mluvit v rámci našeho rozhovoru. Teresa zpívala dvacet let s Madredeus. Ví, o čem zpívá a co chce říct. Její nové autorské album O Horizonte je důkazem.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Beata Hlavenková

redakce 25.03.2020

Sestavila jsem jedenáctku skladeb ne úplně z toho, co mám nejradši, ale z toho, co mě napadalo v dané chvíli, z věcí, které lezly na povrch bez ladu a skladu...

10+1 = Camille Bertault

redakce 12.03.2020

Okouzlující a občas také velmi rozpustilá mladá pařížská dáma miluje jazz, ale cizí jí není ani moderní taneční pop. Camille Bertault se chystá do Brna i Prahy.

10 + 1 = Lucas Warford (Three for Silver)

redakce 09.03.2020

Srdcervoucí srdce kapely, „supící dieselový motor“, jak sám říká, se s námi podělil o svých deset zásadních songů, jednu pecku přidal navíc.

10 + 1 = Františka Tranová (Žižkovská noc)

redakce 07.03.2020

Františka, která pomáhá s divadelně-literární sekcí na Žižkovské noci, a jejích deset oblíbených knih.

10 + 1 = Zdeněk Vymlátil (Zabloudil-a)

redakce 05.03.2020

Originální improvizační sdružení si zakládá na tom, že přesahuje hudbu i nehudbu, pro milovníky škatulek nabízíme avantgardní elektro noise. Co na to Kobylka?

10 + 1 = Jessy Lanza

redakce 03.03.2020

Inspirace Jessy Lanza? Fascinace ženským vokálem a Rhodes pianem. Pompézní hity, křehká elektronika i Mariah Carey.

10 + 1 = June Cocó

redakce 02.03.2020

Některé skladby často proslaví a přivlastní si až jejich interpret. A i ty se objevují v následujícím výběru formativních skladeb June Cocó.

10+1 = Marcin Cichy (Skalpel)

redakce 28.02.2020

Co mají společného polský nu-jazz, prestižní londýnský label Ninja Tune a ostrý chirurgický nástroj? Hledejte v inspiracích Marcina Cichy.

10 + 1 = Seafret

redakce 25.02.2020

Britské duo Seafret tvoří zpěvák Jack Sedman a kytarista Harry Draper. Na kontě mají debutové album Tell Me It's Real z roku 2016, které přivezou do pražské Lucerny.

10+1 = Ivan Eder (Náv)

redakce 18.02.2020

Tvrdé kytary, mystika, ale také tipy, co se hodí k vínu a olivám. Co si poslechnout ve vaně a co na cestě z rande?