Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Milli Janatková

10 + 1 = Milli Janatková

Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 20.08.2017

Hudebnice a výtvarnice Milli Janatková vydala na jaře tohoto roku své druhé sólové album nazvané Mým kořenům, teď představuje jedenáct desek, které ji na její hudební cestě provázely.

Björk - Debut
Björk a její debut z roku 1993 jsem intenzivně poslouchala z kazety asi ve čtrnácti letech. Naléhavě jsem vřeštěla se zpěvačkou a cítila touhu zpívat. Žádné další její album už mě nezaujalo. Debut má sílu.


Bittová, Václavek - Bílé inferno
Bílé inferno Ivy Bittové a Vladimíra Václavka byla další pecka, která vnitřně rezonovala. Hluboká atmosféra, proměnlivé rytmy a poetika. Nutno podotknout, že i Dunaj a Rale měli šťávu.


Faith No More - Angel Dust
Mladší z mých dvou starších bratrů doma v rauši poslouchal Faith No More, tudíž i mě, malé sestře, se album Angel Dust z roku 1992 notně vrylo pod kůži. Ještě dnes, když si ho občas z nostalgie poslechnu, se mnou cvičí. Vedle Soundgarden (vzpomínám na nedávné úmrtí Chrise Cornella) byli mí oblíbenci. Puberta jak vystřižená z magacínu.


Alice in Chains - Dirt
Alice in Chains a Dirt z téhož roku má neuvěřitelnou energii (společně s Nirvanou, kterou jsem hrávala neuměle na kytaru). Grunge se sklony k depresím, samotářství, beznaději, nechuti ke komerci mě oslovil. Dnes mi naštěstí z tohohle veselého výčtu zbyla už jen ta nechuť ke komerci.


Portishead - Dummy
A přišla změna, přechod na gympl a první láska. Portishead a Dummy mmě provázely svou melancholickou sebelítostí ruku v ruce s vlasovými experimenty, včetně ostře zeleného přelivu a centimentrového sestřihu. Ovšem dnes – sebelítost pryč!


Nine Inch Nails - The Downward Spiral
Nine Inch Nails je dojemná vzpomínka na první lásku, která dnes už bohužel nežije. Když jsme na nich byli se současným partnerem v roce 2014 v Praze, dostala jsem se do ajfru, až si toho všiml chlapík z kapelního teamu, přišel k nám a ptal se přítele, jestli je tam se mnou. Prý že jo, no a tak jsme dostali zdarma dvě trika NIN. Prostě rajcovní muzika, na kterou se muselo divočit. Jen pozor na sebedestruktivní náboj.


Maria Rita - Maria Rita
A přicházíme k době, kdy jsem začala vážně uvažovat o muzice. Tedy i k nadějnějším emocím. Přišla ke mně Maria Rita, dcera mé oblíbenkyně Elis Reginy, královny brazilských písní A. C. Jobima. Píseň Cara Valente z alba Maria Rita mě vždycky roztančila a rytmy samby mi naprosto přirozeně vlezly do těla. Jestli opravdu existují minulé životy, tak jsem musela žít v Brazílii. Alespoň jsem zkusila Portugalsko.


Maria João - Maria João
V Portugalsku jsem se ocitla na jazzovém festivalu, na koncertě osobité portugalské zpěvačky Maria João, jejíž stejnojmenné album jsem si koupila. Tvůrčí svoboda (až „hudební drzost“), brazilské a znatelné africké rytmy po jejích předcích vás oživí.


Fitzgerald & Pass... Again
Famózní Ella Fitzgerald s kytaristou Joe Passem na albu Fitzgerald and Pass... Again mi dávali klid, poznání jazzového frázování, vyprávění smyslu písně, a hlavně improvizaci. Není divu, že toto album vyhrálo Grammy, je nádherné.


Badi Assad - Rhythms
Potěšila mě u nás neznámá, ale o to lepší hra na kytaru brazilské krásky Badi Assad. Album Rhythms (1996) ocení ti z vás, kdo máte rádi kvalitu, rytmus, smyslnost a sofistikovanost, včetně klasiky, ale i brazilských rytmů.


Guilty Pleasure: Teresa Salgueiro - O Horizonte
Dnes je pro mě pleasure bez výčitek ticho. V poslední době mě ale zaujala zkušená portugalská zpěvačka Teresa Salgueiro, s níž jsem měla tu čest dvě hodiny mluvit v rámci našeho rozhovoru. Teresa zpívala dvacet let s Madredeus. Ví, o čem zpívá a co chce říct. Její nové autorské album O Horizonte je důkazem.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Marta Kloučková

redakce 30.06.2019

Marta Kloučková, multižánrová zpěvačka, textařka a songwriterka působí na české jazzové scéně. Kde jsou její hudební základy, které písně jsou pro ni nejvíc?

10 + 1 = Bára Zmeková

redakce 21.06.2019

Skladatelka a multiinstrumentalistka Bára Zmeková, vydala na jaře úspěšné album Lunaves, v nejbližších měsících vyráží na pódia klubová i festivalová.

10 + 1 = Tomasz Szpaderski (Kamp!)

redakce 18.06.2019

V taneční hudbě prý neexistuje nic neobjeveného? Polští Kamp! si to nemyslí a jeden z nich nám dal vodítka, kde hledat zdroje. Jejich.

10 + 1 = Inéz Schaefer (Ätna)

redakce 15.06.2019

Inéz Schaefer ve svém projektu Ätna stíhá basový synťák, klavír a zpěv. Miluje minimalismus, zatímco sekundující bubeník Demian vstupuje do hry, aby všechnu tu úspornost rozvířil a proštěrkal.

10 + 1 = Myškin (Panenské plameny)

redakce 11.06.2019

Panenské plameny si s deskou Poníčky získali nejedno hudební srdce. Svoje hudební srdcovky vybral zpěvák a kytarista Myškin.

10 + 1 = Amelie Siba

redakce 04.06.2019

Mladá pražská písničkářka Amelie Siba patří mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Své zasněné písně skládá po nocích, ve dne nám vybrala deset inspirativních skladeb, které slyší kolem sebe.

10 + 1 = Greg Cohen

redakce 02.06.2019

„Kdysi jsem objevil tyhle skladby a ty mě hudebně nasměrovaly jinam,“ říká činný americký jazzový kontrabasista Greg Cohen před náletem na Prahu s kvartetem Masada pod vedením Johna Zorna.

10 + 1 = Miro Luky (The Ills)

redakce 29.05.2019

Miro Luky, kytarista slovenských postrockerů The Ills, pro nás poskládal desítku svých zásadních hudebních okamžiků.

10 + 1 = Adam Krofian (The Atavists)

redakce 20.05.2019

Frontman a zpěvák Adam Krofian servíruje jedenáctku svých zásadních songů, které ho provází od dětství. Pěkný vývoj.

10 + 1 = Kasko (Saténové ruky)

redakce 17.05.2019

Saténové ruky nedávno pokřtily nový vinyl a než zahrají Mezi ploty, poskládal Marek Kasko Babušiak své hudební lásky.