Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Miroslav Papež (Moimir Papalescu)

10 + 1 = Miroslav Papež (Moimir Papalescu)

mexhouse | Články / Seriály / / 10+1 | 16.02.2013

Nová rubrika 10 + 1 dá nahlédnout, co poslouchají muzikanti napříč žánry. Věkem i pohlavím. Moimir Papalescu a očekávaný výčet electro krásek a krautrockových analogů? Pokud jste si stejně jako my poslechli jeho poslední/první desku rozhovor s chlápkem> a dokonce jste si přečetli i rozhovor s chlápkem>, který nejen nahrává hromadu muziky, ale taky masteruje hudební kanóny typu Edith Piaf, možná vás bude zajímat, co si pouští nejraději a co poslouchal u prvního cigára tehdá před lety. Všimněte si - vypadá pořád stejně. Mimozemsky.

 1. Moduretik – Jizvy minulosti (2013)
  Tohle nový album Jana Jiskry jsem slyšel ani nevím kolikrát, když jsem na něj dělal mastering. Důkazem, že je hodně dobrý, je fakt, že si ho pouštím i dávno potom, co jsem master odevzdal.

 2. UFO – Flying (1971)
  Miluju tuhle kapelu, ale jen dokud hráli space rock. Flying je jedno z jejich prvních alb a UFO jsou na něm možná ještě o trochu lepší než další moji oblíbenci – Hawkwind. Flying je parádní kosmickej výlet do raných sedmdesátek.

 3. Karlheinz Stockhausen – Kontakte (1959)
  Kontakte je ztělesněním průkopnické Stockhausenovy tvorby – geniální dílo, které mne asi nikdy nepřestane fascinovat. Vyznačuje se dlouhými klidnými pasážemi, které jsou přerušované náhlými nečekanými změnami. Připravené pásky, na kterých jsou zaznamenané různé kovové efekty a vesmírné elekronické zvuky, vytvářejí fascinující koláže a neobvyklé zvukové barvy. Pravděpodobně Stockhausenovo nejslavnější dílo. Já ho poslouchám nejraději ve čtyřstopé verzi s přidaným klavírem a bicími. Ta byla natočena v Torontu v roce 1978, kdy původní nahrávku doplnili pianista James Tenney a perkusista William Winant.

 4. Steely Dan – Gaucho (1980)
  V pohodě, uvolněné a nekomplikované. Tak by se dalo charakterizovat tohle album od mistrů pop-jazzu, Waltera Beckera a Donalda Fagena. Rád ho poslouchám už od gymplu. V poslední době hlavně při nočních jízdách autem.

 5. Public Image Ltd. - This is PiL (2012)
  Už dlouho neudělal John Lydon dobrou desku. Naposledy se mi líbilo album Album s Gingerem Bakerem, kterej do toho mlátil jak hluchej. Psal se rok 1986. Pak dlouho nic. Až teď.

 6. Fad Gadget – Under The Flag (1984)
  Fad byl velkej fanoušek Marca Bolana, Iggyho Popa a Lou Reeda. Takže je to trochu znát. Ale vůbec to nevadí, protože jako hlavní výrazovej prostředek používá elektroniku. Proslulý byly i jeho vystoupení, plný energie a neuvěřitelně obskurních kreací. Škoda že to tak brzo zabalil.

 7. Francis Cabrel - Carte Postale (1981)
  Moje oblíbená, možná i nejoblíbenější francouzská deska. Poslouchám ji rád, protože mi připomíná místa, kam jezdím rád na dovolenou.

 8. Claude Debussy - The Complete Works for Piano By Walter Gieseking
  Debussy, můj nejoblíbenější skladatel. Častý společník za dlouhých zimních večerů. Tohle album v úžasné interpretaci Waltera Giesekinga jsem míval i na vinylu. Častým poslechem se ale tak ohrálo, že teď ho poslouchám už jen z cédéčka. Je na něm i moje nejoblíbenější Debussyho skladba – La cathédrale engloutie neboli Potopená katedrála. Čistá romantika.

 9. Antony Phillips - Field Day (2005)
  Akustické album bývalého kytaristy a zakladatele Genesis, které mne vždy okouzlí.

 10. Can - The Lost Tapes (2012)
  Mute nedávno vyhrabali z archivu tenhle pádný důkaz toho, jak byli Can důležitou kapelou, která ovlivnila desítky dalších významných hudebníků jako Public Image Limited, The Fall nebo Einstürzende Neubauten. Ztracené pásky jsou příkladem té nejlepší experimentální rockové avantgardní hudby.

 • 1 (guilty pleasure)
  Slade – On Stage (1982)
  Autobusová čekárna. První cigáro. Přenosný kazeťák a Slejdi. To mi bylo 13. A teď si to dávám znovu, jen s tím rozdílem, že místo kámošů ze základky mám za parťáka svého osmiletého syna.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Jiří Kotača

redakce 19.12.2020

Brněnský trumpetista má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal s Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti srdcovek?

10 + 1 = Michal Worek

redakce 25.10.2020

Pianista, skladatel a aranžér Michal Worek vydal nedávno debut Piano, sám ovšem žádný debutantem na hudební scéně není.

10 + 1 = Jan Šikl

redakce 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby. Jaké skladby ho provází životem?

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce 30.08.2020

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...

10+1 = Vi Tranová (Viah)

redakce 08.07.2020

Necháváme nahlédnout do hudebních inspirací Huyen Vi Tranové, ve kterých se objevuje především žebříčkový pop, rap a emoce.

10+1 = Yvonnick Prené

redakce 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog z New Yorku Yvonnick Prené představuje své oblíbené písně.