Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Nikol Bóková

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Oslovila mladé hudebníky, kontrabasistu Martina Kociána a bubeníka Michala Wierzgońě, s nimiž založila trio, které ji umožnilo více improvizovat. S volnýma rukama pak natočila album Inner Place, které si vysloužilo nominaci na Anděla za rok 2019 v kategorii Jazz. Před jejím vystoupením na festivalu JazzFestBrno, které se konečně po roce uskuteční, tu od ní máme deset plus jednu hudební srdcovku.

Herbie Hancock – Maiden Voyage
Předehrou vás vede mlhavým lesem za něčím, co vám chce dát. S příchodem hlavního tématu vám to dává. A je to tak krásné, že se v to chcete rozplynout.


Bohuslav Martinů – Symfonie č. 3, věta druhá
Velikost člověka. Malost člověka. Síla. Zranitelnost. Čas člověka. Nekonečnost vesmíru. Všechno to tam je!


Esbjörn Svensson Trio - Seven Days of Falling/Elevation of Love
Prostřednictvím tohohle záznamu jsem se poprvé seznámila s EST. A pokaždé, když ho slyším, poslouchám jej s bezmeznou vděčností.


Ivo Pogorelich – Gaspar de la nuit
Fenomenální skladatel, nadpozemská kompozice, dechberoucí interpretace. Ta koncentrace. Způsob, jakým mladý Pogorelich vytváří v této interpretaci napětí a drží celou skladbu pohromadě, přestože absolutně prožije každý jediný tón. Stojí za to slyšet i vidět.


Arve Henriksen – Opening Image
Zhudebnění čiré krásy.


Thom Yorke – Suspiria
Unmade. Suspirium. Podivné, růžové dvojLP. Thom Yorke prostě ví. Sice by mi bylo lépe, kdybych neviděla ten film, ke kterému soundtrack vytvořil, ale byla pro mě zajímavá zkušenost vidět snímek až po tom, co jsem měla hudbu naposlouchanou a prožitou. (Film hudbě nesahá ani po kotníky.)


Joan Chamorro - Triste
Nedávno jsem náhodou objevila videa studentů jazzu pod vedením Joana Chamorra. A… do takové školy chceš!


NPR Tiny Desk
Obecně – NPR Tiny Desk Concerts rules! Z toho kvanta super hudby vybírám Tank And The Bangas. Protože… Oh Yeah!


Tomi Punkeri, Einojuhani Rautavaara - Sydämeni Laulu Když je v zimě dlouhý čas, kdy mnoho dní přes sychravo a mlhu neprojde k zemi jediný paprsek slunce, pak mi třeba cyklus Cantus Arcticus finského skladatele Rautavaary umí připomenout, že i na tom jde najít to poetické, inspirativní, a to zimu fakt nemusím. Sdílím jeho píseň Sydämeni Laulu, protože dostat od interpreta takovou hloubku prožitku ze soutěžního záznamu, to je na pováženou.


David Bowie – I'm Deranged Double Dose of Davids.


+1
The Beatles vs Blue Velvet - Blue Rigby Kdyby mi někdo řekl, že vzal skladbu mého oblíbeného Badalamentiho z mého oblíbeného filmu Blue Velvet a přes to plácnul mojí oblíbenou Eleanor Rigby, asi bych se nejdřív osypala a možná prohlásila něco o tom, že by se lidi s těmi mešapy měli fakt krotit. Rozhodně bych nevěřila, jak moc si na tom ujedu.

Info

Nikol Bóková
fb interpreta

živě:
JazzFest Brno: Nikol Bóková Trio + Libor Šmoldas NYC Trio
24. 11. 2021 19:30
Cabaret des Péchés, Brno
web festivalu

foto (c) Jan Vala

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

10 + 1 = Lukáš „Lelek“ Novotný (Bratři Orffové)

redakce 16.04.2022

Bratři Orffové jsou zpátky? Dejte si deset a jednu zásadní písničku zákládajícího člena a kytaristy „Lelka“ Novotného, jízda je to rozmanitá, a kupte lupen na jarní koncert.

10 + 1 = Elderbrook

redakce 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Tracklist jeho zásadních skladem je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do…

10 + 1 = Hior Chronik

redakce 24.03.2022

Jeho zvuk je schopný pojmout delikátní klavírní témata i deephouseové beaty. Poslouchejte zásadní skladby pro řeckého producenta, jehož workshop i živák můžete navštívit už zítra.

10 + 1 = dj poolboi

redakce 23.03.2022

Produkce texaského tvůrce se klasifikuje jako emo-house a je nasnadě, že průlom zažil v prvních měsících pandemie. Již za pár dní živě na Spectaculare.

10+1 = Michael Lovett (Metronomy)

redakce 13.03.2022

Metronomy po dvou letech čekání vystoupí v Roxy, ale taky na Flédě. Klávesista a kytarista Michael Lovett vybírá deset nejoblíbenějších písní a jedno guilty pleasure.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace