Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Olaf Olafsonn

10 + 1 = Olaf Olafsonn

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 17.02.2021

Svou hudbu se skupinou Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip či s aktuálním projektem Budeč vydává pěkně po staru na vinylech či kazetách. Etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, skrývající se pod jménem Olaf Olafsonn, představuje své srdcovky. „Prvně bych rád podotknul, že vybrat deset písniček je fakt zlo, protože toho, co člověka formovalo a ovlivňovalo, jsou tisíce hodin různý hudby. Tohle je spíš výběr hlubokých zářezů a toho, co mám zrovna na gramofonu.“

Giuseppe Verdi - Dies irae
Pro mě nejlepší Dies irae snad vůbec. Ještě když si k tomu člověk vybaví hrdinskou historku s Rafaelem Schächterem, dostane tohle requiem ještě větší sílu a hloubku.


Gideon Klein - Partita für Streicher
Těžko říct, jak by pokračovala hudební cesta Gideona Kleina – určitě by byla fenomenální –, kdyby tragicky neskončila za hrozných okolností. Terezínské partity jsou jedním z obřích mement na tohle období.


Hana Ulrychová - Za vodou, za horou
Ztracený a málem zničený klenot československé a troufnu si říct i světové hudby. Po desce, která je ve své prapodstatě zcela drásavá, je tahle písnička obrovským oddechnutím v náruči domova.


Hala Strana - Streets of Raised Platforms
Tenhle úžasnej projev Stevena R. Smithe kombinující field recordings a minimalistický kompozice mě dostane vždycky.


Psí vojáci - Prší 3
Protože život je fakt takovej řetízkovej kolotoč bez obsluhy. Život, no…


Comus - Song to Comus
Bright the sunlight summer day, Olaf wakes, he starts to play…


Billy Strings - Dust in a Baggie
Billy je fantastickej, můžu se na něj koukat hodiny a pořád mi bude padat brada před tím, jak ty kluci hrajou. Dust in a Baggie je minimálně věc, ke který se hlavně v první sloce můžu občas vztáhnout i sám, takže srdcovka.


Marta Kubišová - Modlitba pro Martu
Zcela zásadní věc český kultury a hudební symbol okupace v roce 68. Z titulků v díle Písní Rudolfa III., kde se tahle píseň objevila, mrazí i dnes.


Igorrr - Musette Maximum
Igorrra miluju od začátku. Co dělá v posledních letech, je prostě zábavná hudební koláž, ač pro některé už je to moc hravý.


Villagers of Ioannina City - Father Sun
Z týhle desky je tězký vybrat jednu věc, protože je celá fantastická. Konečně někdo, kdo nebrečí a dokáže zpívat o nějakejch spirituálních tématech s grácií. Father Sun proto, že sám funguju na solární pohon a mám rád kult slunce.


Frank Sinatra - I'm Gonna Live Till I Die
Starej swing miluju jako žánr celej a tuhle píseň zejména proto, že nám v tom lidským snažení vlastně nic jinýho než "live till we die" nezbejvá.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

10 + 1 = Lada

redakce 14.08.2021

Všech jedenáct členek dívčího sboru vybralo svou oblíbenou píseň a nadto přidaly jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce 10.08.2021

Kolektivní halucinace vydali v březnu metafyzickou desku Reality, za pár dní vystoupí na Maratonu hudby v Brně. Kapelní kořeny rostou kudy?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace