Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 11.09.2020

Dokumenty, virtuální realita, pohádky, urbex. Pětice klíčových slov, které definují svět a tvorbu Ondřeje Moravce. Studoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK a následně scenáristiku na FAMU. Svoji profesní dráhu začínal jako novinář v České televizi, kde pracoval v redakci kultury. Poté vyměnil televizi za film. Od roku 2014 pracuje na lidskoprávním festivalu Jeden svět, od roku 2018 jako programový ředitel. Vedle klasických filmů se nadchl pro médium virtuální reality – pod jeho režijním vedením vzniká první český artový VR projekt Tmání, tematizující vyrovnávání se s depresí. Které filmy z letošní festivalové nadílky doporučuje neminout? Deset tipů a jedno guilty pleasure.

Češi jsou výborní houbaři
Režie: Apolena Rychlíková
Česká republika
2020 | 54 min.
Co se stane, když dáte dohromady mimozemšťany, doutnající továrny, podivnou sbírku bazénů lidského druhu a vykořisťované kravičky? Tahle eko-aktivistická vizuální esej s komediálním feelingem odpíchne podzimní část Jednoho světa. Pokud vám tedy není osud světa úplně lhostejný, přijďte si trochu „zamimozemštit” nad tím, proč lidé dělají planetě tak divné fauly.

Kolektiv
Režie: Alexander Nanau
Rumunsko, Lucembursko
2019 | 109 min
Když jsem byl zavřený během jarní korona krize ve svém bytě, říkal jsem si: Snad to nedopadne jako v Rumunsku. Vítězný film Mezinárodní soutěže se totiž dívá do velmi temných zákoutí rumunského zdravotnického systému a slovním spojením “problémy s dezinfekcí” by se zde dalo takřka vytírat. Až na to, že ta dezinfekce není úplně košér a umírají kvůli ní lidi. Takže pozor, pánové Adamové a další, může být ještě hůř.

Mai Khoi and the Dissidents
Režie: Joe Piscatella
USA
2019 | 70 min.
Do Vietnamu jezdí spousta lidí za exotickou dovolenou, protože turisti místní kraj ještě tolik nezbombili. Jenže málokdo ví, že to tu je s komunismem pomalu horší než v Číně a že svoboda slova je pro místní obyvatele asi stejně tak exotická, jako pro nás místní pláže. Jenže zpěvačka a aktivistka Mai Khoi (která před pár lety byla osobně na Jednom světě jako porotkyně) se rozhodla, že je potřeba své zemi nablýskané PR trochu pocuchat. A dělá to moc dobře.

Malířka a zloděj
Režie: Benjamin Ree
Norsko
2020 | 102 min.
Napadlo by vás, že když vám někdo něco ukradne (kór když se jedná o obraz, který jste sami namalovali a není to úplně levná záležitost), že se s tím člověkem pak skamarádíte? Tahle story se stala české malířce žijící v Norsku Barboře Kysilkové. A ještě díky dotyčnému zloději začala otevírat svoje stará traumata. Hodně zapeklitý příběh. Aneb každý si najděme svého hodného zloděje.

Nejšťastnější muž na zemi
Režie: Joonas Berghäll
Finsko
2019 | 85 min.
Když chlap brečí, je to pořád docela faux paux. Protože má být ten silný, zodpovědný, uvědomělý a zároveň citlivý. Takže takový obyčejný superhrdina, že? Nároky na současné muže jsou veliké a tenhle film ukazuje skupinku chlápků, kteří se rozhodli, že už si na nic hrát nebudou. A je to hodně osvobozující. Takže pánové, kapesníčky a do kina.

Půlnoční rodina
Režie: Luke Lorentzen
Mexiko
2019 | 80 min.
Asi málokdo chce být zavřený celý večer v sanitce. V téhle se ale dějí takové příběhy, že to stojí za to. V devítimilionovém Mexico City jezdí jen pětačtyřicet veřejných sanitek. A tak si Fernando založí vlastní sanitkový byznys a s celou svou rodinou zachraňuje po nocích místňáky, kteří se dostanou do nesnází. Energický doku-thriller, který houká ve světě i u nás jen samými superlativy.

Lovemobil
Režie: Elke Lehrenkrauss
Německo
2019 | 106 min.
Pokud jste si nikdy nezaplatili prostitutku (vítejte v klubu), můžete se v tomhle filmu skoro jedna ku jedné podívat, jak to celé probíhá. Jedná se o unikátní vhled za stěny malých karavanů u silnice, kde ženy loví své kunčofty. Je v tom smutek a vztek, ale zároveň je film jednou velkou estetickou laskominou, která se strukturou i vizualitou vyrovná kdejakému hranému filmu.

Tímhle vlakem jedu
Režie: Arno Bitschy
Francie, Finsko
2020 | 77 min.
Vždycky jsem měl sen skočit na nákladní vlak a někam se jím nechat odvést, neznámo kam. A díky tomuhle filmu jsem zjistil, že to vlastně není zas až takové sci-fi. A taky jsem zjistil, že to dělají i holky. No a kde jinde než v Americe. Kerouac hadr. Lepší babí léto na kolejích si jde jen těžko představit.

Zazpívej mi
Režie: Thomas Balmès
Francie, Německo, Švýcarsko
2019 | 95 min.
V poslední době jedu všechny možné Tindery, Grindery, OkCupidy a další online seznamovací šílenosti. A najít někoho blízkého je fakt boj. A teď si představte, že se tyhle appky dostanou do rukou bhútánskému mnichovi, který nikdy neměl smartphone v ruce a touží po lidské blízkosti. V Bhútánu mají místo HDP tzv. hrubé domácí štěstí. No ano, to teda mají. A se smartphony evidentně ještě hrubší.

Tunel
Režie: Nino Orjonikidze, Vano Arsenishvili
Gruzie, Německo
2019 | 92 min.
Letos se Jeden svět zaměřil mimo jiné na Čínu. To, jak Čína dokáže “exportovat” vše možné, jsme na jaře dost vydatně pocítili. Tenhle film ukazuje, jak Čína má prsty opravdu snad ve všem. Zde konkrétně v Gruzii staví Číňané tunel, který má místní propojit s Transsibiřskou magistrálou. A jak to vypadá, když gruzínský ogar potká čínského dělňase? Radši se na to napijte, nebudete sami.

guilty pleasure: Don't F***k with Cats: Hunting an Internet Killer
Režie: Mark Lewis
Velká Británie
2019 | 187 min.
Pokud se rozhodnete, že místo toho, abyste vyrazili na Jeden svět, budete hnít doma u kompu, tak si k tomu pusťte kočičkovýho zabijáka. Velmi obskurní záležitost z produkce Netflix ukazuje neuvěřitelný příběh, u kterého hodně váháte, jestli to celé není hoax. Amatérští detektivové se tu vydají po stopách narcistního šílence, který zabíjí koťátka (jen tak) a ještě se o to dělí na sociálních sítích. No hnus fijalovej. Jenže, jak se říká, na každou svini se vaří voda…

Info

Jeden svět Praha
11. - 13. 9. 2020 Kasárna Karlín, Praha
do 22. 9. 2020 pak budou filmy promítány v pražských kinech
fb událost

Jeden svět regiony
17.9. - 24. 10. 2020
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

10 + 1 = Lada

redakce 14.08.2021

Všech jedenáct členek dívčího sboru vybralo svou oblíbenou píseň a nadto přidaly jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce 10.08.2021

Kolektivní halucinace vydali v březnu metafyzickou desku Reality, za pár dní vystoupí na Maratonu hudby v Brně. Kapelní kořeny rostou kudy?

10 + 1 = Dano Šoltis

redakce 31.07.2021

Dana Šoltise můžete vidět na našem oblíbeném festivalu Dobršská brána, na němž vystoupí ve slovensko-polském projektu MaBaSo.

10 + 1 = Bálint Szabó (Decolonize Your Mind Society)

redakce 20.07.2021

Maskovaná šestice z Budapeště Decolonize Your Mind Society se inspiruje se tradiční mimoevropskou hudbou i psychedelií. Na která jména přísahá jeden z jejích zakladatelů?

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce 03.07.2021

Jaké songy formovaly frontmana Dirty Old Dogs a autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

10 + 1 = JAF 34

redakce 19.06.2021

Maskovaný umělec a hudebník JAF 34 pojal svou jedenáctku jako podporu české scény. Rozluštíte hudební hádanku?

10 + 1 = Alex Fonar (Acid Row)

redakce 12.06.2021

Nejoblíbenější hudební lahůdky zpěváka Acid Row, to jsou černé díry i důvody, proč mít rád zkreslenou basu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace