Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Peter Korman

10 + 1 = Peter Korman

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 12.03.2019

Určující hudební zážitky Petera Kormana, představitele nastupující slovenské jazzové generace? Ve svých začátcích si zadal s folklórem a stále se k němu hlásí, souběžně studoval klasický kontrabas na konzervatoři v Bánské Bystrici, na což navázal studiem jazzového kontrabasu na brněnské JAMU a v Berlíně na Jazz Institut Berlin. Získal cenu za kompozici na soutěži Nové tváre slovenského jazzu a cenu za instrumentální výkon na Czech Jazz Contest. A co nevidět se chystá se svým kvintetem vystoupit na brněnské přehlídce JazzFestBrno. Bach a Zepelíni vedle sebe? Nic není nemožné.

Slovenský folklór
Pre niekoho je folklór archaická hudba, ktorá by sa mala zakonzervovať a ďalej sa nevyvíjať. Pre mňa to bola nesmierne obohacujúca muzikantská skúsenosť, kedy som sa naučil veľa o improvizácii, hraní z ucha a vytrénoval som si svoju hudobnú pamäť. Folklór a jazz majú toho viac spoločného, ako si kto myslí alebo si dokáže pripustiť.

Led Zeppelin
Toto sa mi spája s teenagerským obdobím, kedy som hral v prvej a poslednej školskej kapele basgitaru a počúval Zeppelin, Nirvanu a Placebo.

Dežo Ursiny – Modrý Vrch
Génius, ktorý dokázal zhudobniť básne jedného z Osamelých bežcov, Ivana Štrpku, a vytvoril tak v slovenských hudobných vodách ojedinelé dielo.

Oscar Peterson Trio – We Get Requests
Tu hrá na kontrabas Ray Brown, môj najväčší kontrabasový vzor, vďaka ktorému som sa do jazzu poriadne zažral a začal som ho viac študovať.

Paul Chambers – Bass on Top
Ďalší z kategórie bass heroes. Chambers predbehol svoju dobu modernými linkami a virtuóznymi sólami.

Sonny Rollins – The Bridge
Krásny album môjho obľúbeného saxofonistu. Rytmika neuveriteľne šlape a Rollins hrá nádherné melodické sóla.

J. S. Bach – violoncellové suity
Bacha sa snažím hrať stále. Síce mi to moc nejde, ale veľmi ma to baví.

Brad Mehldau Trio
Čo k tomuto dodať...

Gerald Clayton – Life Forum
V prvom rade mám rád toto trio kvôli ich vzájomnej, vyššej forme komunikácie. Stále nechápem, ako to robia... A samozrejme sa mi páči aj skladateľský rukopis Geralda Claytona.

Kendrick Scott Oracle – Conviction
K hudbe Kendricka Scotta som sa dostal len nedávno a musím povedať, že ma dostala svojou pravdivosťou hudobnej výpovede. Takisto ma zaujal zvuk a inštrumentácia kapely a hlavne komplexnosť celého albumu Conviction.

Lianne La Havas – Blood
Absolútna kráľovná v skladaní 2-3 akordových pesničiek, zatiaľ má dva albumy a oba sú výborné.

Info

JazzFestBrno:
Peter Korman Quintet
24. 3. 2019 19:30
Alterna, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Barbora Beps Pokorná (Beps’n’Johnnies)

redakce 16.01.2020

Barbora Pokorná z temné kytarové úderky Beps’n’Johnnies před křtem debutové desky Bare Bones poskládala seznam deseti songů, které ovlivnily její hudební dospívání.

10+1 = Hannes Fröhlich (Ogrom Circus)

redakce 13.01.2020

Hannes Fröhlich přijede na konci ledna se svou kapelou Ogrom Circus do Prahy i Brna. Kapelník téhle psychadelické smečky sepsal Full Moonu seznam svých oblíbených hitovek.

10 + 1 = Tamaryn Brown (Tamaryn)

redakce 05.01.2020

Tamaryn Brown slaví jedenáct let své kariéry, během níž se posunula od dream shoegazu k pozitivně laděným syntezátorům. Před pražským koncertem její oblíbené písničky.

10 + 1 = Pan Mže (Povodí Ohře)

redakce 01.01.2020

Pan Mže prochází pozoruhodnými skupinami, tu na klávesy, tu na kytaru hraje, mocnou hřívou máchá, tichým okem hýbe. Co poslouchal, když byl dítě, když byl mlád?

10 + 1 = Kiki Hitomi (King Midas Sound, WaqWaq Kingdom)

Jan Starý 04.12.2019

Japonská hudebnice Kiki Hitomi prezentuje výběr ze soundtracků k animé, které formovaly její zvláštní svět.

10 +1 = Mikuláš Pejcha (Mydy Rabycad)

redakce 13.11.2019

Křest alba Numbers se chystá na druhou půlku listopadu, ještě předtím nám ale saxofonista Mikuláš Pejcha vysypal deset formativních písní jeho hudebního vkusu.

10 +1 = Jordi (Tús Nua)

redakce 11.11.2019

Radiohead spadali do stejné kategorie jako Placebo, přiznávám, byla jsem malá skeptická srágorka, co spoustu hudby odsoudila po zběžném poslechu..., říká Jordi ve výběru svých srdcovek.

10 +1 = Aleš Hrebeniak (dokruhu)

redakce 08.11.2019

Pro iniciaci Converge máme více než pochopení, stejně jako není od věci se prohrabat domácí scénou a sfouknot z desek prach, nebo si i přiznat, že všechno už je dávno…

10 +1 = Sven Engelsman (The Sweet Release of Death)

redakce 05.11.2019

Žebříček bubeníka Svena sází na jistoty, stejně jako se jim nezdráhá vyhnout, jako když se těšíte na křest nového EP své oblíbené kapely, ale smete vás neznámý support.

10 + 1 = Luka (Haiku Garden)

redakce 04.11.2019

Vkus Luky z kapely Haiku Garden sahá od hlasitých vypalovaček spjatých s obdobím první vzpoury přes nejoblíbenější písničkáře až k podivnému lo-fi popu...