Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Romek Hanzlík

10 + 1 = Romek Hanzlík

Barka Fabiánová | Články / Seriály / / 10+1 | 01.07.2016

Romek Hanzlík je rozhodně jedna z nejvýznamějších osobností české alternativní scény. Už léta se věnuje organizaci hudebního festivalu Eurotrialog v Mikulově, pravidelně pořádá Slet bubeníků, podílí se pod hlavičkou A.M.P. ale i na řadě menších koncertů. Dělá manažera několika českým kapelám (Už jsme doma, Plastic People of the Universe, Jiří Schmitzer) a v posledních pěti letech se věnuje i produkci audiovizuálních děl. Z jeho posledních aktivit je třeba zmínit také produkci alba Sbohem a řetěz - desku coverů Filipa Topola a Psích vojáků, navíc loni šel do kin jeho dokument Takovej barevnej vocas letící komety, pojednávající o této kapele. Je jedním ze zakládajících členů kapely Už jsme doma, se kterou si příležitostně zahraje. Rád fotí a cestuje. Už více než rok také mapuje svůj každodenní život na facebookovém fotoblogu Paperback Life.

Činna - Tři noci
Geniální skladba skupiny Činna. Tak jednoduchá, tak prostá a tak účinná! Hlavně v živém provedení Hmyzákově neopakovatelná… Pociťuji pomíjivost času a ztracené lásky.


Beatles – Because
Tak to je jízda. Beatles byli geniální, ovlivnili světovou hudbu jako nikdo předtím a dali směr hudbě na padesát let dopředu. Nebýt Beatles, byla by tu nuda. Tuhle chci zahrát na pohřbu. Vybírám ale nikoliv klasickou verzi z Abbey Road, ale jednu z pirátsky vydaných verzí: Take 16 (Because a capella)


Wolfgang Amadeus Mozart - Requiem D moll
Od Mozarta cokoliv. To nejsou žádné zkomponované skladby, to není upocená melodie, to je jiskření Bohů!!! Ta lehkost v hudbě – to nemá obdoby! Kolikrát musím po deseti minutách poslouchání sundat sluchátka, protože tam toho je tolik, tolik, tolik! Pořád je co objevovat i v již stokrát slyšených skladbách. Ne nadarmo Mozartovi říkal císař Josef II.: Příliš mnoho not, můj Wolfgangu…! Ale dobrá, držme se zadání – jedna skladba, tedy vybírám* Requiem d moll*. K tomu doporučuji poslední dvacetiminutovku z filmového Amadea, kde umírající Mozart diktuje noty Requiem Salierimu, to je síla. A verze, kterou jsem vybral, je delikatesa, ke které mám osobní vztah. Schválně neprozradím dopředu, o co jde, ale fanoušci letících komet poznají. Lacrimosa


Pluto – Pro Johanku
Tato píseň mi odkryla další světy, její poslech mne zaváděl do jiných dimenzí, otevřely se jednoduše dveře a byl jsem jinde. Na desce ji zazpívala tehdejší Fajtova partnerka Iva Bittová. Na koncertech ji zpíval nádherně i Venca Bartoš. Která se vám víc líbí?


Psí vojáci – Žiletky
Jako manažer Psích vojáků jsem zažil desítky koncertů. Nešlo to, abych je vždy poslouchal celé. Ale Žiletky jsem si nenechal ujít nikdy. Filip je hrál poslední roky jako přídavek. Běhal mi při tom mráz po celém těle! O tom, jak jsou Žiletky působivé, svědčí množství coververzí. Vybral jsem tu nejméně známou, ale zároveň tu nejostřejší. Skupina Gride: Žiletky.


While My Guitar Gently Weeps
Miluji tuhle píseň od George Harrisona. Vybral jsem verzi z koncertu A Tribute to George Harrison z roku 2004. Prince, Tom Petty, Steve Winwood, Jeff Lynne, mladý Harrison a další. A vybral jsem ji i kvůli Princovi, který před pár týdny zemřel. Na pódiu jako velkej frajer s ohrnutým límcem. To sólo na konci je famózní.


FPB – Listíčko
Zhudebněná báseň Oldřicha Mikuláška. Drsný punk a jemná báseň – jaká kombinace. Dovolím si citovat celý text: Co platny jsou zde všechny řeči. A křik. A ticho po něm. Cit, láska a lítost vždycky klečí. A listí, listíčko třese stromem. Konec citace. Opět výtečné působení hudby a slov – hudba umocňuje účinek slov a sama o sobě je působivá… a tajemno vhání slzy do očí… nevybral jsem dobovou verzi u konce osmdesátých let, ale tu, jak to hrajeme s Už jsme doma poslední roky jako FPB. 2008 Jaroměř Antifest. Kytarista Sex Pistols řekl: Nemám rád kytarová sóla. Za prvé je neumím, a za druhé je nemám rád. Podtrhuji!


HAIR – Let the Sunshine In
Vlasy jsem viděl taky někdy na počátku 80. let na domácí VHS projekci. Film je starý skoro 40 let a pořád funguje. Miluji ten závěr. Aquarius/Let the Sunshine In. Dokonce, když jsme s Už jsme doma pobývali ve W.D.C., zašel jsem do Arlington National Cemetery. Kvůli té scéně u Bergerova hrobu a jak pak kamera odjíždí nahoru. Ale byl jsem zklamán. Zájezdy kadetů a atmosféra byla prostě úplně mimo. Lepší je si ponechat dojem z filmu.


Sex Pistols
Tohle mě formovalo! No future! Není co dodat.


The Residents – Freak Show
V roce 1995 jsem byl členem The Residents Freak Show Live Orchestra. Hráli jsme s Už jsme doma hudbu k Freak Show jako k divadlu pod režií samotných The Residents.


A jako guilty pleasure ordinuji TICHO! To je taky skvělá hudba - a což teprve to vnitřní ticho. Ostatně ticha si, až seknu s tím manažerováním, užiju dost a dost. A ani mi nebude vadit, až dojde ropa. Nejtajemnější je ticho v noci.


Info

Eurotrialog Mikulov
18. ročník festivalu nepopulární hudby
26. - 27. 8. 2016 Mikulov

www.eurotrialog.cz/
www.romekhanzlik.cz
www.facebook.com/romekhanzlik.paperbacklife/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 +1 = Mikuláš Pejcha (Mydy Rabycad)

redakce 13.11.2019

Křest alba Numbers se chystá na druhou půlku listopadu, ještě předtím nám ale saxofonista Mikuláš Pejcha vysypal deset formativních písní jeho hudebního vkusu.

10 +1 = Jordi (Tús Nua)

redakce 11.11.2019

Radiohead spadali do stejné kategorie jako Placebo, přiznávám, byla jsem malá skeptická srágorka, co spoustu hudby odsoudila po zběžném poslechu..., říká Jordi ve výběru svých srdcovek.

10 +1 = Aleš Hrebeniak (dokruhu)

redakce 08.11.2019

Pro iniciaci Converge máme více než pochopení, stejně jako není od věci se prohrabat domácí scénou a sfouknot z desek prach, nebo si i přiznat, že všechno už je dávno…

10 +1 = Sven Engelsman (The Sweet Release of Death)

redakce 05.11.2019

Žebříček bubeníka Svena sází na jistoty, stejně jako se jim nezdráhá vyhnout, jako když se těšíte na křest nového EP své oblíbené kapely, ale smete vás neznámý support.

10 + 1 = Luka (Haiku Garden)

redakce 04.11.2019

Vkus Luky z kapely Haiku Garden sahá od hlasitých vypalovaček spjatých s obdobím první vzpoury přes nejoblíbenější písničkáře až k podivnému lo-fi popu...

10 + 1 = Petr Zenkl (Paprsky inženýra Garina)

redakce 31.10.2019

Pink Floyd nejsou soundtrack k Čelistem a covery Laibach měly říz. Své hudební srdcovky vybral Petr Zenkl z Paprsků inženýra Garina.

10 +1 = Robert Niziński (Księżyc)

redakce 30.10.2019

Na první pohled je zřejmé, že Robert Niziński má naposloucháno hlouběji, než bývá obvyklé. Ale i nejsečtělejší z nás si sem tam připomenou, jak chutná přecpat se sladkým...

10 + 1 = Tereza Papáčková (Lebanon)

redakce 25.10.2019

Olomouckou formaci Lebanon potkáte na festivalu Alternativa. Tohle jsou hudební srdcovky jejich zpěvačky Terezy Papáčkové.

10 + 1 = Judith Hill

redakce 23.10.2019

Americká zpěvačka Judith Hill byla dlouhá léta vokalistkou hvězd jako Stevie Wonder, Michael Jackson nebo Prince. Teď přijede sama. Její kořeny?

10 + 1 = Kateřina Elznicová (Manon meurt)

redakce 21.10.2019

Její éterický hlas je nepřehlédnutelnou součástí celku. Kateřina Elznicová z Manon meurt vybírá své hudební srdcovky.