Články / Seriály / / 10+1

10+1= Rou Reynolds (Enter Shikari)

10+1= Rou Reynolds (Enter Shikari)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 10.04.2020

Enter Shikari se dali dohromady na londýnském předměstí St. Albans v roce 2003. Inspirovaní DIY hardcoreovou scénou i drum’n’bassovými DJ sety začali kombinovat metal s dubstepem. Neobvyklý styl k nim přilákal pozornost a jejich debutové album Take to the Sky (2007) vystřelilo na přední pozice prodejních žebříčků. Jejich zpěvák Rou Reynolds se s námi, pár dní předtím, než Enter Shikari vyjde nová deska, podělil o deset a jednu svých osudových hudebních lásek. Vzpomíná na dětství i samotné prazačátky Enter Shikari aneb Od Čajkovského až po Prodigy.

Glen Miller – In the Mood
Moje chůva byla velká fanynka bigbandového jazzu a swingu a milovala sledování těchhle starých vystoupení. Pro mě to jako pro dítě bylo ohromně vtahující. Jedna z mých prvních vzpomínek je, jak jsem stočený do klubíčka na gauči, sleduju Glen Miller Orchestra, jím čokoládu a možná i trochu tančím.

Gloria Jones – Tainted Love
U tohohle velmi vzpomínám na to, jak jsem procházel jako teenager kolekci vinylů svého táty. Pracoval jako DJ pod Motown Records a měl množství hudby, ve kterém se dalo ztratit. Odsud jsem už jako dítě získal cit pro melodie a harmonie. Bydleli jsme v takovém tmavém a strašidelném sklepě, i přesto mě tam tahle písnička vždycky roztancovala. Úplně rozzářila náš byt!

Petr Iljič Čajkovskij – 1812 Overture
Tenhle kus mi ukázal táta. Tohle je skladba, která dovede nadchnout do klasické hudby každé dítě, je to bombastické a explozivní. Ale taky tam je mnoho citlivých momentů. Naučila mě hodně o budování dynamiky hudby.

Queen & David Bowie – Under Pressure
Vzpomínám si, jak jsem objevil Queen a byl unešený z jejich virtuozity. Přišli mi strašně grandiózní, stal jsem se jimi úplně posedlý, už jako dítě. Taky jsem díky tomu objevil Davida Bowieho, ačkoliv jsem ho na téhle nahrávce nejdřív vnímal jen jako hlas. Rodiče mi pak ukázali i jeho desky a láska byla na světě.

Manic Street Preachers – Australia
Manics na mě měli ohromný vliv hudebně i textově. Náš basák Chris a já jsme se učili hrát všechny jejich písničky společně. Ve dvanácti jsme začali studovat jejich akordy a texty a vydrželo nám to dodnes.

Blur – Advert
Vyrůstal jsem s britpopem. Oasis, Blur, Pulp, The Verve, tihle všichni byli moji hrdinové. Vokál Damona Albarna a kytara Grahama Coxona na mě mají dodnes nepopsatelný dopad. Jsou nevyčerpatelným zdrojem nápadů.

The Prodigy – No Good (Start the Dance)
Byl jsem odchovaný primárně na kytarové hudbě, objev breakbeatu, acid houseu a raveu pro mě tak byl velmi zlomový moment. Prodigy měli zápal a vášeň rockové kapely, ale vtáhli mě do světa elektronické taneční hudby.

SikTh – Skies of Millennium Night
Žil jsem v Hertfordshiru, kde jsme měli neuvěřitelně pulsující hardcore/punkovou a metalovou scénu. Pamatuju si, jak jsem ve čtrnácti letech sledoval tuhle kapelu v místním klubu pro mladé. Byl jsem unešený a zároveň trochu vyděšený z intensity té hudby. Brzo se z nich ale stala jedna z mých oblíbených kapel. Dan Weller, jejich kytarista, se stal naším dobrým kamarádem a pracoval s námi od té doby téměř na každém albu.

Gorilla Biscuits – Start Today
Objevení amerického hardcoru byl pro mě zásadní. Je to obrovská scéna složená ze spousty lokálních kapel, které se zabývají jeho významem a historií. Díky téhle kapele jsem začal chápat, kde je jádro takové vášně.

High Contrast – If We Ever
Náš kytarista Rory má staršího bratra, který dělal drum’n’bassového Dje. Představil nám tuhle scénu a zaujala nás náruživá energie, v pro nás zatím neprozkoumané formě. Label Hospital Records se stal naším spřáteleným kolektivem a užívali jsme si spolupráci po několik let.

guilty pleasure: Henrik Høven – Weekend
Nevěřím moc na guilty pleasures. Mám rád všechny typy hudby, ale chápu, že lidi můžou být občas překvapení, že se mi líbí i něco takového. Práci na téhle hudbě jsem si opravdu užíval, je za tím tým velmi talentovaných lidí. A Henrikův hlas je neuvěřitelný.

Info

Enter Shikari
fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

10 + 1 = Lada

redakce 14.08.2021

Všech jedenáct členek dívčího sboru vybralo svou oblíbenou píseň a nadto přidaly jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce 10.08.2021

Kolektivní halucinace vydali v březnu metafyzickou desku Reality, za pár dní vystoupí na Maratonu hudby v Brně. Kapelní kořeny rostou kudy?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace