Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Seafret

10 + 1 = Seafret

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 25.02.2020

Britské duo Seafret tvoří zpěvák Jack Sedman a kytarista Harry Draper. Jádro jejich hudby spočívá především v čistém songwritingu, jednoduchých produkcích a kontemplativní atmosféře. Silný hlas a kytara nebo piano, místy smyčce. Není se čemu divit, že jejich isnpirací jsou jména jako Boby Dylan nebo John Martyn. Na kontě mají debutové album Tell Me It's Real z roku 2016, a to, stejně jako skladby z chystané novinky, přivezou 27. února do pražského Lucerna Music Baru.

John Martyn - Solid Air
Jack: S Harrym jsem se potkal ještě jako teenager na open micu v našem rodném městě. Fakt mě zaujal jeho styl hraní na kytaru, hrozně se odlišoval od všech ostatních. Znělo to, jako by hráli dva lidi a ne jen jeden! Spřátelili jsme se, doporučovali si hudbu a on mi ukázal svého oblíbeného hudebníka Johna Martyna. Říkal, že je jeho nejdůležitější inspirace a že kvůli němu začal hrát na kytaru. Od té doby jeho hudbu miluju taky.

Bob Dylan - A Hard Rains A-Gonna Fall
Jack: Když jsme se s Harrym seznámili, začali jsme se skoro každý večer setkávat u mě doma, pouštěli si hudbu a jamovali u mého jídelního stolu. Harryho táta, který byl taky hudebník, miloval Boba Dylana. A Harry mi jednou hrál tuhle písničku, slyšel jsem ji od něj dřív než v originále, a ten text a jednoduchost akordů mě úplně dostaly. V ten moment mi došlo, že nejlepší způsob, jak otestovat kvalitu songu, je zbavit ho veškeré produkce. Pokud to s vámi pořád něco dělá, víte, že máte fakt silnou píseň.

White Stripes - The Big Three Killed My Baby
Jack: Existují kapely, od kterých fakt hrozně milujete pár songů a zbytek je tak nějak ok. Když jsem slyšel tuhle písničku, říkal jsem si, že je skvělá, ale že se vsadím, že další budou hrozná nuda. A mýlil jsem se. Z White Stripes se stala jedna z mých nejoblíbenějších kapel. Hlas Jacka Whitea a síla jeho syrové produkce mě dostaly. Než jsem poznal White Stripes, nevěřil jsem, že jde dělat zajímavou hudbu, když máte jen hlas, kytaru a beat.

Bright Eyes - Land Locked Blues
Jack: Vzpomínám, jak jsem slyšel tenhle track poprvé. Upřímnost a čisté písničkářství mě tady zase jednou dostaly. Ne že bych neměl vůbec rád produkčně dotaženou hudbu. Ale prostě věřím, že v písni se musí skrývat nějaké jádro, které nenahradíte ničím jiným, obzvlášť naživo. Musíte to předat a dát do toho všechno, nebo se to k posluchačům prostě nedostane. Můj táta zpíval balady a jednou mi říkal: "Když zpíváš, ať už je to o lásce nebo ztrátě, musí to být opravdové. Lidé naslouchají emocím, proto vždycky piš o věcech, kterých jsi součástí. Na pódium musíš přinést skutečné pocity. Jestli jsi toho v hudbě schopný, máš vyhráno. Lidé se s tebou propojí a nechají se vést tvou písní.

Led Zeppelin - Going to California
Jack: Na téhle písni je něco, na co se oba vždycky naladíme. Krásné kytarové akordy a silný hlas nás vždycky dostanou, je v tomu kus dokonalosti. Led Zeppelin jsme hrávali na každé party jako snad každý teenager, když jsme se spřátelili. A dodneška milujeme tuhle kapelu i tenhle song!

Gas Coombes - Walk the Walk
Harry: Miluju všechno na téhle skladbě. Od syrového zvuku akustické kytary až po zkreslené bicí. Posluchačské nebe.

First Aid Kit - Stay Gold
Harry: Vyrostl jsem na bluegrassu a country. Učil jsem se hrát na kytaru podle bluegrassové kapely svého táty, takže mám pro takovéhle věci obrovskou slabost. Harmonie a vůbec muzikantství, které First Aid Kit mají, jsou neuvěřitelné. Tohle je jeden z mých oblíbených songů.

Nirvana - Lounge Act
Harry: Když jsem byl dítě, jednu dobu jsem poslouchal výhradně akustickou hudbu, hlavně Johna Martyna. Jack mi rozšířil obzory tím, že mi ukázal album Nevermind od Nirvany. Okamžitě se z toho stala obsese. Začal jsem sledovat všechny rozhovory s kapelou, nastudoval Kurtovu biografii a přehrával si jejich desky do zbláznění. Tenhle song je jeden z mých nejoblíbenějších. To tempo a atmosféra mě pokaždé dostanou.

Seasick Steve - Walkin Man
Harry: Tohle byl první song, který jsme se s Jackem naučili společně. Vzpomínám, jak jsme si ho nahrávali u mě v pokoji a pak ho vypálili rovnou na CD, byli jsme tak pyšní!

Twenty One Pilots - Heavydirtysoul
Harry: Tohle je naprostý hit, ne? Moje oblíbená písnička k řízení. Rychlé tempo, neuvěřitelné bicí a produkce, zabijácký refrén.

guilty pleasure: Scissor Sisters - Laura
Harry: Vlastně se ani necítím nějak provinile, když poslouchám tenhle song nebo kapelu. Jsou skvělí. Tuhle skladbu si pouštíme v tourbuse, když už jsou všichni trochu unavení a skleslí. Vždycky nám zvedne náladu!

Info

Seafret
fb kapely

živě:
Seafret (gb) + teepee
27. 2. 2020 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

10 + 1 = Lada

redakce 14.08.2021

Všech jedenáct členek dívčího sboru vybralo svou oblíbenou píseň a nadto přidaly jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce 10.08.2021

Kolektivní halucinace vydali v březnu metafyzickou desku Reality, za pár dní vystoupí na Maratonu hudby v Brně. Kapelní kořeny rostou kudy?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace