Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Stereofox

10 + 1 = Stereofox

David Čajčík | Články / Seriály / / 10+1 | 18.11.2018

Najazzlé, zmodulované vokály, temné synťákové podklady i rozložené kytarové akordy. Česko-slovenské duo producenta Radima Kocourka a zpěvačky a instrumentalistky Viktórie Šmídové kombinuje psychedelii, trip hop, dream pop i experimentální prvky. Ozkoušeno na Pohodě nebo na Radiu Wave, kde se singl Distortion umístil na stříbrné příčce v soutěži začínajících skupin Startér. "S Radimom spolu hráme asi od úplného začiatku, čo sa poznáme. Najprv šlo skôr o improvizačné večery, neskôr nás napadlo využiť piesňových foriem a tak sme začali nahrávať a vrstviť, říká o začátcích Stereofox Viktórie. První demo Layers je věrné DIY i zmiňovanému vrtsvení často záměrně nesouznících elementů. Dvojice jako taková spolu však souzní a navíc se s námi podělí i o hudební vzory.

Viki:
Black Moth Super Rainbow – I Think It Is Beautiful That You Are 256 Colors Too
Black Moth Super Rainbow pre mňa veľa znamená. Analógové synťáky, vokodér a hravé texty a názvy piesní je to, čo tvorí ich unikátny štýl, ktorý vás vtiahne do snového sveta bez času, na slnečnú lúku, kde môžete prečkať zimu a vyhnúť sa tomu, „ako všetko končí“. Za zmienku stojí aj vedľajší hudobný projekt frontmana Thomasa Feca – Tobacco.

Suuns – Look No Further
Suuns bývajú často porovnávaní s Clinic, napriek tomu ich podľa mňa prekonali (alebo sa schádzajú len vo vokálnom prejave ich spevákov). Skladby Suuns majú štruktúrovanejšiu formu s minimalistickými prvkami, ktoré sa rôzne striedajú a vzájomne dopĺňajú. Sú dôkazom toho, že aj minimum dobre zostavených hudobných prvkov môže fungovať lepšie ako ich prebytok. Look No Further je otváracia pieseň ich posledného albumu Felt.

Boogarins - Corredor Polonês
Síce neovládam portugalčinu, ale brazílska kapela Boogarins je jedna z mojich najobľúbenejších. Nedávno publikovali video (minidokument) z workshopu realizovanom v Lisabone, kde prezentovali svoje produkčné techniky a zároveň aj skupinovo vytvárali skladby s účastníkmi. Skladba Corredor Polonês je z albumu Lá Vem a Morte, ktorý bol zverejnený minulý rok na YouTube bez predošlého ohlásenia spolu so sprievodným vizuálom.

Lower Dens – Plastic & Powder
https://youtu.be/zdQL4z0b-k0
Ideálne do introspektívnych jesenných dní... Okrem toho má Jana Hunter skvelý zastretý, temný, mrazivý hlas.

Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room
Táto skladba vyžaduje sústredenie a čas, ktorý si pre toto dielo musí poslucháč vyhradiť. Počúvnite si, ako znie hovorené slovo, ktoré sa procesom znovu nahrávania premieňa na čisté rezonancie miestnosti, v ktorej bolo realizované. Text, ktorý Lucier predčítava, je samotný proces, ktorý v tejto skladbe aplikuje. Pevná identita hlasu sa postupom času stráca.

Radim:
Broadcast – Come On Let’s Go
Od doby, kdy mi Viki poprvé Broadcast pustila, je to jedna z mých nejoblíbenějších kapel. Texty tragicky zesnulé Trish Keenan jsou plné bezprostřední upřímnosti, ze které běhá mráz po zádech. Zastřené metalické a syntetické zvuky spolu s celkovou instrumentací utvářejí zvukomalebný obraz pošmourného podzimního dne někde na britském předměstí.

Charles Mingus - Black Saint and the Sinner Lady - Track A, Solo Dancer
Black Saint and the Sinner Lady je podle mě jedno z nejlepších alb 20. století. Charles Mingus s pomocí drezury party skvělých hudebníků a studiových triků vytvořil hudební celek, který balancuje na hranici naprosté organizovanosti a rozpadem do chaosu. „Stop! Look! And Sing Songs of Revolutions!“ – Podtitulek k "Mode D – Trio and Group Dancers".

Animal Collective – Graze
Od Animal Collective se můžeme všichni učit o tom, co je radost z tvorby. Graze vezme posluchače na hudební cestu třemi zdánlivě nesourodými zvukovými světy a činí tak s lehkostí, s jakou to umí jenom oni.

Laurie Anderson – Superman (For Massenet)
Laurie je bezesporu nejlepším vypravěčem hudebních příběhů. Superman je důkazem toho, že s dobrým textem se obejdete i s minimálním hudebním obsahem, který právě svou formální skromností podtrhuje jeho mnohovýznamovou urgenci. I když jsme dnes v jiné situaci, petrochemické objetí nebylo nikdy těsnější a ani sníh ani déšť ani tma noci jeho kurýry nezastavují.

Iannis Xenakis – Diamorphoses
Diamorphoses je Xenakisova první elektroakustická kompozice, ale už zde je slyšet čistá živelná síla jeho elektroakustické tvorby, která je plně realizována v jeho pozdější kompozici La légende d'Eer z roku 1977. Xenakis nám dává nahlédnout do laboratorní pracese zvukovým mikrosvětem a dělá to s nepředstavitelnou radostí z objevování a existence zvuku jako takového.

  • guilty pleasure
    Jablko Noci – Padneš
    Záhorácký underground s českými i slovenskými texty, rodinná kapela a báseň Egona Bondyho. Viki kreslila kočku ve videu.


Info

Stereofox
Bandcamp kapely

Živě:
Circuit des Yeux + Stereofox
19. 11. 2018 Klub FAMU, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Šimon Šafránek

redakce 08.05.2020

Režisér Šimon Šafránek vybírá zásadní písně i klipy. Jak bude vypadat nový klip pro Kill the Dandies!? Očekávat můeme nejspíš cokoliv.

10+1 = Jiří Machů (Killiekrankie, Laokoon)

redakce 27.04.2020

S jakou hudbou vyrůstal Jiří Machů? Rozmanitý výběr písní, které formovaly jeho hudební vkus, a špetka náboženství k tomu.

10 + 1 = David Pomahač

redakce 25.04.2020

David Pomahač se vydal na sólovou dráhu, jeho jméno ale naleznete i v historii Houpacích koní nebo kapele Xaviera Baumaxy, založil Bez peří i Kieslowski.

10+1= Rou Reynolds (Enter Shikari)

redakce 10.04.2020

Zpěvák britských Enter Shikari Rou Reynolds se s námi podělil o rozmanitou desítku osudových skladeb. Od Glenna Millera po Prodigy.

10 + 1 = Beata Hlavenková

redakce 25.03.2020

Sestavila jsem jedenáctku skladeb ne úplně z toho, co mám nejradši, ale z toho, co mě napadalo v dané chvíli, z věcí, které lezly na povrch bez ladu a skladu...

10+1 = Camille Bertault

redakce 12.03.2020

Okouzlující a občas také velmi rozpustilá mladá pařížská dáma miluje jazz, ale cizí jí není ani moderní taneční pop. Camille Bertault se chystá do Brna i Prahy.

10 + 1 = Lucas Warford (Three for Silver)

redakce 09.03.2020

Srdcervoucí srdce kapely, „supící dieselový motor“, jak sám říká, se s námi podělil o svých deset zásadních songů, jednu pecku přidal navíc.

10 + 1 = Františka Tranová (Žižkovská noc)

redakce 07.03.2020

Františka, která pomáhá s divadelně-literární sekcí na Žižkovské noci, a jejích deset oblíbených knih.

10 + 1 = Zdeněk Vymlátil (Zabloudil-a)

redakce 05.03.2020

Originální improvizační sdružení si zakládá na tom, že přesahuje hudbu i nehudbu, pro milovníky škatulek nabízíme avantgardní elektro noise. Co na to Kobylka?

10 + 1 = Jessy Lanza

redakce 03.03.2020

Inspirace Jessy Lanza? Fascinace ženským vokálem a Rhodes pianem. Pompézní hity, křehká elektronika i Mariah Carey.