Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Trevor Tyrrell (Weird Owl)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 08.06.2014

Hudební složka je jen jednou z částí komplexního hudebního prožitku, stejnou důležitost přikládám obraznosti. Všude kolem je nekonečno mentálních prostranství, do kterých si posluchač může promítnout sám sebe. Jedná se o magickou operaci, která prohlubuje vztah jedince s Hudbou, se Sebousamým a Vesmírem. Vedlejším účinkem je absolutní síla a svoboda, neboť jen a jen vy jste zodpovědní za vnitřní dimenzi, po níž toužíte putovat. Tady je několik skladeb, ve kterých nacházím zajímavé sonické chrámy, jež stojí za návštěvu.

Moon Duo - Sleepwalker
Na světě jsou bojovníci, kteří válčí a zabíjí na základě rozkazů politických vůdců, pak jsou tu bojovníci, kteři přijali za své jak pozemskou všednodennost, tak i stínový snový svět schovaný za závojem spánku. Úspěšně se navigovat skrze tato teritoria vyžaduje vědomí, které sahá dalece za to, co nám “vůdci” dovolí vědět.


Ashra - 77 Slightly Delayed
Při budování éterických sonických katedrál, které mohou cestovat do hlubokého vesmíru a zpět, je nutné si moudře vybrat palivo pro vaše dělníky. Tahle skladba vám pomůže dosáhnout všech vašich architektonických snů.

Tobacco - Father Sister Beserker
Tobacco je strážce světa syntetického lidského odpadu, navždy uloženého v Akashiceho říši. Zapomenutá cizí dětství a strašidelná temná místa vytvářejí hudební domov a zaženou vás do míst, o kterých si myslíte, že jste z nich dávno vyrostli.


Symmetry - The Maze
Představte si, že se pokoušíte uniknout z bludiště, ale ať se snažíte jakkoliv, vždy skončíte v pastelově počítačové prezentaci Miami. Vaše oblečení je pro vás příliš velké a vaše auto příliš rychlé. Říkám “auto”, ale myslím volně plující vehikl vaší mysli se spoustou blikajících tlačítek. To je Symetrie.

Mort Garson - Plantasia
Mort Garson vypozoroval, že lidské bytosti nejsou jediné žijící bytosti, které reagují na hudbu, takže nahrál celou desku pro pokojové květiny. Na základě hlubokého pochopení sňatku syntetického s organickým byl Garson později pověřen vytvořením hudební atmosféry pro letku létajících talířů - ale tuto informaci si raději ještě ověřte.


Dick Hyman - The Minotaur
Jakýkoliv song, který referuje o mytickém polomuži/polobýku, stojí za bližší poslech. A pokud se jedná o kompozici pro syntezátor Moog, je na místě vysoká záruka toho, že vám to odpálí mysl - ovšem jen pokud si dovolíte vstoupit do jejich tajných míst.

Whodini - Freaks Come Out at Night
Whodini vědí, co se děje v post-západním světě. Když poslouchám tuhle píseň, vidím netopýry s famózními účesy a koženými obleky, jak tančí na neonovém parketu. Pak si uvědomím, že celý parket je ze zrcadel a já jsem jedním z netopýrů.


Hank Williams - Howlin’ at the Moon
Hudba Hanka Williamse je něco, co proudí v krvi každého amerického písničkáře, který ví, co se děje. Čím dřív si to uvědomíte, tím lépe. Génius. Tahle skladba a její člověčí/vlko-psí pointa je plná tajemných esoterických formulí, ale jen pár lidí je takto slyší.

Brightblack Morning Light - Hologram Buffalo
Hustý medový potah prosakuje skrz krystalický mrak a pokrývá vše ve vašem táboře při rituálním vítání červánků. Spíše než zděšení vás zachvátí jemné veselí, které pomalu přechází do euforického zápalu, dokud se nezačnete třást rozkoší. Lehký dotek pírka vás nechá roztát do medového slizu nabitého elektřinou a čekajícího na proces nového začátku.


Laraaji - Universe
Utéct zemské gravitaci stojí spoustu nepříjemností a mužné síly, ale jakmile se jednou osvobodíte z jejího sevření a dostanete možnost podívat se na planetu seshora, uvědomíte si, že všechny potíže a prázdné výhrůžky jsou absolutně hloupé.

Info

překlad © Jakub Ďuraško

Weird Owl (us)
13. června - Kino Sirius, Pardubice
14. června - Chee Chaak Festival, Ostrava

twitter.com/WeirdOwlchemy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Tomasz Szpaderski (Kamp!)

redakce 18.06.2019

V taneční hudbě prý neexistuje nic neobjeveného? Polští Kamp! si to nemyslí a jeden z nich nám dal vodítka, kde hledat zdroje. Jejich.

10 + 1 = Inéz Schaefer (Ätna)

redakce 15.06.2019

Inéz Schaefer ve svém projektu Ätna stíhá basový synťák, klavír a zpěv. Miluje minimalismus, zatímco sekundující bubeník Demian vstupuje do hry, aby všechnu tu úspornost rozvířil a proštěrkal.

10 + 1 = Myškin (Panenské plameny)

redakce 11.06.2019

Panenské plameny si s deskou Poníčky získali nejedno hudební srdce. Svoje hudební srdcovky vybral zpěvák a kytarista Myškin.

10 + 1 = Amelie Siba

redakce 04.06.2019

Mladá pražská písničkářka Amelie Siba patří mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Své zasněné písně skládá po nocích, ve dne nám vybrala deset inspirativních skladeb, které slyší kolem sebe.

10 + 1 = Greg Cohen

redakce 02.06.2019

„Kdysi jsem objevil tyhle skladby a ty mě hudebně nasměrovaly jinam,“ říká činný americký jazzový kontrabasista Greg Cohen před náletem na Prahu s kvartetem Masada pod vedením Johna Zorna.

10 + 1 = Miro Luky (The Ills)

redakce 29.05.2019

Miro Luky, kytarista slovenských postrockerů The Ills, pro nás poskládal desítku svých zásadních hudebních okamžiků.

10 + 1 = Adam Krofian (The Atavists)

redakce 20.05.2019

Frontman a zpěvák Adam Krofian servíruje jedenáctku svých zásadních songů, které ho provází od dětství. Pěkný vývoj.

10 + 1 = Kasko (Saténové ruky)

redakce 17.05.2019

Saténové ruky nedávno pokřtily nový vinyl a než zahrají Mezi ploty, poskládal Marek Kasko Babušiak své hudební lásky.

10 + 1 = Sun Glitters

redakce 24.04.2019

Lucemburský umělec Victor Ferreira strká prsty mnohem dál, než sahá mix žánrů jako chillwave, dream pop, shoegaze nebo glitch. Inspirace, vlivy?

10 + 1 = Trupa Trupa

redakce 15.04.2019

Trupa Trupa loni vystoupili na naší stagi v rámci ostravských Colours a těď odhalují i své (staro)nové hudební lásky.