Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Yvonnick Prené

10+1 = Yvonnick Prené

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog Yvonnick Prené je zakladatelem New York Harmonica School a Harmonica Studio a také kapelníkem Yvonnick Prené Quartet, kde ho doprovází Scott Tixier na housle, Michael Valeanu na kytaru a Clovis Nicolas na kontrabas. Na festivalu Dobršská brána vystoupí kvartet s projektem Respirer, ve kterém mísí spoustu rozličných vlivů, hlavně gypsy jazz a flamenco. Festival se koná v polovině srpna, my prozatím představujeme výběr oblíbených skladeb Yvonnicka Preného.

Sugar Blue - Another Man Gone
Když mi bylo sedm, ukázal mi otec album The Paris Sessions od Sugar Blue. Každý den dojížděl do práce a často se po cestě zastavoval ve stanicích pařížského metra, kde přehrával na harmoniku tuhle desku. To byl začátek. Pak začal poslouchat Another Man Gone pořád dokola a bylo vymalováno, byl jsem v tom!

Jean Jacques Milteau Explorer - Blues Harp Saga
Poprvé jsem viděl koncert s harmonikou, když Jean Jacques Milteau vystupoval v mém rodném městě Massy. Úplně mě to očarovalo. Kdo by tehdy tušil, že o pár let později budu brát soukromé lekce od něj i od Grega Zlapa v kavárně Utopia Café. Především tenhle track vás provede mnoha styly hraní na bluesovou harmoniku, jeden z mých nejoblíbenějších.

Stefano Di Battista Quintet - Funny Moon
Během dospívání jsem objevil jazz a krátce chodil na lekce chromatické harmoniky. Spolu s několika přáteli jsme měli kapelu Free Spirit a začali hrát v pařížských klubech. Poslouchali jsme umělce jako Joshua Redman, Kurt Rosenwinkel a Stefano Di Battista. Skladba Funny Moon byla v naší kapele nejoblíbenější.

John Coltrane - Crescent
Když jsem začal objevovat jazzovou scénu, byla pro mě tahle skladba velkým překvapením. Má to v sobě šťávu i spiritualitu. Tohle je něco, čeho bych chtěl jako umělec dosáhnout.

Art Pepper - Eleven
Tohle bylo úplně první jazzové album, které jsem si jako teenager koupil. Bylo mi čtrnáct a bral jsem lekce harmoniky se Sebastianem Charlierem, se kterým jsem studoval kompozici Donna Lee od Charlieho Parkera. Tohle je moje oblíbená nahrávka od Art Pepper.

Jeff "Tain" Watts - The Impaler
Vždycky mě velmi inspirovali saxofonisté jako Lester Young, Charlie Parker, Hank Mobley, John Coltrane a mnoho dalších. Píseň The Impaler je plná energie. Brecker a Calderazzo to úplně rozsekávají!

Roy Hargrove - Never Let Me Go
Roy Hargrove pro mě byl vždycky velkým vzorem. Jeho spojení zvuku a rytmické vynalézavosti v baladách je okouzlující. Nahrál jsem také Never Let Me Go na svoje první album.

Toots Thielemans - Speak No Evil Only Trust Your Heart
Tohle je album, které mě přesvědčilo, abych se věnoval hraní na chromatickou harmoniku. Transkriboval jsem několik Thielemansových sól, včetně Speak No Evil.

Lester Young - She’s Funny That Way
Během studia u Leeho Konitze jsem dostal za úkol naučit se Youngův saxofonový part v She’s Funny That Way. Skoro se zdá, že tady Young skrze svůj nástroj zpívá.

Mark Turner Ballad Session - Nefertiti
Tohle je mistrovské dílo! Jak Rosenwinkelovo, tak Turnerovo sólo snad ani nejsou z tohoto světa.

Info

Yvonnick Prené
web umělce

Dobršská brána
14.–15. 8. 2020
Dobrš
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha)

redakce 17.06.2020

Tomáše Vondru můžete znát z Rekomanda nebo z řady hudebních projektů. Dnes je základní stavební jednotkou pro těles Orient a Tomáš Palucha. Jaké jsou jeho inspirace?

10 + 1 = dné

redakce 13.06.2020

Dné na první desce ignoroval trendy i jakákoliv posluchačská očekávání. A to dělá stále a my stále čekáme na jeho druhé album. Co s tím?

10+1 = Jakub Jirásek (Cold Cold Nights)

redakce 06.06.2020

Takovej deníček od krize v roce 2008 do krize 2020, říká ke svému výběru oblíbených písniček Jakub Jirásek z Cold Cold Nights.

10 + 1 = Šimon Šafránek

redakce 08.05.2020

Režisér Šimon Šafránek vybírá zásadní písně i klipy. Jak bude vypadat nový klip pro Kill the Dandies!? Očekávat můeme nejspíš cokoliv.

10+1 = Jiří Machů (Killiekrankie, Laokoon)

redakce 27.04.2020

S jakou hudbou vyrůstal Jiří Machů? Rozmanitý výběr písní, které formovaly jeho hudební vkus, a špetka náboženství k tomu.

10 + 1 = David Pomahač

redakce 25.04.2020

David Pomahač se vydal na sólovou dráhu, jeho jméno ale naleznete i v historii Houpacích koní nebo kapele Xaviera Baumaxy, založil Bez peří i Kieslowski.

10+1= Rou Reynolds (Enter Shikari)

redakce 10.04.2020

Zpěvák britských Enter Shikari Rou Reynolds se s námi podělil o rozmanitou desítku osudových skladeb. Od Glenna Millera po Prodigy.

10 + 1 = Beata Hlavenková

redakce 25.03.2020

Sestavila jsem jedenáctku skladeb ne úplně z toho, co mám nejradši, ale z toho, co mě napadalo v dané chvíli, z věcí, které lezly na povrch bez ladu a skladu...

10+1 = Camille Bertault

redakce 12.03.2020

Okouzlující a občas také velmi rozpustilá mladá pařížská dáma miluje jazz, ale cizí jí není ani moderní taneční pop. Camille Bertault se chystá do Brna i Prahy.

10 + 1 = Lucas Warford (Three for Silver)

redakce 09.03.2020

Srdcervoucí srdce kapely, „supící dieselový motor“, jak sám říká, se s námi podělil o svých deset zásadních songů, jednu pecku přidal navíc.