Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Yvonnick Prené

10+1 = Yvonnick Prené

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog Yvonnick Prené je zakladatelem New York Harmonica School a Harmonica Studio a také kapelníkem Yvonnick Prené Quartet, kde ho doprovází Scott Tixier na housle, Michael Valeanu na kytaru a Clovis Nicolas na kontrabas. Na festivalu Dobršská brána vystoupí kvartet s projektem Respirer, ve kterém mísí spoustu rozličných vlivů, hlavně gypsy jazz a flamenco. Festival se koná v polovině srpna, my prozatím představujeme výběr oblíbených skladeb Yvonnicka Preného.

Sugar Blue - Another Man Gone
Když mi bylo sedm, ukázal mi otec album The Paris Sessions od Sugar Blue. Každý den dojížděl do práce a často se po cestě zastavoval ve stanicích pařížského metra, kde přehrával na harmoniku tuhle desku. To byl začátek. Pak začal poslouchat Another Man Gone pořád dokola a bylo vymalováno, byl jsem v tom!

Jean Jacques Milteau Explorer - Blues Harp Saga
Poprvé jsem viděl koncert s harmonikou, když Jean Jacques Milteau vystupoval v mém rodném městě Massy. Úplně mě to očarovalo. Kdo by tehdy tušil, že o pár let později budu brát soukromé lekce od něj i od Grega Zlapa v kavárně Utopia Café. Především tenhle track vás provede mnoha styly hraní na bluesovou harmoniku, jeden z mých nejoblíbenějších.

Stefano Di Battista Quintet - Funny Moon
Během dospívání jsem objevil jazz a krátce chodil na lekce chromatické harmoniky. Spolu s několika přáteli jsme měli kapelu Free Spirit a začali hrát v pařížských klubech. Poslouchali jsme umělce jako Joshua Redman, Kurt Rosenwinkel a Stefano Di Battista. Skladba Funny Moon byla v naší kapele nejoblíbenější.

John Coltrane - Crescent
Když jsem začal objevovat jazzovou scénu, byla pro mě tahle skladba velkým překvapením. Má to v sobě šťávu i spiritualitu. Tohle je něco, čeho bych chtěl jako umělec dosáhnout.

Art Pepper - Eleven
Tohle bylo úplně první jazzové album, které jsem si jako teenager koupil. Bylo mi čtrnáct a bral jsem lekce harmoniky se Sebastianem Charlierem, se kterým jsem studoval kompozici Donna Lee od Charlieho Parkera. Tohle je moje oblíbená nahrávka od Art Pepper.

Jeff "Tain" Watts - The Impaler
Vždycky mě velmi inspirovali saxofonisté jako Lester Young, Charlie Parker, Hank Mobley, John Coltrane a mnoho dalších. Píseň The Impaler je plná energie. Brecker a Calderazzo to úplně rozsekávají!

Roy Hargrove - Never Let Me Go
Roy Hargrove pro mě byl vždycky velkým vzorem. Jeho spojení zvuku a rytmické vynalézavosti v baladách je okouzlující. Nahrál jsem také Never Let Me Go na svoje první album.

Toots Thielemans - Speak No Evil Only Trust Your Heart
Tohle je album, které mě přesvědčilo, abych se věnoval hraní na chromatickou harmoniku. Transkriboval jsem několik Thielemansových sól, včetně Speak No Evil.

Lester Young - She’s Funny That Way
Během studia u Leeho Konitze jsem dostal za úkol naučit se Youngův saxofonový part v She’s Funny That Way. Skoro se zdá, že tady Young skrze svůj nástroj zpívá.

Mark Turner Ballad Session - Nefertiti
Tohle je mistrovské dílo! Jak Rosenwinkelovo, tak Turnerovo sólo snad ani nejsou z tohoto světa.

Info

Yvonnick Prené
web umělce

Dobršská brána
14.–15. 8. 2020
Dobrš
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Ferry (Nulajednanulanula)

redakce 28.01.2021

Kolik znáte kapel, co mají v přebalu desky vlisované brouky? Kde bere inspiraci a jaké kapely ovlivnily kytaristu Nulajednanulanula?

10 + 1 = Michael Krásný

redakce 21.01.2021

Kontrabasista Michael Krásný vydal letos sólovku, vídat ho můžete také po boku Laca Décziho v kapele Celula New York.

10+1 = Jiří Kotača

redakce 19.12.2020

Brněnský trumpetista má zkušenosti s hraním doma i v zahraničí, nedávno vydal s Cotatcha Orchestra debut Bigbandová elektronika. Jak zvládl výběr jedenácti srdcovek?

10 + 1 = Michal Worek

redakce 25.10.2020

Pianista, skladatel a aranžér Michal Worek vydal nedávno debut Piano, sám ovšem žádný debutantem na hudební scéně není.

10 + 1 = Jan Šikl

redakce 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby. Jaké skladby ho provází životem?

10+1 = Ondřej Moravec (Jeden svět)

redakce 11.09.2020

Programový ředitel lidskoprávního festivalu Jeden svět doporučuje filmy, které byste neměli minout.

10+1 = Žofie Kabelková

redakce 06.09.2020

Kteří interpreti provází Žofii Kabelkovou životem? Bohové i bohyně, legendy tuzemské i zahraniční.

10+1 = Jana Šteflíčková

redakce 30.08.2020

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková už bezmála deset let hraje jen sama s kytarou. Vydala čtyři alba a zakládá si na komorních, ale kontaktních koncertech.

10+1 = Jan Kunze

redakce 26.07.2020

Jedna z výrazných osobností tuzemského kulturního dění, hudebník, dramaturg, kurátor a básník Jan Kunze, představuje jedenáctku zásadních písní.

10 + 1 = Jan Fic

redakce 17.07.2020

Spojení „český bluesový písničkář“ se příliš často neobjevuje mimo okruh žánrových médií či periodik, ovšem Jan Fic zaujal svým albem Město natolik široké publikum...