Články / Seriály / / 10+1

10+1 = Yvonnick Prené

10+1 = Yvonnick Prené

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 26.06.2020

Francouzský jazzový hráč na harmoniku, skladatel a pedagog Yvonnick Prené je zakladatelem New York Harmonica School a Harmonica Studio a také kapelníkem Yvonnick Prené Quartet, kde ho doprovází Scott Tixier na housle, Michael Valeanu na kytaru a Clovis Nicolas na kontrabas. Na festivalu Dobršská brána vystoupí kvartet s projektem Respirer, ve kterém mísí spoustu rozličných vlivů, hlavně gypsy jazz a flamenco. Festival se koná v polovině srpna, my prozatím představujeme výběr oblíbených skladeb Yvonnicka Preného.

Sugar Blue - Another Man Gone
Když mi bylo sedm, ukázal mi otec album The Paris Sessions od Sugar Blue. Každý den dojížděl do práce a často se po cestě zastavoval ve stanicích pařížského metra, kde přehrával na harmoniku tuhle desku. To byl začátek. Pak začal poslouchat Another Man Gone pořád dokola a bylo vymalováno, byl jsem v tom!

Jean Jacques Milteau Explorer - Blues Harp Saga
Poprvé jsem viděl koncert s harmonikou, když Jean Jacques Milteau vystupoval v mém rodném městě Massy. Úplně mě to očarovalo. Kdo by tehdy tušil, že o pár let později budu brát soukromé lekce od něj i od Grega Zlapa v kavárně Utopia Café. Především tenhle track vás provede mnoha styly hraní na bluesovou harmoniku, jeden z mých nejoblíbenějších.

Stefano Di Battista Quintet - Funny Moon
Během dospívání jsem objevil jazz a krátce chodil na lekce chromatické harmoniky. Spolu s několika přáteli jsme měli kapelu Free Spirit a začali hrát v pařížských klubech. Poslouchali jsme umělce jako Joshua Redman, Kurt Rosenwinkel a Stefano Di Battista. Skladba Funny Moon byla v naší kapele nejoblíbenější.

John Coltrane - Crescent
Když jsem začal objevovat jazzovou scénu, byla pro mě tahle skladba velkým překvapením. Má to v sobě šťávu i spiritualitu. Tohle je něco, čeho bych chtěl jako umělec dosáhnout.

Art Pepper - Eleven
Tohle bylo úplně první jazzové album, které jsem si jako teenager koupil. Bylo mi čtrnáct a bral jsem lekce harmoniky se Sebastianem Charlierem, se kterým jsem studoval kompozici Donna Lee od Charlieho Parkera. Tohle je moje oblíbená nahrávka od Art Pepper.

Jeff "Tain" Watts - The Impaler
Vždycky mě velmi inspirovali saxofonisté jako Lester Young, Charlie Parker, Hank Mobley, John Coltrane a mnoho dalších. Píseň The Impaler je plná energie. Brecker a Calderazzo to úplně rozsekávají!

Roy Hargrove - Never Let Me Go
Roy Hargrove pro mě byl vždycky velkým vzorem. Jeho spojení zvuku a rytmické vynalézavosti v baladách je okouzlující. Nahrál jsem také Never Let Me Go na svoje první album.

Toots Thielemans - Speak No Evil Only Trust Your Heart
Tohle je album, které mě přesvědčilo, abych se věnoval hraní na chromatickou harmoniku. Transkriboval jsem několik Thielemansových sól, včetně Speak No Evil.

Lester Young - She’s Funny That Way
Během studia u Leeho Konitze jsem dostal za úkol naučit se Youngův saxofonový part v She’s Funny That Way. Skoro se zdá, že tady Young skrze svůj nástroj zpívá.

Mark Turner Ballad Session - Nefertiti
Tohle je mistrovské dílo! Jak Rosenwinkelovo, tak Turnerovo sólo snad ani nejsou z tohoto světa.

Info

Yvonnick Prené
web umělce

Dobršská brána
14.–15. 8. 2020
Dobrš
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem Podzim)

redakce 15.04.2021

Rozhovor s Jakubem Königem si můžete přečíst v dubnovém čísle Full Moonu, jeho nejoblíbenější skladby pak hledejte zde.

10+1 = Hellwana

redakce 09.04.2021

Jedné z nejvýraznějších rapperek u nás se ptáme na její hudební inspirace a oblíbenou hudbu. "Slabí rappery pýtajú sa že čoooo?!"

10+1 = Post-hudba

redakce 12.03.2021

Abstraktní hip hop, smutní kluci a holky, hyperpop, emo a Bourek. Aneb inspirace Post-hudby k nové desce.

10+1 = Hank J. Manchini (Kill the Dandies!)

redakce 05.03.2021

Které písně inspirují Hanka J. Manchiniho? Těšte se na noční můry, soundtracky k jaderným výbuchům i kokainové disco.

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

redakce 24.02.2021

Vydavatele a producenta Dana Dudarce a jeho vydavatelství Minority Records čeká poměrně nabitý rok, chystá vydání hned tří titulů. Jaké písně ho provází životem? A co je jeho guilty pleasure?

10 + 1 = Olaf Olafsonn

redakce 17.02.2021

Etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, skrývající se pod jménem Olaf Olafsonn, představuje srdcovky.

10 + 1 = Gregor von Kolofon (Madhouse Express, Candy Flip DJ's)

redakce 10.02.2021

Gregor von Kolofon je baskytarista psychedelické čtveřice Madhouse Express. Jaká hudba ho ovlivnila?

10+1 = Eva Konečná (Places)

redakce 05.02.2021

Places vydali po čtyřech letech novou desku a my se ptáme zpěvačky Evy na její hudební vzory a inspirace.

10+1 = Ferry (Nulajednanulanula)

redakce 28.01.2021

Kolik znáte kapel, co mají v přebalu desky vlisované brouky? Kde bere inspiraci a jaké kapely ovlivnily kytaristu Nulajednanulanula?

10 + 1 = Michael Krásný

redakce 21.01.2021

Kontrabasista Michael Krásný vydal letos sólovku, vídat ho můžete také po boku Laca Décziho v kapele Celula New York.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace