Články / Seriály / / 3na3

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Firewater

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Firewater

mexhouse | Články / Seriály / / 3na3 | 04.03.2013

Doba od zrušeného podzimního koncertu utekla rychleji než pověstný borůvkový koláč a Firewater zahrají v pražském Rock Café už zítra, v úterý 5. března 2013. A jelikož nás trápí několik palčivých otázek, jako třeba "co jsou zač ti Firewater", vydali jsme se k vyhlášenému odborníkovi na ska a skáčko, Apaskačce, shodou okolností pořadatelce koncertu (www.kyeo.net) a platonické groupie podivného ansámblu.

Co to je za kapelu, ti Firewater? Uvažuju, jestli tohle může zajímat lidi u nás... world punk? Je tu sice hodně nadšených skačkařů, ale tohle není zrovna skáčko, které bych čekal na Mighty Sounds.
Nezdá se to, hlavně nově příchozím, ale Firewater mají v Česku docela tradici. První koncert tady odehráli, ještě když jsem sama tahala kačera, o odkazu Cop Shoot Cop, Todovy bývalé kapely zlatých devadesátých, nemluvě. Poslední koncert na strahovské Sedmičce byl skoro vyprodaný, byť své udělal podíl cizinců v publiku a asi i supportování Faith No More v roce 2009.

A pak, Firewater nejsou moc skáčko, rozhodně ne pro skáčkaře, jak si je představujeme na Mighty Sounds. Nic proti. „Co jsou zač ti Firewater“ je ostatně otázka, kterou si sama často pokládám. World punk je trefné i vtipné, ale ne každému srozumitelné. Míchají gypsy music, klezmer, ruský folklor, blízkovýchodní vlivy a bollywood s waitsovským šansonem, kabaretem a klasickými kytarami a ještě dalším milionem žánrů, nebo kolik jich na světě je – zkus na to někoho nalákat. Já to teda zrovna miluju, ale – zkus někoho nalákat na tohle.

Mají Firewater ještě nějaké spojnice se zmíněnými Cop Shoot Cop? Jedna geograficko-psychosociální zkratka: Je možné to interpretovat tak, že Cop Shoot Cop mohl dělat leda v New Yorku a kapelu typu Firewater zas jedině v takovém Babylónu jakým je Instanbul, kde Tod žije?
Jo, asi by se to tak dalo brát. Firewater jsou přirozeným pokračováním Cop Shoot Cop, byť společného mají – po čistě hudební stránce – jen málo. Obliba v Evropě je nicméně dána „dechovkovým boomem“ v 90. letech, který pak v moderním kabátě zpopularizovali třeba Gogol Bordello, DeVotchKa, Balkan Beat Box nebo i Beirut, kapely paradoxně služebně mladší než Firewater. Evropané svým gypsy punkerům rozumějí.

Jak to bylo s vymýšlením prostoru? Od začátku jsi věděla, že to dáš do Rock Café? Že nebude stačit Sedmička? A bude Rock Café dost?
Přiznám se, že jsem nad tím moc nepřemýšlela, coby promotér tolik možností v Praze – s ohledem na rozpočet – nemám. Posledně na Sedmičce to byla přiznaná znouzectnost a výsledek last minute bookingu, Firewater jsou kapelou do větších prostor, nejen proto, že na pódiu je šest hrajících a někdy i tančících muzikantů, ale především tím, že kapacita 007 nestačí publiku. V Rock Café hráli v roce 2008, takže tak trochu půjde o „návrat“, nehledě na to, že ty prostory byly vždycky fajn. A bez ohledu na to, že by bylo hloupé říkat opak, tohle bude sakra fajn koncert.

Info

Firewater (usa)
úterý 5. 3. 2013 20:00
Rock Café, Praha
www.facebook.com/events/523054404389152

foto (c) Selin Maner

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

waghiss666 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

ScreamJay 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.