Články / Rozhovory

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Tweak Bird

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Tweak Bird

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 04.02.2013

Dneska je to taková malá domů. Ve fotbale je to sice zakázané, ale my hrajeme jiný sport a na jiném hřišti, máme vlastní pravidla, musíme si pomáhat. Michal Pařízek je z pořádající trojčlenky Scrape Sound a ti jsou pověstní jak širokým stylovým záběrem, tak i důrazem na kvalitu. Dlouholetí profíci, kteří nemusí dělat koncert každý den, ale když už na to přijde, umějí (viz čtyři plánované koncerty v březnu). Tweak Bird můžete brát jako Full Moon release party (ale není to nutné). V blízké budoucnosti čekujte hlavně Swans nebo Mudhoney, pokud jste na velká jména, Arbouretum, pokud se chcete posadit na prdel.

Tweak Bird - jak je to známá/dobrá/zajímavá kapela? Stačí doporučení Melvins? Přijde mi trochu divné nebo odvážné kombinovat noise rock s krautrockem, tedy pokud promotexty nekecají.
Upřímně řečeno, pokud by to podle nás nebyla dobrá nebo zajímavá kapela, tak bychom její koncert asi nedělali. O tom, zda je známá, by se dalo polemizovat, ale na druhou stranu už v roce 2010 hráli na festivalu Supersonic, který je znám svojí vybranou dramaturgií, to by mohlo něco dokazovat. Nás Tweak Bird moc baví, doporučení Melvins je určitě věc, která se samozřejmě dá použít skvěle do tiskové zprávy, ale hlavně je to pravda. Oni je totiž OPRAVDU doporučují. Dale Crover pracoval snad na každé jejich nahrávce a společné koncerty jsou více než časté. Turné 51/51/51 ostatně svědčí také o tom, že si dobře rozumí. Takovou šílenost by jen tak někdo neabsolvoval. Noise rock a krautrock – hele, co takhle si to poslechnout? Uvidíš sám...

Před nimi zahraje nové písničkářské tuzemské jméno, J. Hodí se k nim?
Vždycky se snažíme o to, aby předkapela nebyla prvoplánově podobná, aby večer byl pokud možno pestrý a zajímavý. Tři vousáči s kytarou za sebou rozhodně nikoho nedojmou, mohli by dost nudit. V tomhle případě šlo z velké části o to, že už jsme byli unaveni pořád stejnými supporty a jako by náhodou při potvrzování koncertu Tweak Bird se zrovna odněkud zjevil J, respektive někdo ho doporučil. Mě ty jeho písničky přišly zajímavé, poslal jsem to ostatním a v podstatě za pár minut to bylo domluvené. Nová jména jsou důležitá, tady je to žánrově možná hodně jinde, ale to přece vůbec nevadí. Navíc, už si opravdu dlouho nepamatuju, že by kapela i předkapela měly dohromady tři členy. Alespoň budou mít v backstagi vzdušno. Vlastně jsem uvažoval i o Kontroll, kteří by se možná hodili lépe, z mnoha hledisek. Ale tak to je život.

Bude jim stačit prostor Sedmičky? Nebo Sedmička je takovým klasickým testovacím prostorem, než si kapely postupně najdou svoje fanoušky?
Strašně rád bych se dožil doby, kdy Sedmička některým „našim“ kapelám nebude stačit. Většinou navíc úplně stačí i poté, co si ty kapely „najdou svoje fanoušky“, jak říkáš. Jasně, Marka Lanegana tam asi příště nenominujeme, ale jinak by Sedmička stačila opravdu většině z těch kapel, co vozíme. Třeba na Slim Cessna’s Auto Club přišlo necelých dvě stě platících, tedy Sedmička úplně v pohodě, a na Shearwater vlastně ještě míň. Ale to jen tak na okraj a z poslední doby. Sedmička je v mnohém geniální; snad pro všechny pražské „promotéry“ jde o jakýsi základní tábor a určitě ne náhodou. Přátelský místo, nic moc se nemusí řešit, kapely jsou občas nejdřív spartánským prostorem trochu zaskočeny (tudíž si zas tak moc nevymýšlí), a pak je většinou dostane dokonalý zvuk. Sedmička je zatraceně dobré místo.

Info

Tweak Bird (usa)
4. 2. 2013, Strahov 007, Praha
www.scrapesound.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vysílač (Žižkovská noc): Dostat se mimo bubliny

su 22.02.2021

Dobří lidé z festivalu Žižkovská noc začali po přesunutí a následném zrušení festivalu v v loňském roce pracovat na podcastu Vysílač.

Simona Blahutová: Od Igráčka k Hitlerovi a zase zpět

prof. Neutrino 15.02.2021

Rozhovor s výtvarnicí a absolventkou AVU, zabývající se historickými událostmi v dobách Třetí říše či za studené války, je o smyslu hrdinství i opravdovosti umění.

Olaf Olafsonn: Experimenty jsou mi blízký

Anna Mašátová 03.02.2021

Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip, The A-Bomb a dalších, rozezněl novým projektem rotundu sv. Petra a Pavla na Budči. Popovídali jsme si s ním.

Rudi Rus: Metal tu bude navždy

Ondra Helar 29.01.2021

Rudi Rus, dvoumetrový obr se sametovým, hlubokým hlasem, napsali s Pištou Vandalem z Čad knihu, která se otáčí kolem patnácti let metalu ve Slovenském rozhlase. Rozhovor.

David Pešek, Amrit Sen (SANANIM): Pečovat o sebe hudbou

Jarmo Diehl 26.01.2021

Organizace na pomoc závislým vydala benefiční kompilaci. Přispělo přes sto kapel, přispějete i vy? Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Julie Hrnčířová: Ráda vymýšlím příběhy

su 08.01.2021

Sochař a fotograf Richard Wentworth prohlásil, že cigaretová krabička, podpírající nohu od stolu může mít v sobě větší sílu než sochy Henryho Moorea... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Libuše Jarcovjáková: Sednu na náměstí a čekám, co přijde

Michal Pařízek 08.01.2021

Její výstavu Evokativ vyhlásil britský deník The Guardian výstavou roku, většina snímků přitom vznikla před několika desítkami let. Talent a dílo Libuše Jarcovjákové v rozhovoru Michala Pařízka.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: K uzdravení potřebujeme jen mír (Aigel)

Maria Pyatkina 07.01.2021

Právě zážitky ze soudní síně, komunikace s orgány a návštěv milovaného v cele daly vzniknout projektu Aigel, který přinesl do ruského undergroundu nová ostrá témata.

Jiří Kotača (Cotatcha Orchestra): Bigbandová scéna zažívá renesanci

Anna Mašátová 07.01.2021

Co přinesla letošní krize, co musí zvládat kapelník i jaký je stav bigbandové scény hodnotí v následujícícm rozhovoru kapelník Cotatcha Orchestra.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Tomáš Tkáč: Akordů máš sedm - a dva jsou na píču

Lukáš Grygar 06.01.2021

"Tomáše jsem potkal v jeho pětadvaceti, teď si ke třicetinám nadělil druhou sólovou desku a navrch debut dvojice Něco něco, kterou tvoří s Alžbětou Trusinovou." Grygar zpovídá Tkáče.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace