Články / Rozhovory

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Tweak Bird

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Tweak Bird

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 04.02.2013

Dneska je to taková malá domů. Ve fotbale je to sice zakázané, ale my hrajeme jiný sport a na jiném hřišti, máme vlastní pravidla, musíme si pomáhat. Michal Pařízek je z pořádající trojčlenky Scrape Sound a ti jsou pověstní jak širokým stylovým záběrem, tak i důrazem na kvalitu. Dlouholetí profíci, kteří nemusí dělat koncert každý den, ale když už na to přijde, umějí (viz čtyři plánované koncerty v březnu). Tweak Bird můžete brát jako Full Moon release party (ale není to nutné). V blízké budoucnosti čekujte hlavně Swans nebo Mudhoney, pokud jste na velká jména, Arbouretum, pokud se chcete posadit na prdel.

Tweak Bird - jak je to známá/dobrá/zajímavá kapela? Stačí doporučení Melvins? Přijde mi trochu divné nebo odvážné kombinovat noise rock s krautrockem, tedy pokud promotexty nekecají.
Upřímně řečeno, pokud by to podle nás nebyla dobrá nebo zajímavá kapela, tak bychom její koncert asi nedělali. O tom, zda je známá, by se dalo polemizovat, ale na druhou stranu už v roce 2010 hráli na festivalu Supersonic, který je znám svojí vybranou dramaturgií, to by mohlo něco dokazovat. Nás Tweak Bird moc baví, doporučení Melvins je určitě věc, která se samozřejmě dá použít skvěle do tiskové zprávy, ale hlavně je to pravda. Oni je totiž OPRAVDU doporučují. Dale Crover pracoval snad na každé jejich nahrávce a společné koncerty jsou více než časté. Turné 51/51/51 ostatně svědčí také o tom, že si dobře rozumí. Takovou šílenost by jen tak někdo neabsolvoval. Noise rock a krautrock – hele, co takhle si to poslechnout? Uvidíš sám...

Před nimi zahraje nové písničkářské tuzemské jméno, J. Hodí se k nim?
Vždycky se snažíme o to, aby předkapela nebyla prvoplánově podobná, aby večer byl pokud možno pestrý a zajímavý. Tři vousáči s kytarou za sebou rozhodně nikoho nedojmou, mohli by dost nudit. V tomhle případě šlo z velké části o to, že už jsme byli unaveni pořád stejnými supporty a jako by náhodou při potvrzování koncertu Tweak Bird se zrovna odněkud zjevil J, respektive někdo ho doporučil. Mě ty jeho písničky přišly zajímavé, poslal jsem to ostatním a v podstatě za pár minut to bylo domluvené. Nová jména jsou důležitá, tady je to žánrově možná hodně jinde, ale to přece vůbec nevadí. Navíc, už si opravdu dlouho nepamatuju, že by kapela i předkapela měly dohromady tři členy. Alespoň budou mít v backstagi vzdušno. Vlastně jsem uvažoval i o Kontroll, kteří by se možná hodili lépe, z mnoha hledisek. Ale tak to je život.

Bude jim stačit prostor Sedmičky? Nebo Sedmička je takovým klasickým testovacím prostorem, než si kapely postupně najdou svoje fanoušky?
Strašně rád bych se dožil doby, kdy Sedmička některým „našim“ kapelám nebude stačit. Většinou navíc úplně stačí i poté, co si ty kapely „najdou svoje fanoušky“, jak říkáš. Jasně, Marka Lanegana tam asi příště nenominujeme, ale jinak by Sedmička stačila opravdu většině z těch kapel, co vozíme. Třeba na Slim Cessna’s Auto Club přišlo necelých dvě stě platících, tedy Sedmička úplně v pohodě, a na Shearwater vlastně ještě míň. Ale to jen tak na okraj a z poslední doby. Sedmička je v mnohém geniální; snad pro všechny pražské „promotéry“ jde o jakýsi základní tábor a určitě ne náhodou. Přátelský místo, nic moc se nemusí řešit, kapely jsou občas nejdřív spartánským prostorem trochu zaskočeny (tudíž si zas tak moc nevymýšlí), a pak je většinou dostane dokonalý zvuk. Sedmička je zatraceně dobré místo.

Info

Tweak Bird (usa)
4. 2. 2013, Strahov 007, Praha
www.scrapesound.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace